54 aktualna temperatura 4 °C
ciśnienie 1003 hPa pm2.5 34 μg/m3
Bywało lepiej... wilgotność 87% pm10 53 μg/m3

Osiecka, Turnau, Borzym - koncert chóralny

21 kwietnia 2018 r. godz. 19:00-22:00

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23


"Osiecka/Turnau/Borzym" – koncert chóralny

Wykonawcy:
Chór Kameralny Lege Artise Artis z Krakowa, dyr. Agnieszka Trela-Jochymek oraz Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, dyr. Andrzej Borzym.

Chór kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego powstał w 1994 roku z inicjatywy najstarszych stażem członków Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego. Muzycy nawiązują do średniowiecznej tradycji collegium musicum, akademickiego stowarzyszenia muzycznego, otwartego dla wszystkich osób związanych z uniwersytetem.

Zespół koncertował już w 15 krajach na 3 kontynentach, m.in. w Chile, Niemczech, Włoszech, Egipcie, Norwegii, na Litwie i Islandii, zaś w ostatnich latach w Macedonii (2012 – Festiwal Chóralny w Ochrydzie), Francji (2013 – "Semaine Polonaise" w Tuluzie), Hiszpanii (2014 -Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny "Canco Mediterrania" w Lloret de Mar: trzy złote dyplomy i zwycięstwo w kategorii "muzyka popularna") oraz w Rosji (2016 – na zaproszenie Ambasady RP).

Dyskografia chóru liczy 10 tytułów, w tym polskie i światowe prawykonania współczesnych utworów. Wizytówką chóru są Piosenki Starszych Panów, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, w chóralnych aranżacjach Andrzeja Borzyma - utwory w mistrzowski sposób łączące znakomitą muzykę i teksty, opisujące z wielkim poczuciem humoru ludzkie zwyczaje, relacje i szeroką gamę przypadków miłosnych. Program ten wielokrotnie prezentowany był na scenach w całej Polsce — ostatnio m.in. w spektaklu "Śpiewnik Pana Wasowskiego", który przez trzy sezony utrzymywał się na afiszu warszawskiego Teatru Syrena. Program "Kiedy mnie już nie będzie" z piosenkami Agnieszki Osieckiej powstawał stopniowo, od odsłonięcia pomnika Agnieszki na warszawskiej Saskiej Kępie (2007) do koncertu dla radiowej Jedynki na 80. urodziny Poetki (2016). Wśród kompozytorów, którzy pisali muzykę do wspaniałych tekstów Agnieszki byli zarówno klasyczni (Maciej Małecki, Adam Sławiński), jazzowi (Krzysztof Komeda, Włodzimierz Nahorny), jaki i ci z kręgów twórczości kabaretowej i popowej (Zygmunt Konieczny, Seweryn Krajewski, Katarzyna Gaertner).

http://www.cm.uw.edu.pl/index.php?display=start
https://www.facebook.com/CollegiuMusicumUW/
https://www.youtube.com/watch?v=b42_skeJl1E

::

Chór kameralny Lege Artis powstał w Krakowie 11 lat temu, z inicjatywy Agnieszki Treli-Jochymek, dyrygentki chóru od początku jego istnienia. Lege Artis jest zespołem wszechstronnym, wykonującym z powodzeniem zarówno muzykę sakralną, jak i chóralne aranżacje utworów rozrywkowych, sięgającym po utwory dawne oraz najnowsze dzieła kompozytorów współczesnych. Są one doceniane przez ich twórców, a także publiczność licznie gromadzącą się na koncertach zespołu. O jakości chóru świadczą zdobyte przez lata nagrody i wyróżnienia na licznych konkursach, w których zespół brał udział. W szczególności Lege Artis jest laureatem Złotego Dyplomu oraz dwóch nagród specjalnych na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra odbywającym się w grudniu 2016 roku w Cieszynie. Od 2011 r. Lege Artis działa jako chór kameralny przy Wydziale Matematyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, biorąc czynny udział w życiu kulturalnym wydziału, oprawiając muzycznie ważne uroczystości.

Najnowszym przedsięwzięciem Lege Artis jest Projekt Turnau. Chcąc się rozwijać chórzyści postanowili zająć się czymś zupełnie nowym. Wybór padł na poezję śpiewaną a capella. Chórzyści wspólnie zdecydowali, że najbliższa ich gustom jest twórczość Grzegorza Turnaua. Ponadto jest to artysta nierozerwalnie związany z Krakowem, więc krakusom szczególnie bliski. Z okazji jubileuszu 10 lat istnienia na prośbę chórzystów wybitny aranżer Andrzej Borzym opracował 12 ulubionych utworów z repertuaru Grzegorza Turnaua. Dzięki wsparciu JM Rektora AGH prof. Tadeusza Słomki dziś możemy wysłuchać efektu tej pracy na płycie "Natężenie chóralności".

http://www.legeartis.art.pl/
https://www.youtube.com/watch?v=_DyD0hdcNNc

/ bilety 20 zł /

Powrót

Polecamy: koszulki na każdą okazję