POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 18:20 (ulica Zwycięzców)
47 aktualna temperatura 26 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 28 μg/m3
dobre powietrze wilgotność 57% pm10 41 μg/m3
piątek, 31 marca 2017 r. Paulina

Odsłonięcie tablicy pamięci Cichociemnym w L.O. im. A. Mickiewicza

21 marca w liceum ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza została odsłonięta tablica poświęcona pamięci dziesięciu Cichociemnych, którzy byli jego wychowankami. Uroczystości tej towarzyszyła również część artystyczna.

Cichociemni, nazywani inaczej elitą ZWZ - AK, byli za czasów wojny, żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych. Również na ochotnika uczestniczyli w zagranicznych szkoleniach w działaniach specjalnych, specjalizując się m.in. w sabotażu i dywersji. Do okupowanej Polski docierali drogą lotniczą kończącą się skokiem spadochronowym, początkowo z Wielkiej Brytanii a od końca 1943 roku z Włoch. Aktywnie działali na terenach okupowanych przez nazistów od 1941 do 1944 roku.

W uroczystości odsłonięcia tej wyjątkowej tablicy uczestniczyło wiele osób m.in. burmistrz dzielnicy Pragi Południe, sekretarz Stowarzyszenia Wychowanków, Pan Tadeusz Roman - Powstaniec Warszawski a także wnuczka jednego z Cichociemnych Pani Ewelina Górecka oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół.

Na uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć części artystycznej, która została starannie przygotowana przez uczniów tego liceum. Przedstawili oni niesamowity spektakl, w którym zaimprowizowali przedwojenną klasę dziesięciu Cichociemnych – późniejszych bohaterów. Licealiści doskonale wczuli się w klimat ówczesnej epoki. Dawne stroje, które nosili przedwojenni gimnazjaliści również robiły niemałe wrażenie. Jednak podstawowym punktem części artystycznej był wywiad z trzema dorosłymi już Cichociemnymi: Tomaszem Kostuchem, Janem Nowakiem Jeziorańskim oraz Janem Różyckim. Posłuchać można było ich niezwykłych historii o szkole, o Armii Krajowej a także tak po prostu o życiu w powojennych realiach i o dalszej przyszłości Polaków. Przerywnikami tego wywiadu były występy taneczne, recytatorskie i wokalne w wykonaniu uzdolnionych licealistów. Ciekawym pomysłem było improwizowana scena zrzutu Cichociemnych w odpowiednim umundurowaniu przy akompaniamencie warkotu silników samolotów.

Na zebranych cała uroczystość zrobiła wielkie wrażenie. Wszystko wypadło perfekcyjnie i profesjonalnie. Zarówno dyrekcja jak i uczniowie spisali się na medal.

Tagi: Armia Krajowa, Liceum Mickiewicza, Tablica

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Świąteczna Zbiórka Paczek dla żołnierzy AK w IV LO im. Adama Mickiewicza

Świąteczna Zbiórka Paczek dla żołnierzy AK w IV LO im. Adama Mickiewicza

poniedziałek, 28.11.2016 8

Uczniowie z naszego dzielnicowego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza zorganizowali wspólnie ze Stowarzyszeniem Łagierników Żołnierzy AK niezwykłą zbiórkę paczek Bożonarodzeniowych dla kombatantów Armii Krajowej oraz polskich patriotów. Akcja ta rozpoczęła się 23 listopada i potrwa do 14 grudnia. [...]

Dni kandydata w liceach na Saskiej Kępie

Dni kandydata w liceach na Saskiej Kępie

wtorek, 8.03.2016

W kwietniu odbędą się spotkania dla kandydatów do liceów na Saskiej Kępie. Uczniów i rodziców zaprasza Liceum im. Adama Mickiewicza przy ul. Saskiej 59 oraz Zespół Szkół nr 77 im. Bolesława Prusa przy ul. Zwycięzców 7/9. [...]

 Festyn Rodzinny z Mickiewiczem

Festyn Rodzinny z Mickiewiczem

piątek, 20.11.2015 9

W najbliższą sobotę (21 listopada) w godz. 10.00 – 14.00 Samorząd Szkolny liceum Adama Mickiewicza już po raz drugi organizuje Festyn Rodzinny z Mickiewiczem dla dzieci z dzielnicy Praga Południe. [...]

Nowa tablica na Saskiej Kępie

Nowa tablica na Saskiej Kępie

poniedziałek, 25.05.2015 75

Już w najbliższy czwartek odbędzie się odsłonięcie tablicy poświęconej Aleksandrowi Żabczyńskiemu. [...]

Polecamy: czekoladowy telegram

Chocolissimo