11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Mistrzowie Polskiego Jazzu: Andrzej Trzaskowski

13 listopada 2018 r. godz. 19:00 - 21:00

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23

PROM Kultury Saska Kępa i Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ (wydawca JazzPRESS i RadioJAZZ.FM) zapraszają na trzecie ilustrowane muzyką na żywo spotkanie z cyklu Mistrzowie Polskiego Jazzu.
Bohaterem wieczoru będzie Andrzej Trzaskowski!

Goście wieczoru:
Tomasz Tłuczkiewicz – dziennikarz muzyczny, propagator jazzu, publicysta
Krzysztof Herdzin – pianista jazzowy
Jerzy Szczerbakow – dziennikarz muzyczny, prowadzenie spotkania

13 listopada, godz. 19.00
Wstęp wolny/

W trakcie wieczoru zaprezentowane zostaną archiwalne, unikatowe zdjęcia i fragmenty filmów udostępnione na spotkanie przez reżysera Andrzeja Wasylewskiego.

Andrzej Trzaskowski - pianista, kompozytor, aranżer, muzykolog, pedagog i krytyk. Wymieniany jednym tchem razem z Krzysztofem Komedą i Andrzejem Kurylewiczem jako jeden z trzech pianistów-pionierów polskiego jazzu. Członek Melomanów (pierwszego polskiego zespołu jazzowego), jako lider zadebiutował na Jazz Jamboree 1958. Jako kompozytor współpracował z rozgłośnią Norddeutscher Rundfunk, występował m.in. ze Stanem Getzem i Tedem Cursonem. Legendarny zespół Trzaskowskiego The Wreckers był jednym z propagatorów jazzowej „moderny”. Dzięki temu w 1962 r. jako pierwszy jazzowy zespół z Polski otrzymał zaproszenie i odbył tournee po Stanach Zjednoczonych.
Dyrektor i kierownik artystyczny Orkiestry PRiTV "Studio S-1" w Warszawie (od 1975). Autor utworów orkiestrowych, instrumentalnych, muzyki teatralnej, telewizyjnej i filmowej - skomponował muzykę do ponad pięćdziesięciu filmów.
Autor telewizyjnych muzycznych programów edukacyjnych, krytyk muzyczny, współautor„Leksykonu kompozytorów XX wieku” i współredaktor „Encyklopedii Muzycznej PWM”

Tomasz Tłuczkiewicz – długoletni dyrektor festiwalu Jazz Jamboree i prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (w latach 80 tych). Doprowadził do dwóch wizyt Miles Davisa w Polsce. Konferansjer, publicysta, krytyk, tłumacz (przełożył m.in. pierwszą autobiografię Milesa Davisa „Ja, Miles”), guru polskiego środowiska jazzowego.

Krzysztof Herdzin – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista, wykładowca akademicki Ma na swoim koncie m.in. występy z orkiestrą (Błękitna Rapsodia G. Gershwina, Koncert a-moll E. Griega, własne Concertino na fortepian i orkiestrę); nagrania muzyki kameralnej dla Bayerische Rundfunk w Monachium. Jest autorem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, nagrodzonej Oscarem w 2005 r.
Jako jeden z nielicznych artystów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, filmowej, a także pop. Obecnie prowadzi jazzowe trio akustyczne (Herdzin/ Kubiszyn/ Konrad) i własny Big Band. Wziął udział w nagraniu ponad 200 płyt

.............................................
Cykl Mistrzowie Polskiego Jazzu to ilustrowane muzyką na żywo spotkania poświęcone dorobkowi wielkich polskich jazzmanów. Spotkania w cyklu:
- 4 września (Krzysztof Komeda)
- 2 października (Tomasz Stańko).
W planach także grudniowe spotkanie poświęcone Andrzejowi Kurylewiczowi.

Powrót

Zobacz też