44 aktualna temperatura 13 °C
ciśnienie 1007 hPa pm2.5 27 μg/m3
Dobre powietrze. wilgotność 87% pm10 40 μg/m3
sobota, 10 listopada 2012 r.

Droga przez prześwit...

Wygięty w łuk budynek przy ulicy Francuskiej 49 i bliźniaczy dom po drugiej stronie ulicy To swoista "brama" witająca na Saskiej Kępie. Te budynki tworzą bardzo ciekawy i udany późnomodernistyczny zespół zamykający przestrzeń ronda Waszyngtona.

Jak informuje nas Stowarzyszenie ŁADna Kępa: w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę Spółdzielni Budowlanej (właściciel budynku przy ul. Francuskiej 49) na decyzję Ministra Kultury nie zezwalającą na zabudowę przejścia. Przyjął argumenty ŁADnej Kępy, która jest stroną postępowania, zwracające uwagę na wartości urbanistyczne i architektoniczne budynku, aspekty społeczne i komunikacyjne, a także na fakt, ze spółdzielnia nie jest jedynym właścicielem gruntu.

Na wniosek organizacji pozarządowych, Urząd Dzielnicy stara się uregulować sytuację prawną przejścia. Jest gotowy zawrzeć umowę dzierżawną, by przejście prześwitem powróciło do przestrzeni publicznej i by piesi mogli z niego korzystać, tak jak to czynili od ponad 50 lat. „Piłeczka“ jest więc po stronie spółdzielni i pozostałych użytkowników wieczystych. W tej chwili wszyscy czekają na kolejne kroki w tej sprawie.

Kilka dni temu na naszym profilu na facebooku publikowaliśmy jedną z propozycji zabudowy przestrzeni przy rondzie Waszyngtona, a poniżej możecie zobaczyć jak wyglądał prześwit bez reklam i w kolejnych odsłonach:
  • ze stoiskiem z warzywami;
  • budka z lodami "u Freda" (w tej sprawie radny Marek Borkowski złożył interpelację) więcej..)
  • budka z hotdogami i sklep kibica w czasie Euro 2012
  • najnowszy punkt gastronomiczny z pasztecikami.

Tagi: Prześwit, Rondo Waszyngtona

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Adoptuj warszawiaka!

Adoptuj warszawiaka!

sobota, 23.02.2019

Piąta edycja akcji Adoptuj warszawiaka rusza w niedzielę, 24 lutego, w parku Skaryszewskim, przy rondzie Waszyngtona. [...]

Spacer z Praską Ferajną

Spacer z Praską Ferajną

środa, 31.01.2018 28

Wybierzemy się na wyspę, przynależną raz do brzegu lewego, a raz do prawego. [...]

"Ryś" przy ul. Elsterskiej 3A zamknięty od 1 lipca

"Ryś" przy ul. Elsterskiej 3A zamknięty od 1 lipca

niedziela, 6.08.2017 134

Chciałam podzielić się informacją, która dotyczy głównie mieszkańców okolic Ronda Waszyngtona. Z dniem 1 lipca 2017 przestał istnieć sklep spożywczy "Ryś" przy ul. Elsterskiej 3A. [...]

Pomnik Kazimierza Górskiego przy Narodowym

Pomnik Kazimierza Górskiego przy Narodowym

wtorek, 10.12.2013

Projekty 34 artystów zostały zgłoszone do konkursu na pomnik Kazimierza Górskiego. Wyniki poznamy 19 grudnia. [...]

Zobacz też