11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3
środa, 1 lutego 2017 r. Paulina

Podsumowanie 2016 roku na Saskiej Kępie

Niedawno pożegnaliśmy rok 2016, dlatego warto przypomnieć sobie, jakie wydarzenia odbyły się w ubiegłym roku na naszej pięknej Saskiej Kępie a było ich jak zwykle bardzo dużo!

Styczeń

Jak co roku w Warszawie odbył się huczny Sylwester. Tym razem mogliśmy przywitać Nowy Rok na błoniach Stadionu Narodowego. Cała Saska Kępa była doskonale przygotowana na to sylwestrowe szaleństwo. Nie obyło się również od pokazów pirotechnicznych, którym towarzyszyła muzyka Chopina w wykonaniu warszawskich muzyków.

W styczniu również mogliśmy uczestniczyć w niezwykłym spacerze po Saskiej Kępie. Pan Rafał Dąbrowiecki, przewodnik i twórca portalu „Butem po Wawie”, oprowadził nas po urokliwych uliczkach, opowiadając przy tym interesujące i zaskakujące historie o naszej dzielnicy. W zimowej aurze również mogliśmy przespacerować się po Parku Skaryszewskim, słuchając różnych dodatkowych ciekawostek, które mówił Pan Dąbrowiecki.

Pod koniec stycznia odbył się w PROMie Kultury Saska Kępa interesujący oraz ważny wykład prof. Jerzego Stępnia o „Kształcie i roli polskiego Trybunału Konstytucyjnego”. Również mogliśmy uczestniczyć w ciekawym pokazowym spotkaniu House of Toastmasters.

Luty i Marzec

W lutym w końcu została pozytywnie rozstrzygnięta sprawa zasiedzenia Domu Niewidomego Dziecka przy ulicy Obrońców 24, w którą mocno zaangażowani byli mieszkańcy Saskiej Kępy. Również w tym miesiącu Urząd Dzielnicy Praga-Południe ogłosił przetarg na realizację ważnego projektu w ramach Budżetu Partycypacyjnego – „Kanał Wystawowy – Wizytówką Saskiej Kępy”. Dzięki niemu kanał miał szansę zostać odnowiony oraz odpowiednio przystosowany na potrzeby mieszkańców. Nie tylko zadbano o to, ale również o sygnalizację świetlną. Na niektórych saskokępskich skrzyżowaniach na przykład ul. Saska – Zwycięzców założono zupełnie nowe.

Od połowy lutego wystartowała czwarta edycja konkursu „Zaśpiewaj na Francuskiej”. Uzdolnieni wokalnie warszawscy uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli spróbować swoich sił i zaśpiewać dwie wybrane przez siebie piosenki francuskie. Konkurs ten jak zwykle cieszył się dużą popularnością wśród młodzieży. Na początku marca mieliśmy okazję uczestniczyć w ciekawym wykładzie prowadzonym przez prof. Leszka Balcerowicza pt. „Zmiany ustrojowe po socjalizmie: fakty i mity”. Spotkanie to odbyło się jak zwykle w naszym PROMie Kultury. W tym miesiącu odbył się również protest rodziców przeciwko likwidacji zerówki w saskokępskim przedszkolu nr. 178 „Kolorowa Kraina”. Protest ten był reakcją na decyzje władz Warszawy o tym, że dzieci, które nie pójdą do pierwszej klasy z woli rodziców będą musiały spędzić rok w oddziałach przedszkolnych organizowanych w szkołach. Rodzice nie zgadzali się również z pomysłem zorganizowania osobnego oddziału zerowego poza budynkiem przedszkola.

Od marca można było zgłosić się do 19. Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego „Pamiętajmy o Osieckiej”. Była to niezwykła okazja pokazać swój talent szerszej publiczności. Nie tylko śpiewem można było zabłysnąć. Na naszej Saskiej Kępie od marca ruszyła zupełnie nowa inicjatywa. Chodzi tu bowiem o nagrodę im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy – „Najlepsza architektura Saskiej Kępy”. Wzięły w nim udział nowe inwestycje budowlane, renowacje bądź modernizacje istniejących już obiektów zrealizowanych w latach 2006 – 2015.

Kwiecień i Maj

Na początku kwietnia razem z Praską Ferajną mieliśmy znów okazję do wspólnych spacerów po magicznych uliczkach Saskiej Kępy oraz Parku Skaryszewskiego. Uczniowie gimnazjum, którzy zostali postawieni przed trudnym wyborem dalszej drogi mogli odwiedzić nasze saskokępskie licea i przekonać się jak bogatą ofertę edukacyjną, zresztą i nie tylko, mogą im zaoferować. Pod koniec kwietnia mogliśmy po raz kolejny poczuć afrykańskie rytmy, gdyż w ogródku senegalskiej kawiarni Café Baobab ruszył cykl koncertów, warsztatów muzycznych oraz jam session.

Maj zaczął się aktywnie. Na Saskiej Kępie zorganizowano, bowiem bezpłatne warsztaty samoobrony. Można było również uczestniczyć w zawodach par rodzinnych w kręglach. Nie mogło zabraknąć także urokliwych spacerów po naszej pięknej dzielnicy. Dzieciaki ze szkoły podstawowej nr 143 we współpracy z firmą LEKARO zorganizowano niesamowitą zbiórkę surowców wtórnych pod hasłem „Zbieramy z Lekaro surowce wtórne na Zielone Szkoły”. Dzięki tej akcji dofinansowane zostały wycieczki szkolne uczniów. Podczas Nocy Muzeów można było zwiedzić za darmo niezwykłe miejsca. W ten dzień na naszej Saskiej Kępie udostępniono m.in. PROM Kultury, Galerię Milano i van Golik a także biuro przewodników Skarby Warszawy. Na Stadionie Narodowym również wiele się działo m.in. mistrzostwa świata w żużlu oraz finał pucharu Polski w piłce nożnej.

Czerwiec, Lipiec, Sierpień…

Co tu dużo mówić dość nietypowo, bo w czerwcu odbyło się Święto Saskiej Kępy! Jednak ten rok był wyjątkowy nie tylko ze względu na to, ale również obchodzona była 100-letnia rocznica przyłączenia Saskiej Kępy, Grochowa i Gocławia do Warszawy. Wszystkie uroczystości odbyły się po raz pierwszy nie na ulicach naszej dzielnicy, ale w Parku Skaryszewskim im. I. J. Paderewskiego. Te dwa dni aż obfitowały w moc atrakcji. Jedną z kilku scen tego wydarzenia była znajdująca się w parku Muszla Koncertowa. Wystąpiła m.in. Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Piotr Zioła, SMOLIK & KEW FOX, Homo Homini oraz wielu, wielu innych. Nie obyło się również od spektakli muzycznych i recitali. Te dwa dni były niezwykle. Wydarzenie to cieszyło się jak zwykle wielkim zainteresowaniem wśród warszawiaków, którzy tłumnie na nie przyszli.

15 czerwca w PROMie Kultury odbyła się uroczysta gala pierwszej edycji nagrody im. Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy. Nie przyznano, co prawda Nagrody Głównej, ale wręczono 5 równorzędnych Nagród Honorowych w postaci tablic ufundowanych przez Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz 4 Wyróżnienia. Imprezę tę uświetnił mini-recital mieszkańca naszej Saskiej Kępy Pana Marcina Maseckiego. Również można było podziwiać wystawę zorganizowaną przez Stowarzyszenie ŁADna Kępa pt. „Architekci, Architektura i Miejsca Saskiej Kępy”. Zaproszeni goście mogli skosztować dań ufundowanych przez saskokępskie cukiernie, restauracje a także zaprzyjaźnione winiarnie. W tym miesiącu mogliśmy również zagłosować na wybrane projekty w ramach budżetu partycypacyjnego. W te czerwcowe, upalne dni nie mogło zabraknąć wioślarskich regat o „Złotą Marchewkę”. Na saskokępskiej plaży impreza ta miała miejsce już po raz drugi i przyciągnęła masę ludzi.

Na początku lipca ogłoszono projekty, które wygrały w pierwszym zorganizowanym warszawskim budżecie partycypacyjnym. Jak się okazało wśród mieszkańców wzbudziło to liczne kontrowersje. Na tle innych dzielnic Pragi Południe, nasza Saska Kępa wypadła dość słabo. Na trzy zwycięskie projekty, czyli domki dla pożytecznych, zapylających rośliny owadów, hale łukową przy Szkole Podstawowej nr. 143 oraz poręcze gimnastyczne znajdujące się od strony Kanału wystawowego przy ulicach Międzynarodowej i Zwycięzców, przeznaczono z budżetu partycypacyjnego około 400 tyś złotych. Jak się później okazało ostatnie przedsięwzięcie mocno rozczarowało saskokępian. Postawiono, bowiem dwa urządzenia z czterema poręczami oraz tabliczkę informacyjną. Koszt tej „inwestycji” był dość duży, jednak ostateczny jej efekt wypadł bardzo słabo. W końcu spodziewano się nowoczesnej, obecnie niezwykle modnej siłowni „pod chmurką”, która zachęca do ćwiczeń a otrzymano dwie pary rurek rzekomo gimnastycznych. Dobrze, że w późniejszym czasie naprawiono ten błąd.

W lipcu również nie zabrakło atrakcji. Na Stadionie Narodowym odbył się długo wyczekiwany Szczyt NATO. Z jednej strony niezwykle ważne wydarzenie z drugiej jednak znaczne utrudnienia komunikacyjne. Natomiast 10 lipca już po raz piąty zorganizowano Dzień Francji w Parku Skaryszewskim. Można było skosztować kuchni francuskiej oraz posłuchać francuskiej muzyki. To jednak nie były wszystkie atrakcji jakie przygotowano. Spacerując alejkami można było poczuć się jak we Francji. Można było się natchnąć na liczne stoiska z perfumami i kosmetykami. Specjalnie z samej Prowansji przyjechał jeden z najstarszych producentów mydła marsylskiego, które wytwarzane jest z tradycyjnej i niepowtarzalnej receptury. Wytypowano również finalistę konkursu piosenki francuskiej.

To nie jedyne atrakcji, które miały miejsce w Parku Skaryszewskim. Przez całe wakacje można było obejrzeć różnego gatunku filmy w kinie plenerowym. Niezwykle innowacyjnym pomysłem był projekt plenerowy „PARK-OPERA”. Pieczę nad tym sprawował Pan Wojtek Blecharz. Widzowie mogli uczestniczyć w 1,5 godzinnym niesamowitym przedstawieniu.

W sierpniu miały miejsce również wiele interesujących wydarzeń. Liczne spacery po zakamarkach Saskiej Kępy i aktywny wypoczynek to tylko niektóre z nich. Pod koniec sierpnia miały miejsce trzy ważne wydarzenia sportowe: memoriał Kamili Skolimowskiej, zawody lekkoatletyczne oraz największy po tej stronie Wisły – Półmaraton Praski.

Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień

Wrzesień zaczął się jak zwykle aktywnie. Na Stadionie Narodowym świętowano Dzień Badmintona oraz The Colour Run. Wydarzeniom tym towarzyszyła oczywiście wiele innych atrakcji. Również ze stadionu można było usłyszeć głośny ryk silników i pisk opon , gdyż po raz kolejny odbyła się edycja imprezy Warsaw Street Racing.

Nadejście jesieni sprawiło, że Saska Kępa powoli się wyciszała. W listopadzie odbył się wernisaż wystawy pt. „Artyści Saskiej Kępy” z okazji stulecia przyłączenia Saskiej Kępy, Grochowa i Gocławia do Warszawy.

W grudniu na Saskiej Kępie panowała atmosfera przedświąteczna. Piękne dekoracje świąteczne ozdobiły ulicę Francuską nadając jej iście magiczny charakter. Ciekawą inicjatywą była zorganizowana przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza zbiórka dla żołnierzy Armii Krajowej. 4 grudnia odbyło się również Świąteczne Spotkanie Przyjaciół Saskiej Kępy, gdzie wszyscy wspólnie mogliśmy ponieść się świątecznym nastrojom.

Niestety pod koniec roku zapadła dla wielu osób niezwykle nieprzychylna decyzja środowiskowa o ostatecznym przebiegu linii tramwajowej. Od wielu miesięcy była to kwestia niezwykle sporna. Pod koniec grudnia dowiedzieliśmy się, że linia tramwajowa na Gocław ma być poprowadzona wzdłuż Kanału Wystawowego. Jedno z piękniejszych i najczęściej odwiedzanych miejsc przez mieszkańców ma zostać zniszczone. Już zapowiadane są liczne protesty w tej sprawie. Rok 2016 był niezwykłym czasem. Wiele się działo na naszej Saskiej Kępie. Piękne chwile przeżyte w tym roku stały się niezwykłymi wspomnieniami, do których każdy z nas będzie niewątpliwie powracał. Niedawno świętowaliśmy nadejście nowego 2017 rok. Czy będzie on również pełen atrakcji jak ten? Czas pokaże, ale jednego jesteśmy pewni bądźcie z nami na bieżąco a z całą pewnością nic Was nie ominie!

A jaki dla Was był miniony 2016 rok? Jakie są Wasze najpiękniejsze wspomnienia związane z naszą piękną Saską Kępą? Podzielcie się z nami Waszymi opiniami zarówno tymi dobrymi jak i tymi nieco gorszymi. Piszcie na nasz adres redakcyjny redakcja@saskakepa.waw.pl. Z niecierpliwością czekamy na Wasze maile i życzymy wszystkiego najlepszego w Nowym 2017 Roku!

Autor: Paulina Samoraj

Tagi: Nowy Rok, Podsumowanie Roku

Wiesz lub widziałeś coś ciekawego? Napisz do nas!
Zobacz również
Mamy rekordowy rowerowy sezon 2017!

Mamy rekordowy rowerowy sezon 2017!

wtorek, 6.02.2018 18

Ponad 5 milionów razy wypożyczono rowery Veturilo, sieć dróg rowerowych poszerzyła się o kolejne 530 km, a także oddano do użytku publicznego kładkę pod mostem Łazienkowskim. Można więc śmiało stwierdzić, że tegoroczny sezon był niezwykle udany! [...]

Imprezy sylwestrowe na Saskiej Kępie

Imprezy sylwestrowe na Saskiej Kępie

piątek, 20.12.2013

Jeśli nie macie jeszcze sylwestrowych planów rozważcie jedną z ofert spędzenia tej niepowtarzalnej nocy w roku. Na Saskiej Kępie i w najblizszych okolicach będzie się działo. [...]

Zobacz też