11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Ulica Drezdeńska

Ulica Drezdeńska to krótka osiedlowa uliczka, która zaczyna swój bieg od Alzackiej, przecina Saską, aby niewiele dalej ślepo się zakończyć. Nazwa upamiętnia miasto Drezno, największy ośrodek gospodarczy i kulturalny Saksonii, który jest jednocześnie stolicą landu.

Infrastruktura

Całkowita długość uliczki wynosi zaledwie 170 metrów. Przez Drezdeńską nie przebiegają trasy komunikacji miejskiej ani ścieżki rowerowe. Zakres numerów: 3-5.

Najważniejszy obiekt

Nr 5 – domek Zofii Drzewiczewskiej; prawdopodobnie pozostałość po przedwojennej zabudowie. Otoczony wieżowcami z przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Nazwa zwyczajowa domku pochodzi od nazwiska ostatniej właścicielki zmarłej 16 III 2003 w wieku ponad 90 lat.
W 1983 roku w okolicach domu kręcono sceny do 17. odcinka serialu "07 zgłoś się" ("Morderca działa nocą") w reż. Krzysztofa Szmagiera. Plenerami były wówczas zarośla (współcześnie osiedle domków) w kwartale ulic Saska, Drezdeńska, Alzacka, blok przy ul. Lotaryńskiej 48.
Przyszłość budynku nie jest do końca znana. Już dwa temu podjęto próby zagospodarowania terenu. W grudniu 2013 roku władze dzielnicy poinformowały mieszkańców o planach wyburzenia domu i postawienia na jego miejscu nowoczesnego bloku.

Zobacz też

Saska, Alzacka, Lotaryńska

Ulica na mapie