11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 9 lipca 2018 r. Damian

Nad Wisłą zrobi się bezpieczniej

Na stołecznych plażach zrobi się bezpieczniej. Wszystko za sprawą patroli medycznych, które będą strzec rejonu pomiędzy mostem Gdańskim a mostem Poniatowskiego. Jest to działanie w ramach projektu “Bezpiecznie nad Wisłą”.

Co roku latem nad wodą dochodzi do wielu wypadków. Spowodowane są one głównie brakiem ostrożności ze strony ludzi. Bagatelizują liczne apele i ostrzeżenia, nadmiernie ufając swoim umiejętnościom pływackim.

W sobotę 7 lipca ruszył nowy projekt “Bezpiecznie nad Wisłą”. Ratownicy z Grupy Ratownictwa PCK Warszawa oraz Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego S12 będą udzielać pomocy nie tylko ofiarom podtopień, ale również osobom mającym kłopoty z krążeniem, dla których upały są ogromną udręką.

Sanitariusze będą również interweniowali w przypadku złamań, zranień oraz w efekcie zbytniego nasłonecznienia. Projekt będzie realizowany przez dwuosobowe zespoły ratowników. Każdy z nich jest wyposażony w sprzęt ratowniczy i środki medyczne. Ratownicy mają do dyspozycji quad o napędzie 4x4, który będzie służył do przewożenia kadry medycznej wraz z wyposażeniem na miejsce wypadku.

Projekt będzie realizowany do niedzieli 23 września. Ratownicy będą do dyspozycji mieszkańców w piątki od godziny 18.00 do godziny 22.00, w soboty od godziny 14.00 do godziny 22.00 oraz w niedziele od godziny 14.00 do godziny 20.00.

Warto jednak dodać, iż rola sanitariuszy nie będzie się wyłącznie ograniczać do funkcji ratowniczej, lecz również do edukacyjnej. Przekażą plażowiczom najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, poinstruują w jaki sposób należy unikać zagrożeń oraz jak korzystać ze sprzętu pływającego. Ponadto nauczą jak korzystać ze wzorów znaków informacyjnych oraz t numerów alarmowych. Na plażach będzie również możliwość zgłębienia wiedzy w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Główne zaplecze medyczne ratowników będzie się znajdowało na Poniatówce.

Aby wezwać patrol należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Mamy jednak nadzieję, że liczba interwencji wymuszona wypadkami będzie w tym roku o wiele niższa niż w ubiegłych latach.

Aby otrzymywać informacje na bieżąco !

Tagi: Poniatówka, Bezpieczniej Nad Wisłą

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Poniatówka nadal z zakazem picia alkoholu

Poniatówka nadal z zakazem picia alkoholu

środa, 20.05.2020 5

14 maja radni ze stołecznego ratusza przedłużyli do odwołania zakaz spożywania alkoholu na Poniatówce. Na plaży można jednak spędzać czas wolny i grillować, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa. [...]

Wypocznij nad Wisłą tak, jak lubisz

Wypocznij nad Wisłą tak, jak lubisz

środa, 31.07.2019 8

Rejsy żaglówką, rodzinne czytanie bajek czy joga o zachodzie słońca to kilka weekendowych atrakcji Dzielnicy Wisła. Dodatkowo na czterech plażach – Saskiej, Poniatówce, Zoo i Żoliborz goście piaszczystych brzegów mogą bezpłatnie wypożyczyć leżak, książkę oraz sprzęt rekreacyjny. [...]

Poznaj swojego plażowego

Poznaj swojego plażowego

piątek, 20.07.2018 11

Wisła przyciąga latem tysiące warszawiaków. W ciepłe dni największą popularnością cieszą się nadrzeczne bulwary i miejskie plaże. Tymi drugimi opiekują się warszawscy plażowi, od których przez cały sezon bezpłatnie wypożyczyć można m.in. sprzęt rekreacyjny. [...]

Miejski Serwis Rowerowy na Poniatówce

Miejski Serwis Rowerowy na Poniatówce

środa, 20.06.2018 21

Już w sobotę, 23 czerwca, swoje działanie rozpocznie bezpłatny Miejski Serwis Rowerowy. Z jego usług warszawiacy będą mogli korzystać we wszystkie weekendy do końca wakacji. [...]

Zobacz też