6 aktualna temperatura 21 °C
ciśnienie 1007 hPa pm2.5 3 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 66% pm10 5 μg/m3
środa, 20 maja 2020 r. Damian

Poniatówka nadal z zakazem picia alkoholu

14 maja radni ze stołecznego ratusza przedłużyli do odwołania zakaz spożywania alkoholu na Poniatówce. Na plaży można jednak spędzać czas wolny i grillować, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa.

W marcu wykryto w Polsce pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. Od tamtej pory w naszym kraju panują ograniczenia, a te dotknęły między innymi sferę rozrywkową. W marcu urzędnicy ze stołecznego ratusza wprowadzili zakaz spożywania alkoholu na Poniatówce oraz na bulwarach wiślanych. Według pierwotnych założeń miał on obowiązywać do 30 czerwca. W ubiegły czwartek (14 maja) radni podjęli decyzję o przedłużeniu zakazu picia alkoholu, tym razem do odwołania stanu epidemii w Polsce. – Apeluję do warszawiaków o zdrowy rozsądek. Rządowe wytyczne są jasne. Dla bezpieczeństwa własnego i innych powinniśmy zachowywać dystans, zasłaniać nos i usta, spędzać czas wyłącznie w gronie osób, z którymi mieszkamy. Na spotkania w większym gronie i plażowanie jeszcze przyjdzie czas – zaapelował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Przypomnijmy, w kwietniu 2018 roku podczas obrad stołecznych radnych zapadła decyzja o zniesieniu zakazu spożywania alkoholu na plaży pod Mostem Poniatowskiego. Obszar wolny od zakazu obejmuje teren na szerokości od brzegu Wisły do ścieżki rekreacyjnej, oznakowanej słupkami Wiślanego Systemu Informacyjnego. Dwa tygodnie wcześniej - 20 kwietnia 2018 roku do strefy legalnego spożywania alkoholu zostały włączone lewobrzeżne bulwary wiślane mianowicie ciąg Flotylli Wiślanej, Grzymały-Siedleckiego, Pattona, Karskiego oraz Religi.

Dopełnieniem wiosennych atrakcji są rejsy po Wiśle. Tradycyjnie 1 maja miał się rozpocząć sezon, jednak pandemia przekreśliła większość naszych tegorocznych planów. Bez wyjątku, także Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone. Wszystko z powodu ograniczeń, związanych z liczbą osób w pojazdach komunikacji miejskiej wprowadzonych przez rząd.

Na pocieszenie grill

Na Poniatówce dozwolone jest grillowanie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Trzeba utrzymywać dwumetrowy odstęp pomiędzy innymi osobami, a usta i nos mają być zasłonięte. Grillując należy też mieć na uwadze zagrożenie w postaci suszy, co w konsekwencji może doprowadzić do wybuchu pożaru. Dlatego do dyspozycji mieszkańców na Poniatówce są specjalne miejsca pod ognisko lub grill. Służą do tego wybetonowane misy oraz grille z żeliwnymi paleniskami, które zawieszone są na łańcuchach. Na plaży pod Mostem Poniatowskiego jest łącznie dwanaście takich urządzeń (siedem palenisk i pięć grillów). To nie jedyny obszar na Saskiej Kępie, który dopuszcza grillowanie. Legalne jest to także w Parku Skaryszewskim oraz na plaży znajdującej się bliżej Mostu Łazienkowskiego (od ulicy Zwycięzców), gdzie dostępne są cztery grille.

Nie wszędzie w Warszawie można rozpalać ognisko. Grill w niedozwolonych miejscach może skończyć się mandatem w wysokości 200 złotych.

Tagi: Plaża, Poniatówka, Wisła, Covid-19, Grill

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Sztuka w izolacji na Saskiej Kępie

Sztuka w izolacji na Saskiej Kępie

niedziela, 17.05.2020

10 maja na skwerze przy ulicy Elsterskiej artyści Urszula Niemirska i Filip Ćwik zorganizowali nietypową akcję. Wspólne dzieło przeciągali na linie zawieszonej pomiędzy blokami. [...]

Sezon nad Wisłą w czasie epidemii

Sezon nad Wisłą w czasie epidemii

wtorek, 28.04.2020 4

W tym roku sezonowe atrakcje nad Wisłą wyjątkowo nie rozpoczną się w maju. Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone, a nadrzeczne lokale i instytucje kultury są zamknięte do odwołania. [...]

Ozonowanie wkroczyło na Pragę Południe

Ozonowanie wkroczyło na Pragę Południe

niedziela, 12.04.2020

Walka z koronawirusem trwa. W Śródmieściu 2 kwietnia po raz pierwszy w Warszawie zdezynfekowano przestrzeń publiczną, a tydzień później do tych samych prac przystąpiono na Pradze Południe. [...]

Jak załatwiać sprawy w czasach zarazy?

Jak załatwiać sprawy w czasach zarazy?

czwartek, 2.04.2020 11

Pandemia koronawirusa niesie za sobą nie tylko ogromne zagrożenie, ale także szereg ograniczeń. Sprawdziliśmy, jak w obecnej sytuacji funkcjonuje Urząd Dzielnicy Praga Południe i poczty na terenie Saskiej Kępy. Podpowiadamy także, gdzie należy się zgłosić z bolącym zębem. [...]

Zobacz też