11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 14 września 2020 r. Damian

Dom Białoruski na Saskiej Kępie

9 września do Warszawy przyjechała Swiatłana Cichanouska - kontrkandydatka Aleksandra Łukaszenki w walce o urząd Prezydenta Białorusi. Po wygłoszonym wykładzie na Uniwersytecie Warszawskim premier Mateusz Morawiecki wręczył jej klucze od willi przy ulicy Krynicznej 6, która stała się nową siedzibą Domu Białoruskiego.

9 sierpnia na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Wśród kandydujących na urząd prezydenta był między innymi Aleksandr Łukaszenka i jego opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

Urzędujący prezydent władzę w tym kraju sprawuje już od 26 lat, a za sprawą wygranych wyborów jego kadencja wydłużyła się o kolejne 5 lat. Swiatłana Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory. Zdobyła tylko 10,1% głosów, a jej kontrkandydat Alaksandr Łukaszenka uzyskał poparcie aż 80,1 % głosów.

Mieszkańcy Białorusi uważają, że wybory zostało sfałszowane i z tego powodu nieprzerwanie od 9 sierpnia protestują. Walczą o wolną i niezależną Białoruś.

Swiatłana Cichanouska w Warszawie

9 września minął miesiąc od wyborów na Białorusi. Główna opozycjonistka Aleksandra Łukaszenki - Swiatłana Cichanouska odwiedziła Warszawę. Spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim, z którym rozmawiała o trudnej sytuacji panującej obecnie na Białorusi. Białoruska liderka opozycji walczy między innymi o uwolnienie więźniów politycznych, którzy zostali aresztowani w wyniku protestów. Cichanouska zabiega także o wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

Następnie premier Mateusz Morawiecki przekazał Swiatłanie Cichanouskiej klucze od willi na Saskiej Kępie.

"Nowa siedziba Domu Białoruskiego - jako miejsce koordynacji ich walki i budowy społeczeństwa obywatelskiego to z pewnością wsparcie, którego teraz potrzebują. Solidarność z Białorusią to nasz wkład w budowę bezpiecznej, wolnej i demokratycznej Europy" - powiedział podczas przemówienia premier Mateusz Morawiecki.

Dom Białoruski ma się przenieść do nieruchomości przy ulicy Krynicznej 6. Do tej pory siedziba instytucji mieściła się przy ulicy Wiejskiej. Przekazanie willi Swiatłanie Cichanouskiej ma pomóc białoruskiej opozycji w walce o demokrację. Ma się tu znaleźć ośrodek jednoczący Białorusinów w Polsce. Będą tu organizowane spotkania, podczas, których będzie można wymieniać się poglądami związanymi z białoruską polityką, kulturą czy społeczeństwem. Dom Białoruski ma tu funkcjonować przez co najmniej 10 lat.

Willa przy ulicy Krynicznej 6 została zaprojektowana przez Lucjana Korngolda. Architekt był popularny w Polsce w czasach przedwojennych. Mieszkała w niej rodzina Rotsteinów. Po wielu latach willa była rezydencją ambasadora Francji, a później aż do 2015 roku ambasadora Tunezji.

Tagi: Białoruś, Wybory, Reżim, Protest

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Czy Warszawski Transport Publiczny przejmie działki na Kinowej? Mieszkańcy protestują

Czy Warszawski Transport Publiczny przejmie działki na Kinowej? Mieszkańcy protestują

środa, 10.02.2021

W listopadzie 2020 roku Komisja Ochrony Środowiska miała rozważyć kwestię zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jak się okazuje miałby na tym skorzystać stołeczny operator komunikacji miejskiej - Warszawski Transport Publiczny, który przejąłby i docelowo zlikwidował tereny ogrodów działkowych przy ulicy Kinowej. [...]

Kto wygrał wybory na Pradze Południe?

Kto wygrał wybory na Pradze Południe?

wtorek, 14.07.2020 36

Wczoraj odbyła się druga tura wyborów prezydenckich. Andrzej Duda uzyskał wynik 51,08% głosów. Tym wynikiem pokonał Rafała Trzaskowskiego, który zdobył poparcie 48,92% wyborców. A jak kształtują się wyniki w Warszawie? [...]

Minął czas powyborczych porządków. Plakatami zajmą się służby miejskie

Minął czas powyborczych porządków. Plakatami zajmą się służby miejskie

niedziela, 9.12.2018 19

20 listopada w Warszawie upłynął termin, w którym kandydaci w wyborach samorządowych zobowiązani byli do posprzątania swoich plakatów. [...]

Mieszkańcy ulicy Angorskiej przeciwko zmianie organizacji ruchu

Mieszkańcy ulicy Angorskiej przeciwko zmianie organizacji ruchu

piątek, 26.10.2018 22

Od 8 października obowiązuje nowa organizacja ruchu na Saskiej Kępie, pojawia się coraz więcej głosów osób niezadowolonych ze zmian. [...]

Zobacz też