Od 1 marca na ulice Warszawy wróciły rowery Veturilo. Cyklistów czeka w nowym sezonie dużo zmian. Jakich? Przekonajmy się!
Veturilo z roku na rok się rozrasta. Kiedy firma zaczynała działalność, w sierpniu 2012 roku, na warszawskich ulicach było zaledwie 70 stacji z tysiącem rowerów. W tym sezonie do wypożyczenia będzie aż 4660 rowerów w 316 miejscach. Dzięki temu warszawski system awansuje na piąte miejsce w Europie. Przypomnijmy, że Veturilo notuje ok. 2 milionów wypożyczeń rocznie.
Co czeka rowerzystów w sezonie 2018?
Odmienione Veturilo pojawiło się na warszawskich ulicach w zimowej scenerii kilka dni temu i od razu zaskoczyło warszawiaków nowym wyglądem. Rowery są dużo wygodniejsze dzięki szerszym, żelowym siodełkom, które nie nasiąkają podczas deszczu. Podziałka na sztycy pod nimi znacznie ułatwia regulację wysokości. Dodatkowy atut: są bardziej wytrzymałe na usterki. Kierownica ustawiona jest wyżej i ma zagięte rączki, dzięki czemu rowerzysta wreszcie przestanie się garbić. Wyposażona jest również w obrotowy dzwonek, łatwiejszy w użyciu i właściwie niemożliwy do zerwania. Zmienione zostały bagażniki: są to teraz metalowe konstrukcje, a przeniesiono je na przód roweru. Mniej awaryjne oświetlenie zostało zintegrowane z widelcem.
Całkowita nowość w ofercie Veturilo to 100 rowerów elektrycznych. Pojawią się one od 1 czerwca na 10 stacjach m.in. pod Skarpą Warszawską na Powiślu i wzdłuż Traktu Królewskiego. Ten typ jednośladu będzie się automatycznie ładować na stacji. Cały napęd elektryczny został ukryty w piaście.

Kolejna nowość to specjalna aplikacja na telefon, która umożliwi zarejestrowanie się w systemie, szybki zwrot i wypożyczenie roweru, a także odczytanie, jaki dystans się pokonało oraz wyszukanie odpowiedniego rodzaju roweru.
Na warszawskich ulicach pojawi się więcej tandemów. Ich liczba wzrośnie do 45. Będzie można również wypożyczyć rowerki dla najmłodszych. Będą znajdować się one głównie na stacjach przy miejskich parkach m.in. w Parku Skaryszewskim, Bródnowskim czy Praskim. To pierwsza samoobsługowa wypożyczalnia dziecięcych rowerów na świecie. W tegorocznym sezonie najwięcej nowych stacji powstało na Pradze, w Śródmieściu oraz bliskiej Woli. W tych dzielnicach, dzięki rozszerzeniu bazy użytkownicy będą mogli zwrócić bądź wypożyczyć rower średnio co 200 metrów. Na Pradze Południe powstaną nowe stacje przy Dworcu Wschodnim (Lubelska), w Alei Stanów Zjednoczonych przy Międzynarodowej, w Alei Waszyngtona przy Kinowej, na Dwernickiego przy Siennickaiej, na Szaserów przy Garwolińskiej, na Meissnera przy Fieldorfa, na Zamienieckiej przy Ostrobramskiej oraz na pętli Gocław.
Kolejne udogodnienie to nowe, kolorowe ekrany dotykowe w terminalach, co jest udogodnieniem dla użytkowników. Stojaki na rowery są wyposażone od teraz w diody, które informują o dostępności określonego pojazdu. Łatwo zatem można określić, czy dany rower można wypożyczyć, czy też jest zepsuty bądź uszkodzony. Ważnym dodatkiem są pompki, które znajdować się mają przy każdej stacji. System warszawski, jako drugi w Polsce wyposażony jest w tzw. moduły płatnicze. Dzięki temu każdy może doładować swoje konto bezpośrednio w terminalu przy stacji, co znacznie ułatwi życie szczególnie turystom, którzy chcą skorzystać z Veturilo, zwiedzając Warszawę.
Po zmianach na Na Saskiej Kępie będzie w sumie 7 stacji Veturilo:
- ul. Wybrzeże Szczecińskie – Stadion Narodowy
- Rondo Waszyngtona – Stadion Narodowy
- ul. Francuska – Walecznych
- ul. Międzynarodowa – Walecznych
- ul. Afrykańska – Egipska
- ul. Brukselska - bezpośrednio przy PROMie Kultury Saska Kępa
- Al. Stanów Zjednoczonych przy Międzynarodowej – nowa stacja