POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 19:40 (ulica Zwycięzców)
65 aktualna temperatura -5 °C
ciśnienie 1025 hPa pm2.5 45 μg/m3
powietrze bywało lepsze wilgotność 61% pm10 70 μg/m3
wtorek , 12 kwietnia 2011 r. Zaproponuj newsa!

Szwedzka para królewska odwiedzi SWPS

Król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia w maju odwiedzą Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej. Swoją obecnością szwedzka para królewska uświetni Dni Języka Szwedzkiego organizowane przez Katedrę Skandynawistyki SWPS. Studenci przywitają zagranicznych gości tradycyjnym szwedzkim psalmem wykonywanym na powitanie wiosny.

Król i królowa Szwecji przyjadą do Polski na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Spędzą w Polsce trzy dni od 4 do 6 maja. W czwartek 5 maja otworzą trzydniową konferencję Dni Języka Szwedzkiego w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Porozmawiają ze studentami języka szwedzkiego, tłumaczami literatury, pracownikami naukowymi i władzami uczelni.
"Wizyta króla i królowej Szwecji to dla nas radość i ogromne wyróżnienie. Stwarza nam też znakomitą okazję do szerszego informowania naszego społeczeństwa o Szwecji, jej społeczeństwie, kulturze, języku i literaturze. Ich Królewskie Moście przekonają się, że warunki studiowania u nas nie ustępują szwedzkim" - mówi prof. Witold Maciejewski, kierownik Katedry Skandynawistyki SWPS.

Dni Języka Szwedzkiego to wydarzenie, odbywające się co dwa lata na przemian w Poznaniu (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza) i Warszawie (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej). Za każdym razem gromadzi ponad stu uczestników - studentów, pracowników naukowych, tłumaczy, nauczycieli języka szwedzkiego - z czterech ośrodków akademickich oferujących studia skandynawistyczne w Polsce. Tematem tegorocznych obrad jest obraz Szwecji w literaturze detektywistycznej, gdyż jak tłumaczą organizatorzy, szwedzkie kryminały, obok literatury dla dzieci, stały się częścią polskiej i globalnej kultury masowej, ważnym składnikiem obecności tego kraju w świecie.

W programie Dni Języka Szwedzkiego przewidziano wykłady, dyskusje z zaproszonymi pisarzami oraz ćwiczenia warsztatowe dla studentów i tłumaczy. Konferencja odbędzie się w języku szwedzkim. W sobotę 7 maja zaplanowano dzień polskojęzyczny, któremu towarzyszyć będą dyskusje panelowe i otwarte spotkania z autorami. Zwieńczeniem sobotniego programu będzie impreza kulturalna „Dzień Szwecji”, która odbędzie się przed Zamkiem Królewskim u stóp pomnika Zygmunta III Wazy. Współorganizatorami konferencji są Instytut Szwedzki w Sztokholmie i Ambasada Szwecji w Warszawie.

Carl Gustaf Folke Hubertus z dynastii Bernadotte jest królem Szwecji od 1973 r. Na tronie zasiadł jako 27-latek po śmierci swego dziadka, króla Gustawa VI Adolfa. Rok wcześniej, w 1972 r. na olimpiadzie w Monachium książę poznał przyszłą żonę - Niemkę Sylwię Sommerlath, która pracowała tam jako hostessa i tłumaczka. Mają troje dzieci: Wiktorię, Karola Filipa i Magdalenę.

Tagi: Praga Południe,

Zobacz również
Mieszkańcy apelują o skuteczną ochronę terenów zielonych na Pradze Południe

Mieszkańcy apelują o skuteczną ochronę terenów zielonych na Pradze Południe

poniedziałek, 3.04.2017 98

Cały sezon grzewczy Warszawiacy zmagali się ze smogiem, teraz alarmują o masowych wycinkach drzew w całym mieście. Rozdawanie sadzonek i nowe nasadzenia są pożyteczne, ale przyniosą efekt dopiero za dziesiątki lat. [...]

15. rocznica ataku na World Trace Center

15. rocznica ataku na World Trace Center

sobota, 10.09.2016

11. września przypada 15. rocznica zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku. O 14:30 w Parku Skaryszewskim odbędzie się Uroczystość Złożenia Wieńców pod Pomnikiem Pamięci Polaków Ofiar Ataku. [...]

Ważne tematy

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy: czekoladowy telegram