11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
wtorek, 9 lipca 2019 r. Małgorzata

Projekty do budżetu obywatelskiego zgłoszone. Zobacz, które dotyczą Saskiej Kępy

Co ma powstać w najbliższej okolicy? Jak zagospodarować przestrzeń? Na co spożytkować publiczne fundusze? To właśnie o tym decydują mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Zgłosić projekt lub zagłosować może każdy mieszkaniec Warszawy, nie musi być zameldowany ani pełnoletni. Budżet obywatelski to świetna okazja, by wspólnie zdecydować, jak będzie wyglądało nasze najbliższe otoczenie.

Do tej pory odbyło się pięć edycji budżetu obywatelskiego, a ramach których zrealizowano ponad 2300 pomysłów mieszkańców Warszawy. Przed nami szósta – jakie projekty zgłoszono do budżetu obywatelskiego dla Saskiej Kępy? Poniżej publikujemy ich listę z krótkim opisem:

 • Ładniejsza zieleń wzdłuż ulicy Lotaryńskiej – projekt zakłada uporządkowanie terenu zieleni przy ulicy Lotaryńskiej, pomiędzy ulicą Brukselską aż do Wału. Uprzątnięcie zalegających śmieci a także nasadzenie na całym terenie zieleni niskiej – krzewów okrywowych, bylin i zwykłych krzewów. Ustawienie kosza na śmieci oraz likwidacja zdewastowanej siatki wzdłuż całego terenu
 • Skwer przy Domu Kultury Prom (kontynuacja projektu) – to kontynuacja prac nad skwerem na rogu ulic Brukselskiej i Lotaryńskiej, który powstał w 2019 roku (również dzięki budżetowi obywatelskiemu). W założeniu projektu skwer ma tworzyć mini park, który zwiększyłby swój obszar aż do ulicy Rumuńskiej i Alzackiej. Skwer dostępny byłby przez cały rok, nasadzenie dużej ilości zieleni, nawiązanie do francuskiej kultury na Saskiej Kępie.
 • Bezpiecznie na Afrykańskiej – nowe przejście dla pieszych – stworzenie nowego przejścia dla pieszych w ciągu komunikacyjnym od budynków wielorodzinnych w kierunku lokali usługowych, bazarku oraz przystanku autobusowego (Afrykańska). Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przechodniów w tym rejonie.
 • Rozbudowa placu zabaw (Lizbońska/Saska/Afrykańska) – istniejący plac zabaw cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i rodziców, zatem projekt zakłada jego rozbudowę. Jego powierzchnia zostałaby powiększona o ok. 130 m2.
 • Aktywne przejście dla pieszych – projekt dotyczy podwójnego przejścia przy drodze rowerowej. Przejście zawierałoby m.in.: czujniki ruchu wraz z uchwytami do montażu, panel fotowoltaiczny- akumulator ładowany od świtu do zmierzchu, lampy ostrzegawcze.
 • Rewitalizacja terenu boiska do piłki nożnej , dwóch boisk do gry w dwa ognie oraz bieżni okólnej w SP143 – dzięki projektowi powstać miałaby nowa nawierzchnia istniejących już boisk, naprawione też będą piłkochwyty. Ważne, że obiekt jest dostępny dla wszystkich chętnych, przez 7 dni w tygodniu.
 • Rewitalizacja placu zabaw klas IV-VIII w SP143 – projekt zakłada wymianę lin oraz nawierzchni bezpiecznej. Poprawie ulegnie zarówno bezpieczeństwo dzieci, jak i estetyka Street workout w Mickiewiczu – street workout to rodzaj siłowni na zewnątrz, składający się z zestawu różnych drabinek, drążków, uchwytów wiszących lub stałych i elementów do podciągania się mających na celu modelowanie sylwetki poprzez odpowiednie ćwiczenia.
 • Remont podwórka przy placu Przymierza 8 oraz ulicy Meksykańskiej 3 - Obecnie nawierzchnią podwórek leżących pomiędzy dwoma budynkami - przy placu Przymierza 8 i ul. Meksykańskiej – jest stary asfalt i pozostałość po piaskownicy. Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni użytkowej - przyjaznej, zielonej, naturalnej. Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? – pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się projekt, który zakłada stworzenie nowej platformy edukacyjnej i kulturalnej wspierającej działalności ludzi młodych z możliwością partycypacji również ludzi z pozostałych grup wiekowych - ale nastawioną głownie na młodzież uczącą się i rozpoczynającą pracę. Skierowany głownie do młodzieży w wieku 18-24 lata.
 • Poprawmy bezpieczeństwo na Saskiej Kępie u zbiegu ulic Londyńskiej, Zwycięzców i Niekłańskiej! – ze względu na utrudnione poruszanie się mieszkańców w tym miejscu, projekt zakłada wyburzenie nieczynnego ujęcia wody oligoceńskiej, remont nawierzchni chodnika wzdłuż południowego ogrodzenia Kliniki Dziecięcej, montaż dwóch nowych latarni wzdłuż ww. chodnika, ustawienie trzech nowych śmietników, postawienie czterech stojaków rowerowych rozmieszonych w dwóch miejscach
 • Zakup rozdzielaczy i podpórek dla wypożyczalni nr 100, ul. Zwycięzców 46 – projekt powstał, by pomóc swobodnie poruszać się między literaturami tak czytelnikom jak i pracownikom. Zakłada zakup rozdzielaczy alfabetycznych, podpórek i rozdzielaczy do książek do poszczególnych działów literatur dla Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla
 • Nowy plac zabaw w Kolorowej krainie - Remont placu zabaw w Przedszkolu nr 178 Kolorowa Kraina Wymiana latarni przy ulicy Walecznych – nie raz pisaliśmy o problemach z niedostatecznie oświetlonymi ulicami. Projekt ma na celu wymianę latarni na typ "pastorał" z dwoma wysięgnikami
 • Wybieg dla psów na ulicy Elsterskiej – wybieg znajdowałby się na pasie zieleni po środku ulicy, która nie ma jezdni. Chodzi o klasyczny ogrodzony niskim płotkiem wybieg.
 • Selfie z klasą dla dużych i małych – warsztaty fotografii mobilnej dla dorosłych i dzieci - Projekt dotyczy przeprowadzenia cyklu 4 tematycznych warsztatów fotografii mobilnej czyli fotografii z użyciem telefonów komórkowych (smartfonów). Na warsztaty składać się będzie omówienie z zakresu teorii fotografii, omówienie tematu przewodniego, zajęcia praktyczne, obróbka zdjęć na smartfonach, omówienie prac, wydruk wybranych zdjęć - finalnie prezentacja zdjęć na wystawie. Zajęcia będą odbywać się w sali lekcyjnej na terenie SP 373.
 • Śmieci w śmietniku, nie na chodniku! - Projekt zakłada wystawienie dodatkowych koszy na śmieci w miejscach, gdzie jest ich mało i nowych tam, gdzie nie ma ich wcale.
 • Everybody Ukulele – warsztaty gry na Ukulele Ortega – Chodzi o przeprowadzenie jednorazowych warsztatów gry na ukulele. Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich chętnych. Warsztaty będą się odbywać w Szkole Podstawowej nr 373.
 • Urządzamy „Park Angielski” na Gocławiu i Saskiej Kępie – z tężnią i placem zabaw - Obszar od wielu lat zaniedbany, pełen połamanych drzew, śmieci, gruzu i chaszczy prosi się o uporządkowanie. Nowy park między Gocławiem i Saską Kępą będzie służył mieszkańcom jako miejsce wypoczynku, gimnastyki, pikników i zabaw całymi rodzinami, a jednocześnie pozostał jak najbardziej naturalny.

Co dalej?

Zgłoszone projekty są aktualnie oceniane. Ich weryfikacja potrwa do 8 sierpnia. Między 9 a 26 sierpnia będzie czas na ewentualne odwołania od niedopuszczenia projektów do głosowania. Samo głosowanie odbędzie się w dniach 6-23 września, a tego, które projekty wygrały, dowiemy się 3 października.

Tagi: Budżet Partycypacyjny

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

piątek, 12.03.2021

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego, ponad 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów – mimo trudności związanych z pandemią, sezon 2020 nad Wisłą był udany. [...]

Raj dla psów na Saskiej Kępie

Raj dla psów na Saskiej Kępie

wtorek, 5.01.2021

Pod koniec grudnia na działce przy pomniku Berlinga pod "ślimakami" Trasy Łazienkowskiej powstał Dog Park. To inwestycja w ramach programu budżetu obywatelskiego zaplanowanego na ubiegły rok. [...]

Rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

Rusza 8. edycja budżetu obywatelskiego

niedziela, 6.12.2020

Po raz kolejny warszawiacy zdecydują, na co przeznaczyć część środków z budżetu miasta i wybiorą projekty, które zrealizujemy w 2022 r. Przed nami pierwszy etap, w którym już od jutra, czyli od 1 grudnia, do 25 stycznia 2021 r. mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły. [...]

Wyniki głosowania w budżecie partycypacyjnym 2021

Wyniki głosowania w budżecie partycypacyjnym 2021

sobota, 17.10.2020 4

30 września ogłoszone zostały wyniki głosowania na projekty w ramach siódmej edycji budżetu obywatelskiego. Sprawdźcie, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w naszej dzielnicy. [...]

Zobacz też