11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
niedziela, 6 października 2013 r. PR

Lutosławski na jazzowo

W dniach od 8 do 13 października będzie można odkryć twórczość Witolda Lutosławskiego na nowo. Jego utwory zaprezentowane zostaną w odsłonie folkowej, jazzowej, a także w wykonaniu dzieci. Ponadto będzie to okazja do poznania nietuzinkowych artystów oraz ich równie unikalnych instrumentów.

Festiwal „U Lutosa na Saskiej Kępie” odbędzie się z okazji 100 rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Będzie on okazją do zaprezentowania muzyki wybitnego polskiego kompozytora, pianisty i dyrygenta przez artystów należących do różnych muzycznych kierunków. Inicjatywa skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno do osób słuchających muzyki klasycznej, jak i tych preferujących inne gatunki takie jak jazz, folk czy pop.

Program festiwalu

Festiwal, 8 października o godz. 20.00, otworzy folkowa interpretacja twórczości Lutosławskiego w wykonaniu Marii Pomianowskiej i jej zespołu. Grupa, mając za cel kontynuowanie i propagowanie najstarszych tradycji, czerpie swój repertuar ze źródeł historycznych, a także podróży po polskich wsiach. Muzycy postanowili wskrzesić m.in. zapomnianą polską tradycję gry na instrumentach kolanowych, na których gra się techniką paznokciową.

10 października o godz. 19.00 twórczość Lutosławskiego zaprezentuje w wydaniu jazzowym grupa Marcin Olak Trio. Zespół posługuje się przede wszystkim akustycznym instrumentarium, wykorzystując przede wszystkim gitarę klasyczną, czasem akustyczną zaś użycie elektroniki podczas koncertów sprowadza do minimum. Dzięki temu można w pełni wykorzystać naturalną paletę barw i dynamiki instrumentów.

W ramach festiwalu „U Lutosa Na Saskiej Kępie” odbyły się warsztaty, których celem było przybliżenie uczniom szkół podstawowych zagadnień związanych z muzyką oraz zapoznanie ich z sylwetką kompozytora. Koncert, w wykonaniu uczestników warsztatów dziecięcych odbędzie się 12 października o godz. 13.00. Młodym wykonawcom towarzyszyć będą perkusiści - Piotr Domański i Piotr Iwicki.

Już następnego dnia, 13 października o godz. 19.00, wystąpi wokalista i charyzmatyczny frontman Janusz Radek. Ze swoim zespołem wykona piosenki „Derwida”. Janusz Radek znany jest z klimatów retro, a także lirycznego brzmienia choć potrafi zaskoczyć także nowoczesną muzyką taneczną.

Tego samego dnia, o godz. 20.30 odbędzie się także potańcówka w stylu retro, którą poprowadzi DJ Papa Zura. Przewidziana jest muzyka z czasów Witolda Lutosławskiego odtwarzana z płyt winylowych.

Koncerty odbywać się będą w Klubie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23 w Warszawie. Wstęp na koncert w wykonaniu dzieci oraz na potańcówkę będzie wolny. Na pozostałe wydarzenia bilety w cenie 25 zł i 40 zł będzie można nabyć w przedsprzedaży oraz na godzinę przed koncertem w Klubie Kultury Saska Kępa.

Witold Lutosławski

Witold Lutosławski urodził się w Warszawie 25 stycznia 1913 roku. Komponował już jako 9-latek i jako 9-latek napisał Preludium na fortepian. Z powodu nadmiaru zajęć w konserwatorium musiał zrezygnować ze studiów matematycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Jego karierę zahamowała jednak wojna którą spędził grając w warszawskich kawiarniach. W latach 1946–1968 mieszkał na Saskiej Kępie przy ulicy Zwycięzców 39. Za namową Władysława Szpilmana zaczął komponować muzykę teatralną i radiową oraz piosenki taneczne, które podpisywane pseudonimem „Derwid”, wykonywali m.in. Mieczysław Fogg, Kalina Jędrusik, Irena Santor czy Violetta Villas.

Lutosławski odznaczony został najwyższymi orderami m.in. Orderem Orła Białego w 1994 r. zaś tytuły doktora honoris causa przyznało mu w latach 1971–1993 15 uczelni. Wśród nich był m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Cambridge i Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina.

18 września 2013 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie upamiętniające 100 rocznicę urodzin kompozytora zaś rok 2013 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Witolda Lutosławskiego.

Organizatorem festiwalu „U Lutosa na Saskiej Kępie” jest Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”.

Patronat honorowy nad festiwalem objął Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski. Szczegółowych informacji udziela koordynator artystyczny festiwalu Małgorzata Kołcz pod numerem telefonu 790 395 228 zaś dodatkowo program imprezy można znaleźć na stronie www.fnok.pl.

Tagi: Klub Kultury, Lutosławski

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Notatki z podróży

Notatki z podróży

wtorek, 22.10.2013 11

Od 23 października w Klubie Kultury Saska Kępa po raz pierwszy prezentowane będą akwarele Heleny i Lecha Grześkiewiczów [...]

Grajmy z dzieciakami na Saskiej Kępie!

Grajmy z dzieciakami na Saskiej Kępie!

czwartek, 5.09.2013 1

Już od września w Klubie Kultury Saska Kępa rozpocznie się cykl „ Smyki na Kępie”. Będą to spotkania muzyczne w formie zabaw i eksperymentów przeznaczone dla dzieci i rodziców. [...]

Wystawa malarstwa na Saskiej Kępie

Wystawa malarstwa na Saskiej Kępie

poniedziałek, 2.09.2013

Klub Kultury Saska Kępa będący filią Centrum Pomocy Kultury Pragi – Południe ma zaszczyt zaprosić na wystawę prac Grażyny Kilanowicz – Bareckiej. [...]

Piąty Bal Saskiej Kępy za nami!

Piąty Bal Saskiej Kępy za nami!

poniedziałek, 11.02.2013 2

Zaczęło się od spontanicznego pomysłu członków Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa, no i stało się - 19 stycznia w Klubie Kultury odbył się piąty Bal Saskiej Kępy! [...]

Zobacz też