11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
sobota, 13 października 2018 r. Małgorzata

„Siekiera, motyka, bimber, szklanka…”. Na Saskiej Kępie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Annę Jachninę

„Siekiera, motyka, bimber, szklanka,
W nocy nalot, w dzień łapanka,
Siekiera, motyka, piłka, młot,
Drałuj draniu wreszcie stąd”

Chyba każdy z nas, niezależnie od wieku, zna refren tej najsłynniejszej piosenki okupowanej Warszawy. Ale nie każdy wie, że te słowa, tak bardzo zapadające w pamięć, zostały napisane przy ulicy Francuskiej na Saskiej Kępie w 1942 roku. Dlatego to właśnie tu, przy ul. Francuskiej 15 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca autorkę piosenki „Siekiera, motyka…”, Annę Jachninę.

Anna Jachnina swoim życiorysem mogłaby obdzielić kilka scenariuszy filmowych. Urodzona w 1914 roku w Ciechocinku, przeniosła się do Warszawy, by tutaj dzielić życie ze swoim mężem – Julianem Jachną, oficerem 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Na samym początku II wojny światowej doświadczyła dramatycznego doświadczenia, jakim była śmierć jej córeczki. Pod okupacją pracowała w szpitalu, następnie w 1941 roku wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej, a w 1942 do Armii Krajowej. Była związana z konspiracyjną komórką „Sztuka” oraz „KOPR”, czyli Biurem Informacji i Propagandy AK. Napisała tekst do piosenki „Siekiera, motyka…”, a także „Pamiętnik z oblężonej Warszawy” i „Anegdoty i dowcipy wojenne”. „Pamiętnik…” zapewnił jej wygraną w konspiracyjnym konkursie.

W 1942 roku aresztowana przez gestapo trafiła do więzienia na Pawiaku i jeszcze tego samego roku została przewieziona do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Przebywała w nim dwa lata, aż do momentu przeniesienia do obozu w Ravensbruck, w którym była więziona do czasu uwolnienia w kwietniu 1945 roku.

Zaraz po wojnie wyjechała do Szwecji, ale ostatecznie swoje losy związała z ojczyzną. Od 1946 roku przebywała już w Polsce – najpierw w Gdańsku, pracując w Biurze Odbudowy Portu, a następnie przeprowadziła się do Bydgoszczy, gdzie mieszkała do końca życia.

W latach powojennych zajmowała się kulturą, głównie jako reporterka Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Bydgoszczy. Zajmowała stanowisko kierowniczki redakcji kulturalnej oraz regionalnej, zastępowała też kierownika audycji literackich. Głównym obszarem jej zainteresowań była kultura ludowa, którą dokumentowała od 1950 roku. Poświęciła jej ponad 300 audycji radiowych. W swoich audycjach starała się przybliżać ludziom życie na wsi i obowiązujące na niej zwyczaje. Była jedną z założycielek Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego. Poza kulturą, żywo interesowała się sprawami społecznymi. Wrażliwa na ludzką krzywdę prowadziła audycje interwencyjne. W miarę możliwości starała się też wspierać materialnie osoby potrzebujące.

Bardzo szeroka działalność Anny Jachniny została niejednokrotnie doceniona. W 1975 roku otrzymała Medal Stolema, w 1979 Nagrodę im. Oskara Kolberga, została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski czy Nagrodą Artystyczną Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy.

Zmarła w 1996 roku w Bydgoszczy. Większość jej zawodowego dorobku znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Chcąc upamiętnić tę niezwykłą kobietę, która przez pewien czas swego życia była związana z Saską Kępą, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa na jej cześć. Uroczystość odbędzie się 16 października o godzinie 14:00 przy ulicy Francuskiej 15.

Po odsłonięciu tablicy będzie można obejrzeć film dokumentalny poświęcony Annie Jachninie. Projekcja odbędzie się w Promie Kultury Saska Kępa przy ulicy Brukselskiej 23.

Tagi: Ulica Francuska, Tablica, Ii Wojna Światowa

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Saska Kępa "po przejściach". Za nami ważne zmiany

Saska Kępa "po przejściach". Za nami ważne zmiany

wtorek, 19.01.2021

Ostatnie miesiące odmieniły wizualnie Saską Kępę. Dobiega końca modernizacja ulicy Saskiej i Międzynarodowej, gdzie poza pracami drogowymi trwa także nasadzanie nowej roślinności. [...]

Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

Francuska przeszła zmiany. Rewolucja czy tylko lifting?

poniedziałek, 28.12.2020

Zakończyły się trwające od początku jesieni prace na ulicy Francuskiej. Teraz zapanował tu ład, jest więcej zieleni, pojawiły się m.in specjalne ogrody deszczowe, a także wprowadzono korekty w ruchu drogowym. Projekt zmian na ulicy Francuskiej zwyciężył w głosowaniu na realizację inwestycji w ramach budżetu partycypacyjnego 2020. [...]

Odsłonięcie tablicy Jana Molgi na Saskiej Kępie

Odsłonięcie tablicy Jana Molgi na Saskiej Kępie

poniedziałek, 19.10.2020 6

W piątek o godzinie 14:00 przy ulicy Zakopiańskiej 28 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej artystę Jana Molgę. Adres nieprzypadkowy - to właśnie tu przez wiele lat mieszkał uhonorowany malarz. [...]

Zielona Francuska

Zielona Francuska

poniedziałek, 27.07.2020 89

Ulicę Francuską czekają zmiany. Zniknie beton i kostka na rzecz zieleni. Prace mogą ruszyć jeszcze w tym roku. Do 7 sierpnia trwa przetarg na wykonawcę robót. [...]

Zobacz też