11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 21 stycznia 2013 r.

Generał Berling nie zniknie!

Generał Zygmunt Berling pozostanie na swoim miejscu, Warszawiacy nie chcą go usuwać, tak głosi raport z sondażu przeprowadzonego na zlecenie ratusza.

Jak donosi Gazeta.pl pytanie o losy obu upamiętnień pojawiło się w Barometrze Warszawskim - badaniu opinii, które co pół roku zamawia ratusz. W ostatnim ankieterzy pytali o politykę historyczną, która w stolicy sprowadza się do prób stawiania lub usuwania kolejnych pomników.

Respondenci wypowiadali się w sprawie tych, o które toczą się spory - pomnika gen. Berlinga przy Trasie Łazienkowskiej oraz Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni, zabranego z pl. Wileńskiego na czas budowy metra.

Pomnik gen Berling od wielu lat budzi sporo emocji i regularnie jest oblewany czerwoną farbą (regularnie przy okazji 17 września). Ma on duże poparcie ze strony środowisk kombatanckich, a w szczególności od działaczy Stowarzyszenia pamięci generała Berlinga.

Dotychczasowe próby zlikwidowania pomnika były skutecznie odrzucane przez lewicę. Ostatni projekt projekt uchwały, który ma zrzucić Berlinga z cokołu złożyła wiceprzewodnicząca rady Warszawy, Olga Johann.

Tylko 7 proc. pytanych jest za przeniesieniem pomnika Berlinga, a jako główny powód wskazują, że "to relikt komunizmu". Na alternatywną lokalizację najczęściej jednak nie mają pomysłu (14 proc.).

Ciekawostką jest fakt, że w tym roku w październiku będziemy mieli 70. rocznicę bitwy pod Lenino, a pomnik Berlinga ma być osią stołecznych obchodów.

Pytania

Czy zna Pan(i) przynajmniej ze słyszenia następujące warszawskie pomniki?

Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni (pot. Czterech Śpiących), znajdujący się na Pradze Północ na placu Wileńskim przy skrzyżowaniu al. „Solidarności” i ul. Targowej (obecnie zdemontowany na czas budowy stacji metra) 90%
Pomnik Mikołaja Kopernika, znajdujący się na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Staszica (siedzibą Polskiej Akademii Nauk) 97%
Pomnik gen. Zygmunta Berlinga w Warszawie, znajdujący się na Pradze Południe przy Wale Miedzeszyńskim, w pobliżu Mostu Łazienkowskiego 55%
Pomnik Bohaterów Getta, znajdujący się na Muranowie, pomiędzy ulicami Anielewicza, Karmelicką i Zamenhofa 88%
Pomnik Juliusza Słowackiego, znajdujący się na pl. Bankowym 87%
Trudno powiedzieć 1%


Jaki Pana(i) zdaniem powinien być dalszy los pomnika gen. Zygmunta Berlinga? Czy powinien pozostać na swoim obecnym miejscu lub w jego pobliżu, czy może zostać przeniesiony w zupełnie inne miejsce?

Powinien zostać przeniesiony w zupełnie inne miejsce 7%
Powinien pozostać na swoim obecnym miejscu lub w jego pobliżu 72%
Powinien zostać zlikwidowany 7%
Inne rozwiązanie 0%
Trudno powiedzieć 14%


Dlaczego, Pana(i) zdaniem, pomnik gen. Zygmunta Berlinga powinien zostać przeniesiony?

Trzeba go przenieść ze względów historyczno-politycznych, to relikt komunizmu 23%
Trzeba go przenieść ze względów estetycznych, "ukryć", jest brzydki, nie pasuje 2%
Trzeba go przenieść, bo są lepsze, bardziej odpowiednie/pasujące miejsca dla pomnika 14%
Trudno powiedzieć 4%


Pełny raport można pobrać tutaj.

Tagi: Berling

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Pomnik generała Berlinga zniknie z Saskiej Kępy

Pomnik generała Berlinga zniknie z Saskiej Kępy

niedziela, 2.06.2019 173

Trzymetrowy pomnik wykonany z białego marmuru kojarzą chyba wszyscy przejeżdżający rozjazdami Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie. Figura umieszczona na cokole z kieleckiego wapienia upamiętnia generała Zygmunta Berlinga, a została odsłonięta w 1985 roku, pięć lat po śmierci generała. Do końca roku pomnik ma zostać usunięty z Saskiej Kępy. [...]

Zobacz też