11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Najmilsi. Ilustracje Wandy Zawidzkiej-Manteuffel

22 listopada 2019 r. godz. 19:00-21:00

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23


"Najmilsi. Ilustracje i inna sztuka użytkowa Wandy Zawidzkiej-Manteuffel".

Wanda Zawidzka-Manteuffel (1906–1994) współtworzyła warszawską scenę artystyczną lat 30., w Polsce Ludowej kontynuowała pracę jako projektantka szkła, ceramiki, tkaniny, grafiki użytkowej, w tym książkowej.
Dziś jest znana przede wszystkim ze swoich projektów w szkle: naczyń produkowanych seryjnie, które można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, prac unikatowych czy żyrandoli, które wiszą w Teatrze Wielkim. Karierę zaczynała jednak od grafiki. W 20-leciu międzywojennym należała do Koła Artystów Grafików Reklamowych (KAGR), ilustrowała pisemka i książki dla najmłodszych.

Po wojnie tworzyła grafikę do takich tytułów jak: Siwa gąska, siwa Hanny Januszewskiej, Baśń o ziemnych ludkach Juliana Ejsmonda czy Najmilsi Ewy Szelburg-Zarembiny, a także do czasopism dla dzieci – „Płomyczek” i „Iskierki”. Na wystawie będzie można zobaczyć nieudostępniane wcześniej publiczności oryginalne ilustracje, szkice oraz projekty stron i okładek autorstwa Wandy Zawidzkiej-Manteuffel do tych i innych wydawnictw z okresu powojennego. Na przykładzie eksponowanych prac poruszymy różne zagadnienia związane z tworzeniem przedstawień graficznych do książek, zastanowimy się nad rolą ilustracji w tekście, przyjrzymy się typom grafiki, które spotykamy w publikacjach, zwrócimy uwagę na sposób kreowania świata przedstawionego przez ujęcia plastyczne oraz poruszamy kwestię ilustracji dla dzieci w PRL-u.

Dodatkowo zostaną pokazane przykłady twórczości Wandy Zawidzkiej-Manteuffel z innych dziedzin: szkła, ceramiki i tkaniny.

Patronat nad wystawą: Muzeum Narodowe w Warszawie
Mecenas wystawy: LW Development
Partner Wystawy: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii – ERGO Hestia
Współorganizator: Fundacja Stacja Kultury
Współpraca po stronie rodziny: Aleksandra Gosiewska
Identyfikacja wizualna: Anna Piwowar
Aranżacja wystawy: Agnieszka Tkaczyk
Kuratorka: Kaja Muszyńska

Powrót

Zobacz też