11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Noc Tańca - Spektakl Absolutely Fabulous Dancers - Hoteloko

30 listopada 2019 r. godz. 20:00-21:00

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23


Noc Tańca to wieczór prezentujący spektakle taneczne, wideo, ekstrakty ze spektakli w różnych formach: taniec współczesny, kontakt improwizacja, modal underground, nowa choreografia, performans. 20 twórców, 7 prezentacji. Spotkanie warszawskich artystów z publicznością Saskiej Kępy jest szansą na zapoznanie z szerokim wachlarzem możliwości i estetyk w tańcu współczesnym.

ABSOLUTELY FABULOUS DANCERS / HOTELOKO movement makers / MAGDALENA PRZYBYSZ / MIREK WOŹNIAK / AGATA ŻYCZKOWSKA

Aktorka, tancerz i choreografka wspólnie przyglądają się swoim korzeniom i historii, podejmują temat edukacji i tożsamości, zastanawiają się, co dodaje im skrzydeł, a co je podcina. To wszystko w rytmach muzyki lat 80., folku i muzyki klasycznej. Trio Absolutely Fabulous Dancers odpowiedzi i inspiracji szuka w przeszłości, historii Polski, w ruchu codziennym, pamięci ciała i narzędziach performatywnych. W ten sposób artyści z HOTELOKO movement makers budują swój niepowtarzalny i absurdalny styl taneczny. Spektakl otrzymał nagrodę Coup de Coeur du Jury na Festivalu Quartiers Danses w Montrealu (Kanada 2019).

Podczas procesu towarzyszyły im pytania: Co nas ukształtowało? Dokąd zmierzamy? Czy ktoś wie, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby nie narzucona nam z góry edukacja, przez którą musieliśmy przebrnąć? Czy, aby iść dalej, musimy się obudzić i oduczyć wszystkiego, czego najpierw musieliśmy

30.11.2019 / godz. 20:00
Miejsce: Prom Kultury Saska Kępa / ul. Brukselska 23
WSTĘP WOLNY
Obowiązuje rezerwacja bezpłatnych zaproszeń: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa - Dzielnica Praga Południe
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers
Partnerzy: Prom Kultury Saska Kępa / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Koncepcja i choreografia: Magdalena Przybysz
Reżyseria: Agata Życzkowska
Dramaturgia i teksty: Magdalena Przybysz /Agata Życzkowska
Wykonanie: Magdalena Przybysz / Mirosław Woźniak / Agata Życzkowska
Kostiumy: Anna Ciupryk
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa
Fot. Marta Ankiersztejn

------------

Kolektyw HOTELOKO movement makers wyłonił się w 2016 z powstałego w 2011 r. Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Artystka tworzy go wraz z choreografką Magdaleną Przybysz i Mirkiem Woźniakiem poruszając się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Wspólnie realizują projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne.

Dlaczego HOTELOKO?
Ponieważ kolektyw z założenia nie ma swojej stałej siedziby i jest otwarty na ciągłe przemieszczanie się (HOTEL), stawia na szaleństwo (hiszp. LOCO-czytaj LOKO-szalony), zwraca uwagę na zapisane w oku doświadczenie (OKO).

Dlaczego movement makers?
Ponieważ głównym narzędziem opowiadania jest ruch (choć zespół śmiało wplata w swoje performansy również muzykę i słowa.)

Cechą charakterystyczną prac HOTELOKO movement makers jest nieprzewidywalność i angażowanie widzów do udziału w spektaklach. W wielu scenach widzowie performatywnie współtworzą świat wraz z artystami. Główną ideą jest zacieranie granicy pomiędzy widzem i performerem, odwracanie ról oraz gra z oczekiwaniami. Najważniejszym kryterium jest kryterium autentyczności. HOTELOKO realizuje spektakle, które dotykają rzeczywistości, dramaturgia powstaje z inspiracji dzisiejszym światem w Polsce i za granicą. Tematy takie jak wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, równouprawnienie, edukacja są najbliższe twórcom. Artyści pracują głównie w Warszawie, ale także współpracują z polskimi i zagranicznymi partnerami.

------------------------------------

MAGDALENA PRZYBYSZ
Choreografka, performerka, tancerka. Jest jedną z bohaterek książek o tańcu Anny Królicy „Pokolenie solo” oraz Witolda Mrozka „Nowy taniec”. Stypendystka Ministra Kultury 2013 w dziedzinie taniec, stypendystka Solo Projekt 2009 Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk, absolwentka Psychologii Stosowanej UJ w Krakowie. Rozpoczęła swoją taneczną drogę artystyczną w 2003 roku w Krakowie w Eksperymentalnym Studio Tańca (EST) Iwony Olszowskiej. Obecnie współtworzy wraz z Agatą Życzkowską i Wojciechem Grudzińskim kolektyw HOTELOKO movement makers.Ponadto pogłębia swój warsztat biorąc udział w specjalistycznym kursie edukacji somatycznej Body Mind Centering w Embody Move Association w Londynie, podczas której eksploruje zagadnienia anatomii, biofizjologii oraz przekłada tę wiedzę na język współczesnej choreografii. Wykłąda Choreografię codzienności na Uniwersytecie Warszawskim oraz Metody somatyczne na SWPS Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny.

MIREK WOŹNIAK
Tancerz, wokalista - aktor musicalowy, choreograf, performer. Magister Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego-kierunek Wychowanie Fizyczne. Uczeń warsztatowy m.in. Barbary Sier-Janik, Ewy Głowackiej, Henryka Jeża, Iwony Olszowskiej. Współtwórca kolektywu artystycznego "Kompania Primavera" wraz z Izą Szostak, Ramoną Nagabczyńską, Anną Hop, Szymonem Osińskim, pod kierownictwem Dariusza Lewandowskiego. Współpracował z Januszem Józefowiczem, Jarosławem Stańkiem, Mikołajem Mikołajczykiem, Natalią Korczakowską, Mają Kleczewską, Martą Ziółek, Ingą Plichowską, Sylwią Adamowicz. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Zrealizował także choreografie m.in. do performansów „A kontra M” i „Woźniak/Łosik" oraz spektakli „Orfeusz i Euredyka" i „Kraina Niczyja".

AGATA ŻYCZKOWSKA
Aktorka, performerka, reżyserka, dramaturżka, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Od początku związana z teatrem fizycznym, m.in. brała udział w projektach Eugenio Barby i Odin Teatret. Od 2010 r. prezeska Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’. Od 2017 r. dyrektorka projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Jest założycielką kolektywu HOTELOKO movement makers (2011), gdzie zrealizowała jako producentka, aktorka i reżyserka kilkanaście spektakli, m.in. wyreżyserowała trzy spektakle we współpracy z choreografką i tancerką Magdaleną Przybysz: „frau / mujer / femme”, „#moiprzyjacieletancza”, "Absolutely Fabulous Dancers" oraz dwa spektakle we współpracy z Wojciechem Grudzińskim „DARKLENA” oraz „frau blush”. Pracuje także jako pedagożka: zrealizował m.in. projekty z młodzieżą gimnazjalną i licealną „nowe wyzwolenie” i „Syrena herbem twym zwodnicza: RZECZ O WOLNOŚCI”.

Trailer: https://vimeo.com/358767970

http://www.fundacjarozwojuteatru.pl/hoteloko
www.facebook.com/HOTELOKO

-----
NOC TAŃCA 18:00-22:00

ILONA BEKIER-EKWA / MAGDALENA FEJDASZ / ZUZANNA GAŁKA / KSENIA GLUSKINA / WOJCIECH GRUDZIŃSKI / JAKUB HARDECKI / HOTEOKO MOVEMENT MAKERS / OLIWIER KASICA / IZABELLE KLAJDA / MAREK KLAJDA / BARBARA MOŃKA / WERONIKA PELCZYŃSKA / MAGDALENA PRZYBYSZ / STEFANO SILVINO / HANNA SNOCHOWSKA / MONIKA SZPUNAR / KARINA SZUTKO / PAULINA ŚWIĘCAŃSKA / MIREK WOŹNIAK / THIERRY VERGER / AGATA ŻYCZKOWSKA

W programie:
18:00 „Insta Show” - HOTELOKO movement makers - grupa młodzieżowa / choreografia: Magdalena Przybysz / reżyseria: Agata Życzkowska / wykonanie: Zuzanna Gałka, Kseniia Gluskina, Jakub Hardecki, Oliwier Kasica, Barbara Mońka, Hanna Snochowska, Karina Szutko

19:00 „KULA” - choreografia: Weronika Pelczyńska / wykonanie: Magdalena Fejdasz, Monika Szpunar

19:30 „WBIJAMY NA BALET” - choreografia: Thierry Verger / wykonanie: Isabelle Klajda, Marek Klajda

20:00 „Absolutely Fabulous Dancers” – HOTELOKO movement makers / choreografia: Magdalena Przybysz / reżyseria: Agata Życzkowska / wykonanie: Magdalena Przybysz / Mirosław Woźniak / Agata Życzkowska

21:00 „Bez Sensu” - choreografia i wykonanie: Ilona Bekier-Ekwa / Stefano Silvino

21:30 „POPULUXE wideo” - choreografia i wykonanie: Wojciech Grudziński
„EXIT wideo” - choreografia i wykonanie: Paulina Święcańska / Marek Klajda

Więcej informacji: www.fundacjarozwojuteatru.pl

Powrót

Zobacz też