11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

XX-lecie Kwartalnika TWÓJ BLUES

15 lipca 2020 r. godz. 19:00-21:00

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23


Wieczór będzie obfitował w atrakcje związane z Kwartalnikiem TWÓJ BLUES.
Będziemy świadkami rozmowy z bohaterami właśnie wydanej książki, wywiadzie-rzeki "Andrzej Matysik: Mój blues”, redaktorem naczelnym kwartalnika, Andrzejem Matysikiem, oraz jej autorem - prof. dr. Jackiem Kurkiem.
Ważnym elementem spotkania będzie wystawa malarstwa Danuty Matysik inspirowanego bluesem z Południa Ameryki, a muzycznie wydarzenie zilustuje koncert zespołu Blues Time w repertuarze klasycznego amerykańskiego bluesa.

TWÓJ BLUES.
To jedyny ogólnopolski magazyn, poświęcony w całości muzyce bluesowej, uznawany za wpływowe i opiniotwórcze źródło informacji o tejże. Pierwszy numer pisma ukazał się w czerwcu 2000 roku. Warto podkreślić, że 9 listopada 2010 Kapituła The Blues Foundation w Memphis, TN. USA ogłosiła przyznanie Kwartalnikowi Twój Blues nagrodę „Keeping the Blues Alive” w kategorii „Print Media”. Tym samym po raz pierwszy w swej 31–letniej historii, „bluesowy Oskar” trafił do Polski.

O KSIĄŻCE.
Rozmawialiśmy z Andrzejem ponad rok, wracając czasem do ważnych dla nas wątków, rozwijając inne bądź uzupełniając opowieść o kolejne osoby, miejsca i zdarzenia. Moglibyśmy rozmawiać jeszcze długo (zresztą już poza kartami tej książki nadal przecież będziemy), bo historia Andrzeja i „Twojego Bluesa” pełna jest najsmaczniejszych anegdot, historii i wspomnień. A opowieść, która powstała, jest też fascynującą częścią historii muzyki bluesowej (choć przecież nie tylko) w Polsce, znajdzie więc w niej Czytelnik sporo ważnych, niepublikowanych dotąd informacji i epizodów, których Andrzej jest prawdziwą kopalnią.
Tej historii po prostu nie można było nie opowiedzieć, bo wiele płynie z niej światła i pokrzepienia. Cała jej zwyczajność jest nadzwyczajna, wypełniona „bluesowym” luzem, pozbawiona nadęcia i goryczy, nasycona „bluesową” prawdą. Gdyby ktoś zapytał: bluesową, a więc jaką? Odpowiadamy bez namysłu – tą z serca płynącą, tą przywracającą uśmiech i wiarę w to, co się robi, stwarzającą i pogłębiającą więzi, potrafiącą na zawsze związać w imię wierności temu, co było na początku i co było dobre, co w gruncie rzeczy nigdy nie przemija…”
[Jacek Kurek]

JACEK KUREK.
Jacek Kurek to Ślązak urodzony w Chorzowie, historyk-kulturoznawca, eseista, poeta, animator kultury, wybitny znawca muzyki, a także malarstwa, pedagog, wykładowca uniwersytecki, ale przede wszystkim człowiek o niezwykłym magnetyzmie - niezmiennie przyciągający ludzi otwartych i ciekawych świata, od lat związany z Muzeum Miasta Chorzów.
Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie Batorym, w którym po ukończeniu studiów historycznych w 1990 r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach rozpoczął pracę jako nauczyciel historii, prowadząc jednocześnie wraz z żoną Aleksandrą eksperymentalną klasę autorską o profilu dziennikarskim. W tym samym czasie jako pracownik Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego i nauczyciel akademicki prowadził zajęcia na macierzystej uczelni.
W 1999 roku dopracował się stopnia doktora nauk humanistycznych, broniąc pracę opublikowaną później pt. „U schyłku panowania Augusta II Sasa. Z dziejów wewnętrznych Rzeczypospolitej (1729−1733)” (Katowice 2003). W latach 2014-2015 związany był z Instytutem Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 1995 r. współorganizator chorzowskich sesji naukowych „Medium Mundi”. Tutor studentów Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych oraz opiekun Koła Naukowego Studentów MISH w latach 1999–2003, a od 2005 r. opiekun Koła Naukowego Studentów Historii, sekcji rybnickiej. Do 2014 roku Honorowy prezes Stowarzyszenia Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy. W latach 2008–2012 pełnił funkcję zastępcy prezesa, a od początku roku 2013 jest prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego. Od 1995 roku współpracownik „Śpiewaka Śląskiego”. Założyciel (1996 r.) i redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego „Hajduczanin”. W latach 1997–2001 autor cyklicznych audycji muzycznych Radia Plus „Noc nie bez końca” wznowionych w roku 2005 (Radio eM). W latach 2001–2003 współpracował z miesięcznikiem „Sound & Vision”, redagując stałą rubrykę „Strony dla wirtuozów”. Od roku 2003 związany był także z „Życiem Muzycznym”, Miesięcznikiem Literacko-Muzycznym Polskiego Związku Chórów i Orkiestr”. W latach 2010–2012 współpracował z kwartalnikiem muzycznym „Lizard”. Jako członek Rady Programowej „Chorzowskiego Centrum Kultury” i „Zeszytów Chorzowskich” od 2013 r. pełni funkcję ich redaktora.
Od lat zaangażowany w działalność Hospicjum Chorzowskiego; w latach 2011–2012 Twórca i przewodniczący Rady Programowej Centrum Afirmacji Życia działającego przy tej placówce. W latach 2013-2015 był felietonistą „Gazety Uniwersyteckiej UŚ”.
Członek Laboratorium Animal Studies Trzecia Kultura, działającego od 2014 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W roku 2014 został wybrany wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Katolików Świeckich. Zajmuje się kulturą i dziejami Europy, Polski, Śląska, zwłaszcza Chorzowa, w XIX i XX w., w tym dziejami obyczajowości, religii, idei, zagadnieniami związanymi z estetyką oraz sztuką w wiekach XIX i XX, przede wszystkim muzyką, malarstwem i literaturą jako źródłami historycznymi do dziejów śląska i Polski w wiekach XIX i XX. Jego publikacje podejmowały problematykę pogranicza, m.in. Galicji, Zagłębia i Śląska na przełomie XIX i XX w. oraz współcześnie, a także pogranicza rozumianego metaforycznie (pogranicze miejsc, epok, dziedzin nauki), jak również związki rocka z kulturą wcześniejszych stuleci. Określa się zwolennikiem interdyscyplinarnego podejścia do nauki.
Autor ponad 20 książek i blisko 200 publikacji obejmujących między innymi historię, historię sztuki, historię literatury, językoznawstwo, teologię, filozofię, pedagogikę, muzykę i muzykologię, a nawet nauki
ścisłe.
Wydał nawet dwa tomiki wierszy!
Jego poprzednia książka „Widok z okna” to zbiór felietonów, które powstawały na przestrzeni lat, najpierw dla „Gazety Uniwersyteckiej”, a potem dla miesięcznika „Śląsk”. Wiele miejsca poświęca Śląsku, a drugim ważnym tematem jest muzyka.
Na spotkaniu w Promie Kultury będziemy mieli okazję poznać tego wyjątkowego człowieka i porozmawiać o najnowszej jego książce, która jest wywiadem – rzeką z innym zasłużonym dla kultury Ślązakiem, redaktorem kwartalnika „Twój Blues” - Andrzejem Matysikiem.
[Zbyszek Jędrzejczyk]

ANDRZEJ MATYSIK
bardzo popularne określenie, zwłaszcza w okresie słusznie minionym, mianowicie „działacz” miało i ma różne konotacje. Wśród naszej, bluesowej braci jest takich „działaczy” wielu. Niektórzy robią festiwale, inni zwykłe koncerty, kilku sprowadza nam artystów zza granicy, paru opisuje nam bluesowe wydarzenia w prasie czy w Internecie. Andrzej, sprawiając wrażenie, że jest ich przynajmniej trzech, robi to wszystko, oraz jeszcze kilka innych rzeczy!
Z zawodu inżynier górnik, jest dziennikarzem i redaktorem naczelnym kwartalnika Twój Blues, który w lutym 2011 roku w Memphis, Tennesee uhonorowany został przez The Blues Foundation nagrodą “Keeping The Blues Alive” (zwaną “Bluesowym Oskarem”) przyznaną w kategorii “Press – World”. Do niedawna był szefem prężnej agencji koncertowej „Delta”, od lat zapraszającej artystów bluesowych ze Stanów i wielu innych krajów, ku radości licznych bluesfanów. Jego stała audycja radiowa „Historie Bluesem Pisane„ od dawna cieszy się uznaniem słuchaczy w całym kraju. Pamiętają oni również 13 – odcinkowy cykl „Gwiazdy z prywatnej kolekcji” w Telewizji Katowice, oraz ponad 50 odcinków cyklu „Podróże śladami bluesa”, realizowanych od 2000 roku dla Telewizji Proart w Ostrowie Wielkopolskim i sieci telewizji kablowych, również dla TVS.
To prawdziwy, autentyczny i niestrudzony miłośnik i propagator bluesa, który oddaje tej muzyce nie tylko cały wolny czas, ale także naprawdę wielkie serce. Mając takich ludzi „w branży”, o stan bluesa w Polsce możemy być całkowicie spokojni. [Zbyszek Jędrzejczyk]

DANUTA MATYSIK
absolwentka katowickiego liceum sztuk plastycznych oraz anglistyki na UŚ. Miłośniczka sztuk pięknych wszelkiego rodzaju – od malarstwa po muzykę.
Związana z Kwartalnikiem „Twój Blues”, dla którego pisze i tłumaczy teksty. Malarstwem zajmuje się od wielu lat, uwieczniając za jego pomocą ulotne wspomnienia z licznych podróży, i scenki charakterystyczne dla odległych kultur. ,,OBRAZKI Z PODRÓŻY. MIEJSCA I LUDZIE” to wystawa malarstwa Danuty Matysik inspirowanego podróżami oraz muzyką i kulturą Południa USA. facebook.com/danamatysik

BLUES TIME
To zespół o wyraźnym charakterze bluesowym, nie stroniący jednak od boogie, hill country czy country ballady, często działający w formule tzw. otwartego jamu. Stąd wielu zaprzyjaźnionych muzyków, kolegów i przyjaciół, którzy zawsze się na koncertach pojawiają, często zasiada do wspólnego, spontanicznego grania. Element improwizacji jest jednym z głównych, niejako podstawowych elementów zespołu i towarzyszy każdemu występowi. Przyświeca nam zasada dobrej zabawy z wspólnego, szczerego grania, przybliżaniu bluesa, bez specjalnych pretensji do filharmonicznej precyzji, a tym bardziej do list przebojów... :)
W tym roku, wywodzący się z Saskiej Kępy zespół obchodzi
10 lecie istnienia.
Grupa od dawna gra w przyjacielskim składzie:
Zbyszek Jędrzejczyk – gitara akustyczna, cigar box, śpiew
Krzysztof „Kompot” Domański – harmonijka ustna
Włodzimierz Tyl – instrumenty klawiszowe
Piotr Głudkowski - bas
Andrzej Kubacki – perkusja

PROWADZENIE: red. Zbyszek Jędrzejczyk

PROM KULTURY Saska Kępa
ul. Brukselska 23

BLIETY w cenie 15 zł do nabycia w Promie Kultury.
Sprzedaż:
Codziennie 11:00 – 19:30, przerwa od 14:00 do 14:15
Kasa znajduje się na poziomie 0.
Płatność kartą płatniczą i gotówką.

Przez stronę internetową PROMu Kultury w zakładce /repertuar/

Przez serwis internetowy ewejsciowki.pl (link)
Przez serwisy internetowe dostępna jest tylko częściowa pula biletów.
Rezerwacje i informacje na temat sprzedaży:
e-mail: bilety@promkultury.pl
nr tel.: (22) 277 08 02

Powrót

Zobacz też