25 aktualna temperatura 19 °C
ciśnienie 1020 hPa pm2.5 15 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 81% pm10 19 μg/m3
poniedziałek, 26 września 2011 r.

Tu było, tu stało...

"Tu było, tu stało" to projekt wskazujący na warszawskie budowle o charakterze zabytkowym, które zostały wyburzone po 1989 r. Są to budynki, które swego czasu były ważnymi elementami na architektonicznej mapie Warszawy.

Projekt funkcjonuje od roku i zwraca uwagę na skalę zaniedbywania, czy wyburzania obiektów architektonicznych. Celem tego przedsięwzięcia jest również ukazanie negatywnego wymiaru zmieniającej się przestrzeni miejskiej. Kilka miesięcy temu w ramach Saska Expo w galerii Milano odbyła się ciekawa rozmowa na temat projektu "Tu było, tu stało", czyli rozmowy o znikającej warszawskiej architekturze. Pierwszy etap projektu realizowany był we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach II edycji Festiwalu Warszawa w budowie. Projekt jest kontynuowany dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.

Warto prześledzić mapę projektu z zaznaczonymi wyburzonymi zabytkami, które prezentowały wartość architektoniczną lub historyczną. Dodatkowo mapa zawiera opisy tych miejsc.

Na mapie nie zabrakło również obiektów, które "zniknęły" z Saskiej Kępy:

Kino Sawa zostało wybudowane w latach: 1956-60 r. w stylu modernistycznym. Po wyburzeniu budynku, na jego miejscu pojawiły się dwa apartamentowce z galeriami handlowymi, zabierając tym samym Plac Przymierza.

Willa "Warszawa" przy ul. Katowickiej 20. Piętrowa willa w stylu modernistycznym z lat 30 XX w. Miała zostać rozbudowana, ale w została całkowicie wyburzona w 2010 r. Aktualnie na tym miejscu znajduje się duży budynek, który pod względem formy niezbyt pasuje do Saskiej Kępy.

Willa przy ulicy Królowej Aldony 21 to modernistyczna willa zaprojektowana przez Franciszka Piaścika w 1938 r., przeznaczona dla rodziny Bujaków. Willa została uznana jako zabytek i były plany jej rozbudowy w kierunku ogrodu. Została jednak częściowo zburzona w 2010 r. Natomiast aktualnie stopniowo jest likwidowana.

Willa Szyllerów - znajdująca się pod adresem Wał Miedzeszyński 756. Została wybudowana w 1928 r. na terenie tzw. działki Amandówki - pochodzącej od imienia jednej z właścicielek tego terenu. Był to jeden z najwcześniej wybudowanych obiektów funkcjonalizmu w architekturze Warszawy. W związku z budową mostu Siekierkowskiego i poszerzeniem Wału Miedzeszyńskiego willa została zburzona w 2002 r., mimo, że te działania spotkały z wieloma protestami.

Na tej ciekawej mapie znalazł się również Stadion X-lecia, który mimo, że terytorialnie leży na Kamionku, wpisał się w krajobraz naszej okolic. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Masław.

Tagi: Plac Przymierza, Saska Expo, Ulica Królowej Aldony, Ulica Wał Miedzeszyński, Zabytki

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Jak otrzymać dotację na remont zabytku?

Jak otrzymać dotację na remont zabytku?

wtorek, 8.01.2019 15

Trwa kolejna edycja programu dotacyjnego m.st. Warszawy na remonty stołecznych obiektów zabytkowych. Zainteresowani właściciele i zarządcy informacje czerpią ze spotkań i broszury. [...]

[Aktualizacja] W sylwestrową noc na Saskiej Kępie doszło do strzelaniny

[Aktualizacja] W sylwestrową noc na Saskiej Kępie doszło do strzelaniny

wtorek, 1.01.2019 22

W jednym z mieszkań przy Placu Przymierza doszło do... [...]

361 rocznica bitwy z okresu potopu szwedzkiego

361 rocznica bitwy z okresu potopu szwedzkiego

poniedziałek, 21.08.2017

28 lipca 2017 roku odbyła się skromna uroczystość upamiętnienia Bitwy pod Warszawą, która odbyła się w czasach słynnego potopu szwedzkiego. W 361 rocznicę tego wydarzenia złożono wieniec i zapalono znicze pod pomnikiem pamięci poległych przy Wale Miedzeszyńskim na wysokości naszej Saskiej Kępy. [...]

„Drewniaka” w Jordanku już nie ma

„Drewniaka” w Jordanku już nie ma

czwartek, 9.02.2017 226

Od kilku dni na miejscu „drewniaka” w Jordanku na naszej Saskiej Kępie można zobaczyć jedynie gruzy. Ten znany od pokoleń budynek został oficjalnie zburzony i przeszedł do historii. [...]