rok 2012
Ewa Brykowska-Liniecka opracowuje pierwsze projekty uporządkowania skweru: odbudowy ławek i aranżację zieleni.

Konsultacje ze specjalistami z dziedziny budownictwa, architektury i projektantami krajobrazu. Wstępne poszukiwania wykonawców i oszacowania kosztów. Spotkania z Burmistrzem Dzielnicy Praga Południe, Tomaszem Kucharskim w celu przedstawienia idei i omówienia strategii możliwych działań. Rozmowy z kilkoma wykonawcami nie przyniosły spodziewanego efektu z powodu zbyt wysokich kosztów.

24 lutego 2013
Dołączenie do FB, jako “Wokół Plonu – ulica Katowicka na Saskiej Kępie”,
www.facebook.com/Wokol.Plonu


wiosna 2013
Ustalenia Ewy Brykowskiej-Linieckiej z Burmistrzem Dzielnicy Tomaszem Kucharskim o podzieleniu projektu uporządkowania skweru na dwa etapy:
  1. rekonstrukcję dwóch ław zrealizuje Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych (Kępa Café) ze środków społecznych
  2. nowe nasadzenia, rekultywację trawnika wykona Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Praga Południe w oparciu o projekt społeczny

Jednocześnie ze wzmożoną energią Ewa Brykowska-Liniecka rozpoczyna poszukiwania nowego wykonawcy. Ostatecznie porozumiano się z p. Marcinem Witkowskim (“Trzy Wymiary” Konserwacja Zabytków), który jako jedyny podjął się trudnej roli przyszłego wykonawcy bez 100% pewności, że w ogóle dojdzie do realizacji tego społecznego projektu.

13 maja 2013
Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga Południe obejmuje Patronatem Honorowym odtworzenie ław z 1946 r., które zrealizuje Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych ze wsparciem Stowarzyszenia ŁADna Kępa i mieszkańców Saskiej Kępy.

Maj 2013
Ewa Brykowska-Liniecka opracowuje “Program robót budowlanych polegających na odbudowie dwóch betonowych ławek wraz z chodnikiem pomiędzy nimi i ścieżką usytuowanymi na narożniku zieleni, przy rogu ulic Katowickiej i Zwycięzców na Saskiej Kępie w Warszawie” wraz z projektami, rzutami i przekrojami, w celu uzyskania wszelkich wymaganych prawem zezwoleń dla inwestora czyli Fundacji Działań Kulturalnych i Społecznych.

8 czerwca 2013
Święto Saskiej Kępy.
Liczne wydarzenia artystyczne pod wspólnym tytułem “Tożsamość Saskiej Kepy” przygotowane przez Ewę Brykowską-Liniecką i Krzysztofa Koszewskiego (Stowarzyszenie ŁADna Kępa), Alinę Pękalską (Kępa Café), Roberta Szubę Fundacja Sztuka Stosowana, Tadeusza Rudzkiego, w części sfinansowane przez Centrum Promocji Kultury:
  1. “Wokół Plonu” przy płaskorzeźbie “Plon” (Zwycięzców 11):
    • instalacja przedstawiająca nieistniejące powojenne dekoracje ulicy – Robert Szuba, Fundacja Sztuka Stosowana
    • makieta dwóch ław w skali 1:1 – zespół “Wokół Plonu”
    • ekspozycja dotycząca powojennej historii ulicy Katowickiej i projektu uporządkowania skweru i odbudowy ławek – Ewa Brykowska-Liniecka
    • ekspozycja rzeźb J. Gosławskiego -Tadeusz Rudzki
    • muzyka – pianino – Stefan Walczykiewicz
    • plenerowa kawiarnia - Kępa Café
    • spacery ulica katowicką z Hanną Faryną Paszkiewicz i Anną Rudzką a także Hanną Dzielińską.
  2. plac przy szkole im. B. Prusa (Zwycięzców 7/9)
    • Wystawa “Architekci i Architektura Saskiej Kępy” - Stowarzyszenie ŁADna Kępa
    • Wystawa “Warto o nich pamiętać. Rzeźbiarze Saskiej Kępy” – Anna Rudzka, Tadeusz Rudzki
    • Makieta rzeźby “Sztafeta” Adama Romana - Robert Szuba, Fundacja Sztuka Stosowana
  3. Kępa Café (Finlandzka 12A)
    • Panel dyskusyjny pt. Tożsamość Saskiej Kępy” - Stowarzyszenie ŁADna Kępa

Podczas imprezy przeprowadzona została przez licznych wolontariuszy zbiórka publiczna na odbudowę ławek przez Fundację Działań Kulturalnych i Społecznych. Zostało zebranych 1 855 zł i 89 gr.

8 czerwca 2013
Ukazał się artykuł Tomasza Urzykowskiego w Gazecie Stołecznej pt. “Czyn społeczny. Mieszkańcy zakładają ogrody”

24 czerwca 2013
Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych otrzymała konieczne oficjalne zezwolenie na budowę dwóch ław wg załączonego projektu, pod warunkiem usunięcia ewentualnej kolizji z przewodami elektroenergetycznymi, od Urzędu Dzielnicy Praga Południe.

6 września 2013
Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych otrzymuje zezwolenie Stołecznego Konserwatora Zabytków na realizację odbudowy dwóch ław z 1946 r. przy płaskorzeźbie “Plon”.

26 września 2013
Ekspozycja dotycząca powojennej historii ulicy Katowickiej i projektu uporządkowania skweru i odbudowy ławek promująca wspieranie datkami na konto “budowy ław” podczas uroczystości „To nasz Dąb” organizowanej przez Fundację „KOS” w Ogródku Jordanowskim. org. Ewa Brykowska-Liniecka

jesień/zima 2013
Rozpoczyna się społeczna praca nad powstaniem strony internetowej “Wokół Plonu – ulica Katowicka na Saskiej Kępie” (Ewa Brykowska-Liniecka, Aleksandra Komornicka, Tadeusz Rudzki, Michał Woszczyna – Saska Kępa z Pasją).

Jednocześnie nieprzerwanie trwają trudne starania o pozyskanie sponsorów na budowę ławek.

listopad/grudzień 2013
Artykuł Anny Rudzkiej w magazynie “Szum” pt. “Wokół Plonu. O rewitalizacji rzeźby oraz więzi społecznych.”

14 lutego 2014
Ewa Brykowska-Liniecka za namową przyjaciół i znajomych, ze względu na trudności w pozyskaniu sponsorów i środków w publicznej zbiórce pieniędzy, składa projekt pt. “Rewitalizacja skweru przy Plonie” do Budżetu Partycypacyjnego na rok 2015. Projekt zawiera całość zamierzeń t.j. odbudowę ławek i uporządkowanie zieleni: nasadzenia wraz z rekultywacją trawnika.

marzec/maj 2014
Fundacja Działań Kulturalnych i Społecznych podjęła współpracę z p. Marcinem Witkowskim (“Trzy Wymiary” Konserwacja Zabytków) na wykonanie sześciu betonowych siedzisk ławek, odlanych z formy na podstawie zachowanych oryginalnych przy Katowickiej 7a. Siedziska zostały ukończone w kwietniu.

Dzięki staraniom Ewy Brykowskiej-Linieckiej prof. Wiesław Juszczak, mieszkaniec budynku przy Katowickiej 7A, na którego elewacji umieścił tablicę poświęconą pamięci artysty malarza Jacka Sempolińskiego, sfinansował remont oryginalnej powojennej bocznej ławki znajdującej się przy wejściu na klatkę schodową. Pracę powierzył p. Marcinowi Witkowskiemu (“Trzy Wymiary” Konserwacja Zabytków).

5 maja 2014
Remont bocznej ławki przy Katowickiej 7A został ukończony. To pierwszy wymierny sukces inicjatywy “Wokół Plonu” od ukończenia konserwacji płaskorzeźby.

24 maja 2014
Święto Saskiej Kępy.
Wydarzenia artystyczne na skwerze przy płaskorzeźbie “Plon” (Zwycięzców 11) pod wspólnym tytułem “Wokół Plonu” przygotowane przez Ewę Brykowską-Liniecką (Stowarzyszenie ŁADna Kępa), Alinę Pękalską (Kępa Café), Roberta Szubę Fundacja Sztuki Stosowane, Tadeusza Rudzkiego, i Klub Sportowy “Syrena”, w części sfinansowane przez CPK Praga Południe:
  • Prezentacja 3 betonowych siedzisk wykonanych przez p. Witkowskiego
  • “Ożywienie pod Plonem” – pokaz gimnastyczno taneczny - Klub Sportowy “Syrena”,
  • “Od Zakopanego do Saskiej Kępy. Twórczość Stefana Momota”– Robert Szuba, Fundacja Sztuki Stosowanej
  • makieta dwóch ław w skali 1:1 – zespół “Wokół Plonu”
  • ekspozycja dotycząca powojennej historii ulicy Katowickiej i projektu uporządkowania skweru i odbudowy ławek – Ewa Brykowska-Liniecka
  • plansza przedstawiająca historię dwóch Syren Saskiej Kępy – Ewa Brykowska-Liniecka
  • Wystawa “Warto o nich pamiętać. Rzeźbiarze Saskiej Kępy” – Tadeusz Rudzki
  • ekspozycja rzeźb J. Gosławskiego -Tadeusz Rudzki
  • muzyka – pianiono – Stefan Walczykiewicz
  • plenerowa kawiarnia - Kępa Café
  • spacery po ulicy Katowickiej z Anną Rudzką oraz Kolonią Włościańską z Hnną Dzielińską

4 czerwca 2014
Prezentacja projektu “Rewitalizacja skweru przy Plonie” przez Tadeusza Rudzkiego. w Klubie Kultury na Saskiej Kępie.

11 lipca 2014
Ogłoszenie listy zwycięskich projektów Budżetu Partycypacyjnego – 2015. Projekt „Rewitalizacja skweru przy Plonie” uzyskał 518 głosów, ale niestety nie wystarczyło to, by został zakwalifikowany do realizacji.

19 września 2014
Rozpoczęcie budowy ław, chodnika i ścieżki dzięki nawiązaniu współpracy z firmą budowlaną “Aura”, która przedstawiła satysfakcjonujący kosztorys pozostałych do zrealizowania prac.

16 października 2014
Spotkanie mieszkańców Saskiej Kępy z okazji ukończenia rekonstrukcji ławek przy płaskorzeźbie "Plon" z udziałem p. Tomasza Kucharskiego Burmistrza Dzielnicy Praga Południe.
Wsród atrakcji m.in.:
  1. muzyka na żywo w wykonaniu niezastąpionego Zbyszka Jędrzejczyka - gitarzysty i Tomka Bieleckiego - legendy harmonijki ustnej.
  2. ekspozycja pracy malarki Agaty Bogackiej (mieszkanki Saskiej Kępy) w Galerii Jednego Dnia.
  3. wystawa dotyczącą historii "Plonu" i działań na rzecz konserwacji płaskorzeźby.
  4. Poczęstunek przygotowany przez mieszkańców.






Święto Saskiej Kępy 08.06.2013 fot. EB-L/KP/TR





Święto Saskiej Kępy 24.05.2014 fot. EB-L/TR
Katowicka 7A
fot. EB-L

Siedziska
fot. MW


Ławki i zieleń na skwerku przy płaskorzeźbie "Plon" do 2014 roku. fot. EB-L
Na budowę ław w drodze publicznej zbiórki pieniędzy uzbierano:
● powrót