POMIAR NA ŻYWO dzisiaj, godz 20:10 (ulica Zwycięzców)
50 aktualna temperatura 0 °C
ciśnienie 1022 hPa pm2.5 30 μg/m3
dobre powietrze wilgotność 68% pm10 42 μg/m3

Powszechny Zakaz Czytania / "Klasztor" Zachar Prilepin

18 lutego 2017 r. godz. 16:00

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

W sobotę porozmawiamy o "Klasztorze" - wielkiej, arcydzielnej powieści Zachara Prilepina, pisarza tyle wybitnego co postaci kontrowersyjnej ponad dopuszczalną miarę. Jesienią organizatorzy krakowskiego festiwalu Conrada wycofali swoje, wystosowane wcześniej, zaproszenie dla autora, w ostatnich dniach ten były komandos, OMON-owiec, uczestnik dwóch wojen w Czeczeni sformował swój batalion "literacki" i pojechał do Donbasu walczyć z Ukraińcami. Jest od lat aktywnym członkiem, działaczem publicystą rosyjskiej Partii Narodowo-Bolszewickiej. Zapewne nie da się nie rozmawiać o Klasztorze Prilepia bez rozmowy o samym Prilepinie. Jednak główną osią naszego zainteresowania będzie sama powieść, monumentalna, wielowątkowa rozgrywająca się w scenerii łagru na Wyspach Sołówieckich w latach 20. ub. wieku. Nie jest to jednak literatura łagrowa, to mistrzowska panorama ludzkich losów, splotów przemocy i ekstazy, to sinusoida osobistych i społecznych szczęść i dramatów, to klicz rewolucyjnej mocy z bezduszną grozą aparatu biurokartycznego, to w końcu opowieść o miłości niemożliwej czy tylko ocalającej moment w życiu. To Rosja - miłość Rosjanina.
Czy rosyjska literatura ma XXI wiecznego Dostojewskiego? Wielu i wiele czytających "Klasztor" nie ma wątpliwości. Powieść-symfonia, której wymowę podbija autor, znienawidzony za swoją przeklętą rosyjską, narodowo-bolszewicką polityczność, za afirmację przemocy wojennej. Nie ma lepszego pretekstu do rozmowy o Rosji, tej sprzed stu laty i dzisiejszej. I tej z którą będziemy graniczyć jutro. Będą rozmawiać: Kinga Dunin, Michał Stefański, Paweł Pieniążek - najmocniej i najserdeczniej zapraszam Roman Kurkiewicz.
Inaugurujemy spotkania pod wezwaniem "Powszechny Zakaz Czytania" w Teatrze PowszechnymZaczynamy nowy cykl spotkań czytelniczych w Stole Powszechnym!

Cykl comiesięcznych dyskusji wokół wydarzeń wydawniczych, konkretnych tytułów (nie zawsze absolutnych nowości), książek, które są często niezauważane, pomijane, niedocenione poprowadzi Roman Kurkiewicz.

“Jako osoba od lat zajmująca się problematyką czytania i nieczytania książek w Polsce forsuję tezę o konieczności formalnego zakazu czytania, co musi wytworzyć reakcję w postaci czytania zabronionych tytułów lub po prostu czytania jako czynności zakazanej. Odwołuję się tu do genu przekory. Powyższej deklaracji nie należy traktować ze śmiertelną powagą, szcególnie kiedy domagam się kar bezwzględnego więzienia za czytanie. Jak na razie to tylko marzenie, uczestnicy spotkań będą ich beneficjentami/kami i nie grozi im zostanie penitencjariuszami/kami.”

Pierwsze spotkanie z cyklu już 18 lutego, kiedy to porozmawiamy o Rosji sportretowanej przez kontrowersyjnego politycznie pisarza rosyjskiego, nacjonalisty-bolszewika Zachara Prilepina w jego wielkiej powieści Klasztor, której akcja rozgrywa się w łagrze na Wyspach Sołowieckich w latach 20 ubiegłego stulecia. W świecie więziennej skrajnie dramatycznej scenerii mroźnych Sołowek poznajemy życie i los bohaterów, których i wyboru i postawy nie są wymalowane w czarno-białym schemacie. To nie powieść łagrowa czy historyczna (chociaż pojawiają się tam postacie historyczne) – to powieść o nierozerwalny splocie życia, polityki, przemocy i miłości naraz.

Kolejne proponowane tematy to książki polityczne dla dzieci, reportaż Dionisa Sturisa z polski lat 40. ubiegłego stulecia pomagającej trzy lata po II Wojnie Światowej kilkunastu tysiącom uchodźców z Grecji, socjologiczna próba Jaroslawa Urbańskiego zmierzenia się z problemem „Społeczeństwa bez mięsa”.

Prowadzący: Roman Kurkiewicz, moderator, dziennikarz, redaktor, felietonista, autor programów telewizyjnych i radiowych, aktywista, nauczyciel akademicki. Studiował filozofię, pracował m.in. : Gazecie Wyborczej, TVP,TV 4, TVN 24, Radiu TOK FM, Radiu RDC, Tygodniku Przekrój, wykładowca Collegium Civitas, autor cyklicznych programów o książkach „Pod tytułem” w TOK FM, w latach 2014-2016 współautor wraz Janem Wróblem programu „Dwie prawdy” W TVN 24. Autor dwóch książek z wyborem felietonów z Tygodnika Przekrój (którego, był dwukrotnie redaktorem naczelnym: w roku 2002 i 2012): Klapsy polskie (Wyd. Iskry) Lewomyślnie (wyd. Krytyka Polityczna).

Powrót

Ważne tematy

Dołącz do naszej społeczności

Polecamy: czekoladowy telegram dla bliskiej osoby