11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
środa, 20 maja 2020 r. Damian

Poniatówka nadal z zakazem picia alkoholu

14 maja radni ze stołecznego ratusza przedłużyli do odwołania zakaz spożywania alkoholu na Poniatówce. Na plaży można jednak spędzać czas wolny i grillować, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa.

W marcu wykryto w Polsce pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. Od tamtej pory w naszym kraju panują ograniczenia, a te dotknęły między innymi sferę rozrywkową. W marcu urzędnicy ze stołecznego ratusza wprowadzili zakaz spożywania alkoholu na Poniatówce oraz na bulwarach wiślanych. Według pierwotnych założeń miał on obowiązywać do 30 czerwca. W ubiegły czwartek (14 maja) radni podjęli decyzję o przedłużeniu zakazu picia alkoholu, tym razem do odwołania stanu epidemii w Polsce. – Apeluję do warszawiaków o zdrowy rozsądek. Rządowe wytyczne są jasne. Dla bezpieczeństwa własnego i innych powinniśmy zachowywać dystans, zasłaniać nos i usta, spędzać czas wyłącznie w gronie osób, z którymi mieszkamy. Na spotkania w większym gronie i plażowanie jeszcze przyjdzie czas – zaapelował Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Przypomnijmy, w kwietniu 2018 roku podczas obrad stołecznych radnych zapadła decyzja o zniesieniu zakazu spożywania alkoholu na plaży pod Mostem Poniatowskiego. Obszar wolny od zakazu obejmuje teren na szerokości od brzegu Wisły do ścieżki rekreacyjnej, oznakowanej słupkami Wiślanego Systemu Informacyjnego. Dwa tygodnie wcześniej - 20 kwietnia 2018 roku do strefy legalnego spożywania alkoholu zostały włączone lewobrzeżne bulwary wiślane mianowicie ciąg Flotylli Wiślanej, Grzymały-Siedleckiego, Pattona, Karskiego oraz Religi.

Dopełnieniem wiosennych atrakcji są rejsy po Wiśle. Tradycyjnie 1 maja miał się rozpocząć sezon, jednak pandemia przekreśliła większość naszych tegorocznych planów. Bez wyjątku, także Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone. Wszystko z powodu ograniczeń, związanych z liczbą osób w pojazdach komunikacji miejskiej wprowadzonych przez rząd.

Na pocieszenie grill

Na Poniatówce dozwolone jest grillowanie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Trzeba utrzymywać dwumetrowy odstęp pomiędzy innymi osobami, a usta i nos mają być zasłonięte. Grillując należy też mieć na uwadze zagrożenie w postaci suszy, co w konsekwencji może doprowadzić do wybuchu pożaru. Dlatego do dyspozycji mieszkańców na Poniatówce są specjalne miejsca pod ognisko lub grill. Służą do tego wybetonowane misy oraz grille z żeliwnymi paleniskami, które zawieszone są na łańcuchach. Na plaży pod Mostem Poniatowskiego jest łącznie dwanaście takich urządzeń (siedem palenisk i pięć grillów). To nie jedyny obszar na Saskiej Kępie, który dopuszcza grillowanie. Legalne jest to także w Parku Skaryszewskim oraz na plaży znajdującej się bliżej Mostu Łazienkowskiego (od ulicy Zwycięzców), gdzie dostępne są cztery grille.

Nie wszędzie w Warszawie można rozpalać ognisko. Grill w niedozwolonych miejscach może skończyć się mandatem w wysokości 200 złotych.

Tagi: Plaża, Poniatówka, Wisła, Covid-19, Grill

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Nie żyje słynny varsavianista Jarosław Zieliński

Nie żyje słynny varsavianista Jarosław Zieliński

niedziela, 2.05.2021

Autor wielu publikacji o Warszawie Jarosław Zieliński zmarł 27 kwietnia w wieku 63 lat. 11 kwietnia varsavianista trafił do szpitala z podejrzeniem koronawirusa jednak lekarze wykryli o wiele poważniejszą chorobę. [...]

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

Podsumowanie 2020: Dzielnica Wisła

piątek, 12.03.2021

Kilkadziesiąt wydarzeń ekologicznych, sportowych i kulturalnych, kilkaset bezpłatnych rejsów po Wiśle, 2228 kg odpadów zebranych przez mieszkańców w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego, ponad 60 tys. użytkowników przepraw promowych i rejsów – mimo trudności związanych z pandemią, sezon 2020 nad Wisłą był udany. [...]

Kiedyś Stadion Narodowy a dziś Szpital Narodowy. Placówka wykorzysta specjalne drony operacyjne

Kiedyś Stadion Narodowy a dziś Szpital Narodowy. Placówka wykorzysta specjalne drony operacyjne

czwartek, 12.11.2020 20

6 listopada Szpital Narodowy przyjął pierwszego pacjenta. Obecnie w placówce leczonych jest kilkunastu chorych. Szpital Narodowy wykorzysta specjalne drony transportowe, które będą latały z pobranymi próbkami do Szpitala MSWiA przy ulicy Wołoskiej. [...]

Identyfikatory SK z automatycznie wydłużonym terminem ważności

Identyfikatory SK z automatycznie wydłużonym terminem ważności

poniedziałek, 9.11.2020 3

Urząd Dzielnicy Praga Południe zwrócił się do Prezydenta Warszawy o automatyczne przedłużenie ważności identyfikatorów SK o kolejny rok. Zamiast do 31 grudnia 2020 roku, posłużyłyby one właścicielom do końca 2021. Wszystko to związane jest z pandemią koronawirusa. [...]

Zobacz też