11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
czwartek, 20 grudnia 2018 r. Małgorzata

Mandat za złe parkowanie? Teraz wystarczy zdjęcie zrobione przez przechodnia. Ważne zmiany w Kodeksie Wykroczeń

„Święte krowy”

Wielu kierowców w swej zuchwałości nie zna umiaru. Możemy obserwować to każdego dnia, również na chodnikach i skwerkach Saskiej Kępy. Zniszczona zieleń, zatarasowane przejścia dla pieszych, inwalidów czy rodziców z wózkami. Często niechlubne wyczyny kierowców były fotografowane przez oburzonych przechodniów, a potem służyły jako przykłady złych praktyk w internecie. Teraz wszystko może się diametralnie zmienić, a to za sprawą zmian w Kodeksie Wykroczeń.

Nowy kodeks, nowe zasady

Kodeks po nowelizacji zaczął obowiązywać od połowy listopada. Wcześniej strażnik miejski musiał osobiście stwierdzić wykroczenie, by móc wypisać mandat za niewłaściwie parkowanie. Przechodnie którzy natrafili na źle zaparkowany pojazd mogli owszem zrobić zdjęcie i przesłać je do Straży Miejskiej, ale wówczas ta kierowała sprawę do sądu. Zmiany w przepisach zakładają, że strażnika miejskiego wcale nie musi być na miejscu zdarzenia, a wystarczy samo przesłane do straży zdjęcie. – Strażnik ustala właściciela pojazdu poprzez CEPiK, wzywa go, ustala kto był sprawcą wykroczenia i może ukarać mandatem – mówi dla TVN24 Przemysław Piwecki z poznańskiej straży miejskiej. To właśnie straż miejska w Poznaniu zaczęła już pracę nad pierwszymi postępowaniami według nowych przepisów. Rola zgłaszającego nie kończy się jednak na samym przesłaniu zdjęcia. Fotografia nie może być w żaden sposób zmanipulowana, a w razie jakichkolwiek wątpliwości ze strony strażnika, osoba wysyłająca zdjęcie może zostać wezwana na świadka.

Zdjęcie przesłanie do straży miejskiej musi zawierać jak najwięcej istotnych szczegółów – czytelną tablicę rejestracyjną, miejsce, w którym samochód został zaparkowany, datę i godzinę.

Nie tylko kierowcy pojazdów

Mandaty bez udziału strażnika miejskiego za złe parkowanie to nie jedyne zmiany, jakie przynosi nowelizacja Kodeksu Wykroczeń. Przede wszystkim wysłanie zdjęcia może stanowić podstawę do ukarania mandatem nie tylko kierowcy. W taki sam sposób można zasygnalizować chociażby osobę wyrzucającą śmierci w niewłaściwym miejscu. Zmienia się również czas, jaki straż miejska ma na wystawienie mandatu. Do tej pory było to 180. W tym czasie konieczne było zwrócenie się do CEPiK o identyfikacje kierowcy pojazdu, następnie właściciel auta był zawiadamiany pisemnie, potem z kolei w nieskończoność mógł przekładać swoją wizytę w urzędzie. Teraz na wystawienie mandatu mamy 60 dni od momentu ustalenia nieprawidłowego zaparkowania pojazdu.

Zgłoś problem na Saskiej Kępie

Nieprawidłowo zaparkowane samochody to też utrapienie na Saskiej Kępie. Widzisz taką sytuację? Chodnik znów jest zatarasowany przez samochód? Taką sytuację możesz zgłosić bezpośrednio na straż miejską lub do naszej redakcji a my zgłosimy sprawę dalej.

Tagi: Samochody, Miejsca Parkingowe, Parkowanie, Mandaty

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Już są fotoradary na Moście Poniatowskiego

Już są fotoradary na Moście Poniatowskiego

czwartek, 24.09.2020

Dziś rano rozpoczął się montaż fotoradarów na Moście Poniatowskiego. Póki co, trwają testy tych urządzeń. [...]

"Polska motoryzacja zrodziła się na Grochowie"

"Polska motoryzacja zrodziła się na Grochowie"

wtorek, 17.09.2019

Centrum Promocji Kultury oraz Polska Izba Motoryzacji zapraszają na wystawę, prezentującą historię motoryzacji na Grochowie, początki automobilizmu, wielkie fascynacje techniką motocyklową i samochodami wyścigowymi. [...]

Kolizja samochodów na Saskiej Kępie. Dziecko trafiło do szpitala

Kolizja samochodów na Saskiej Kępie. Dziecko trafiło do szpitala

wtorek, 19.02.2019

Do wypadku doszło 13 lutego z samego rana, na skrzyżowaniu ulicy Marokańskiej i Afrykańskiej. [...]

Niewesoły poranek dla wielu mieszkańców

Niewesoły poranek dla wielu mieszkańców

czwartek, 7.02.2019 22

Pierwszy weekend lutego z pewnością nie był wesoły dla wielu mieszkańców Saskiej Kępy. Kilkadziesiąt samochodów padło ofiarą niewybrednego żartu i zostało porysowanych. [...]

Zobacz też