11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
poniedziałek, 26 września 2011 r.

Tu było, tu stało...

"Tu było, tu stało" to projekt wskazujący na warszawskie budowle o charakterze zabytkowym, które zostały wyburzone po 1989 r. Są to budynki, które swego czasu były ważnymi elementami na architektonicznej mapie Warszawy.

Projekt funkcjonuje od roku i zwraca uwagę na skalę zaniedbywania, czy wyburzania obiektów architektonicznych. Celem tego przedsięwzięcia jest również ukazanie negatywnego wymiaru zmieniającej się przestrzeni miejskiej. Kilka miesięcy temu w ramach Saska Expo w galerii Milano odbyła się ciekawa rozmowa na temat projektu "Tu było, tu stało", czyli rozmowy o znikającej warszawskiej architekturze. Pierwszy etap projektu realizowany był we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach II edycji Festiwalu Warszawa w budowie. Projekt jest kontynuowany dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.

Warto prześledzić mapę projektu z zaznaczonymi wyburzonymi zabytkami, które prezentowały wartość architektoniczną lub historyczną. Dodatkowo mapa zawiera opisy tych miejsc.

Na mapie nie zabrakło również obiektów, które "zniknęły" z Saskiej Kępy:

Kino Sawa zostało wybudowane w latach: 1956-60 r. w stylu modernistycznym. Po wyburzeniu budynku, na jego miejscu pojawiły się dwa apartamentowce z galeriami handlowymi, zabierając tym samym Plac Przymierza.

Willa "Warszawa" przy ul. Katowickiej 20. Piętrowa willa w stylu modernistycznym z lat 30 XX w. Miała zostać rozbudowana, ale w została całkowicie wyburzona w 2010 r. Aktualnie na tym miejscu znajduje się duży budynek, który pod względem formy niezbyt pasuje do Saskiej Kępy.

Willa przy ulicy Królowej Aldony 21 to modernistyczna willa zaprojektowana przez Franciszka Piaścika w 1938 r., przeznaczona dla rodziny Bujaków. Willa została uznana jako zabytek i były plany jej rozbudowy w kierunku ogrodu. Została jednak częściowo zburzona w 2010 r. Natomiast aktualnie stopniowo jest likwidowana.

Willa Szyllerów - znajdująca się pod adresem Wał Miedzeszyński 756. Została wybudowana w 1928 r. na terenie tzw. działki Amandówki - pochodzącej od imienia jednej z właścicielek tego terenu. Był to jeden z najwcześniej wybudowanych obiektów funkcjonalizmu w architekturze Warszawy. W związku z budową mostu Siekierkowskiego i poszerzeniem Wału Miedzeszyńskiego willa została zburzona w 2002 r., mimo, że te działania spotkały z wieloma protestami.

Na tej ciekawej mapie znalazł się również Stadion X-lecia, który mimo, że terytorialnie leży na Kamionku, wpisał się w krajobraz naszej okolic. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Masław.

Tagi: Plac Przymierza, Saska Expo, Ulica Królowej Aldony, Ulica Wał Miedzeszyński, Zabytki

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Dotacje na prace konserwatorskie obiektów zabytkowych

Dotacje na prace konserwatorskie obiektów zabytkowych

wtorek, 20.10.2020 9

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy po raz kolejny przyznaje dotacje tym, którzy chcieliby zrenowować wybraną zabytkową posiadłość. Wcześniej należy jednak wypełnić specjalny wniosek o przyznanie brakujących na ten cel funduszy. Dokument wraz z załącznikami można składać do Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, do 2 listopada. [...]

Przebudowa chodnika przy Wale Miedzeszyńskim

Przebudowa chodnika przy Wale Miedzeszyńskim

środa, 15.07.2020 36

Wąski chodnik wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego prowadzący do przystanku autobusowego Kryniczna będzie szerszy. Trwają już prace. [...]

Nowa ulica na Saskiej Kępie

Nowa ulica na Saskiej Kępie

niedziela, 15.03.2020 21

W marcu na mapie Saskiej Kępy pojawi się nowa ulica. Jej nazwa będzie nawiązywać do pewnego europejskiego Państwa. [...]

Jak otrzymać dotację na remont zabytku?

Jak otrzymać dotację na remont zabytku?

wtorek, 8.01.2019 15

Trwa kolejna edycja programu dotacyjnego m.st. Warszawy na remonty stołecznych obiektów zabytkowych. Zainteresowani właściciele i zarządcy informacje czerpią ze spotkań i broszury. [...]

Zobacz też