Kolejnym wyznaczonym etapem społecznej inicjatywy “Wokół Plonu”, po przeprowadzonej w 2011 roku konserwacji płaskorzeźby “Plon”, stał się projekt uporządkowania otoczenia dzieła i rekonstrukcji dwóch kamienno-betonowych ław, istniejących w tym miejscu od 1946 roku do lat 70. XX w. Odtworzenie tego elementu powojennej aranżacji ulicy Katowickiej możliwe jest jedynie na skwerze, gdyż inne miejsca, na których usytuowane były pozostałe ławy i rzeźby, nie należą obecnie do przestrzeni publicznej.

Ławy ustawione były prostopadle do budynku, vis à vis umieszczonej na ścianie płaskorzeźby. Położenie pierwszej z nich, bliższej ulicy Zwycięzców, precyzyjnie wyznacza osadzony nadal w ziemi oryginalny betonowy fundament. Zaś położenie drugiej, bliższej ulicy Katowickiej, można określić na podstawie zdjęć Alfreda Funkiewicza z lat 1947-48, ilustrujących zrealizowany projekt przebudowy ulicy oraz “Planu uporządkowania odcinka ulicy Katowickiej pomiędzy ulicą Zwycięzców i ulicą Obrońców, zrealizowanego w r. 1946”. Zarówno zdjęcia, jak i plan zamieszone zostały w miesięczniku “Architektura” Nr 4 z 1948 roku. Obecnie – z różnych przyczyn - nie wszystkie dane są idealnie odzwierciedlone.

Siedziska obu ławek składały się z trzech wyprofilowanych odrębnych elementów odlanych z betonu. Wymiary dla utworzenia ich charakterystycznego kształtu można było pobrać z isniejącej, zachowanej ławki bocznej przy budynku Katowicka 7A. Cokoły ławek wyłożone były ciosanym kamieniem polnym.

Pomiędzy ławkami znajdował się brukowany kamieniem polnym chodnik i ścieżka łącząca ławki z ciągiem pieszym. Na cytowanym powyżej planie wejście na ścieżkę zaznaczone jest blisko początku terenu zielonego od strony ulicy Katowickiej i prowadzi do ławek ukośnie, nieomal przez całą jego długość. Jednak z powodu zmiany kształtu tej części trawnika dokładne wyznaczenie ścieżki będzie obecnie niemożliwe. Otwiera to możliwość zaprojektowania innego biegu ścieżki, z krótszym wejściem od strony płaskorzeźby “Plon”, prostopadłym do budynku i równoległym do ławek. Taka lokalizacja ścieżki pozwoli uniknąć zadeptywania zieleni, jednocześnie nada przestrzeni zwarty charakter.

Projekt budowy ław został objęty Patronatem Honorowym Tomasza Kucharskiego, Burmistrza Dzielnicy Praga Południe i otrzymał poparcie wielu mieszkańców Saskiej Kępy. Jego realizacji podjęła się Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych wspierana przez Stowarzyszenie ŁADna Kępa.

(EB-L, AK,TR)
● powrót