11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
piątek, 21 października 2011 r.

Mieszkańcy Saskiej Kępy uratowali zabytkową rzeźbę

Po raz kolejny na łamach naszego serwisu wracamy do tematu "Plonu". Cieszymy się, że starania lokalnej społeczności zakończyły się sukcesem i odnowiony plon powrócił na swoje miejsce!

Zaczęło się w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to zorganizowano happening artystyczny, który promował inicjatywę odbudowy rzeźby. Następnie podczas ostatniego święta Saskiej Kępy odbyło się spotkanie pod "Plonem" - wystawa "Architekci i Rzeźbiarze". W czasie święta przeprowadzona została również zbiórka funduszy na renowację płaskorzeźby Plon autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza.
Udało się! Na początku lipca już zdejmowano rzeźbę ze ściany w celu odrestaurowania. Ta inicjatywa to prawdziwy sukces lokalnej społeczności.

Renowacją rzeźby zajął się konserwator Bartosz Markowski. Brakujące części zostały odnowione dzięki archiwalnej fotografii z Muzeum Historycznego. Rzeźba została oczyszczona z resztek starych farb, wypełniona żywicą, a brakujące elementy zostały zrekonstruowane ze stali nierdzewnej. Cała rzeźba została pomalowana na biało. Odremontowany został również narożnik domu, do którego przytwierdzony jest "Plon". Łączny koszt prac wyniósł: 50 tys. zł.

Dzisiaj na ulicy Zwycięzców 11 możemy już oglądać rzeźbę z odtworzonymi postaciami chłopca i baranka, która znów wygląda jak w latach 40 - tych.

Przypomnijmy, że rzeźba została wykonana w 1947 r. Jest to pozostałość po aranżacji odcinka ulicy Katowickiej, który stanowił "demokratyczną przestrzeń" do spacerów i wypoczynku. Ze wszystkich zabytkowych elementów pozostał jedynie "Plon".

Szczegóły znajdziecie na stronie Gazeta.pl.

Tagi: Plon

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Prace na skwerze przy Plonie - apel o pomoc

Prace na skwerze przy Plonie - apel o pomoc

czwartek, 20.03.2014 42

Stworzona w 1947 roku płaskorzeźba "Plon" doczekała się w ostatnich latach renowacji. 14 lipca 2011 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie Plonu - dzieła autorstwa Jerzego Jarnuszkiewicza. [...]

Tożsamość Saskiej Kępy

Tożsamość Saskiej Kępy

niedziela, 2.06.2013

W ramach „Święta Saskiej Kępy”, zapraszamy na wydarzenia artystyczno‐kulturalne prezentowane pod wspólnym hasłem „Tożsamość Saskiej Kępy” a także do wsparcia kolejnego etapu działań „Wokół Plonu”. [...]

Obchody 73 rocznicy walk o Saską Kępę

Obchody 73 rocznicy walk o Saską Kępę

poniedziałek, 17.09.2012 37

26 września z okazji 73 rocznicy walk o Saską Kępę odbędą się obchody połączone z sadzeniem Królewskiego Dębu Saskiego. [...]

Zasadź z nami DĄB na KĘPIE

Zasadź z nami DĄB na KĘPIE

poniedziałek, 18.06.2012

Fundacji KOS i Stowarzyszenia ŁADna Kępa organizują akcję Zasadź z nami DĄB na KĘPIE, mającą na celu przywrócenie symbolu Saskiej Kępy - najstarszego i utrwalonego na wielu grafikach dębu. [...]

Zobacz też