11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Carlos Gardel: klasyka tanga w nowej odsłonie

24 listopada 2019 r. godz. 18:00-20:00

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23


Alina Mleczko – saksofon sopranowy i altowy

Tango Attack:
Hadrian Tabęcki – fortepian
Grzegorz Bożewicz – bandoneon
Piotr Malicki – gitara

Carlos Gardel (1890-1935) – argentyński śpiewak francuskiego pochodzenia jest tym, który wprowadził lirykę do wcześniej czysto instrumentalnego tanga argentyńskiego, stając się ojcem piosenki tanga. 100 lat temu, w roku 1917, dokonał on nagrania pierwszego zaśpiewanego przez siebie tanga, Mi noche triste, do tekstu Pascuala Contursiego i melodii tanga Lita Samuela Castriota. Piosenka ta stała się na początku 1918 roku jednym z najpopularniejszych tang w Argentynie, zaś rok 1918 uznany został za czas narodzin tanga jako utworu śpiewanego, nie zaś wyłącznie instrumentalnego.

Dr Alina Mleczko – saksofonistka. W 1994 zagrała brawurowo swój recital dyplomowy w Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina. W 1995 zadebiutowała w Filharmonii Narodowej.

Już w październiku 1996 amerykański fachowy magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w numerze poświęconym najwybitniejszym saksofonistkom świata.
Pierwsza kobieta, która ukończyła klasę saksofonu w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Davida Pitucha i Krzysztofa Herdera. Pierwszą solową płytę Wiatr od Morza nagrała jeszcze podczas studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie. Znalazły się na niej utwory napisane specjalnie dla niej przez polskich kompozytorów młodego pokolenia ( Paweł Mykietyn, Jacek Grudzień, Maciej Zieliński,Michał Kulenty) Kolejne – Sjesta (2003) i Fiesta (2005) były nominowane do polskiej nagrody fonograficznej Fryderyk, otrzymywały znakomite recenzje i nagrody (Sjesta – nagroda pisma Classica we Francji).

Jako solistka koncertuje z orkiestrami m.in. Capella Istropolitana z Bratysławy, Narodowa Orkiestra Ukrainy, Sinfonia Varsovia, Duńska Orkiestra Radiowa, Filharmonia Narodowa, NOSPR w Katowicach i wiele orkiestr filharmonii w Polsce. Współpracowała z dyrygentami: Jacek Kaspszyk, Volker Schmidt Gertenbach, Vodimir Sirenko, Aleksjej Didura, Roman Kofman, Victoria Zhadko ,Marcin Nałęcz-Niesiołowski ,Krzysztof Słowiński,Anna Duczmal-Mróz, Paweł Kotla, Łukasz Borowicz, Jose Maria Florencio, Nikola Didura wykonując znane utwory na saksofon i orkiestrę ( Aleksander Głazunow,Jacques Ibert, Heitor Villa-Lobos,Claude Debussy) jak i utwory skomponowane współcześnie (Osvaldos Balakauskas, Paweł Szymański, Paweł Mykietyn, Grażyna Pstrokońka- Nawratil, Edward Sielicki, Jacek Grudzień, Krystyna Sikora, Marta Ptaszyńska Hanna Kulenty, Dariusz Przybylski i wielu innych). Koncertuje w wielu krajach Europy i USA. Grała m.in. na festiwalach: Warszawska Jesień, Forum Lutosławskiego, Two days &Two nights w Odessie, Musica Polonica Nova, Vratislavia Cantans,Festiwal Muzyki Elektronicznej w Pradze, Festiwal Kultury Latynoamerykańskiej.

Angażuje się w niecodzienne projekty muzyczne, jak np. Adam Jarzębski – Muzyka Polskiego Baroku gdzie gra partie solowe we własnym opracowaniu na saksofonie sopranowym wraz z instrumentami z epoki.

Współpracowała z Włodkiem Pawlikiem (zdobywca Grammy) grając wspólne koncerty zatytułowane – Druga strona medalu-jazz i muzyka klasyczna.

Współpracowała z Teatrem Dramatycznym i Teatrem Studio w Warszawie. Brała udział w licznych spektaklach w reżyserii m.in. Krzysztofa Warlikowskiego z muzyką Pawła Mykietyna.

Bierze udział w spektaklach teatralnych wykonując własną muzykę. Współpracowała m.in. z aktorami Wojciechem Siemionem, Mariuszem Bonaszewskim czy Olgierdem Łukaszewiczem.

W 2010 roku odbyła turnee z Orkiestrą Sinfonia Varsovia w Niemczech jako solistka w koncercie na saksofon i orkiestrę smyczkową Aleksandra Głazunowa.

Płyta ,,Alina Mleczko-saxophone” wydana w 2010 roku, podobnie jak poprzednie nakładem wydawnictwa DUX, zawiera sonaty na saksofon i fortepian- Phila Woodsa, Takashi Yoshimatsu, Paula Crestona, Paula Hindemitha. Dzieła Paula Hindemitha i Takashi Yoshimatsu to premierowe polskie nagranie.

Najnowsza płyta „Sonatina fur Alina” nagrana wraz z Baltic Neopolis Orchestra zawiera utwory polskich kompozytorów na saksofon i orkiestrę smyczkową, dedykowane lub pisane dla solistki jako pierwszej wykonawczyni.

Prowadzi klasę saksofonu w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2011 roku otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych i stanowisko adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym im Fryderyka Chopina w Warszawie, wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku.

Tango Attack – zespół nowoczesnego tanga, czerpiący inspirację zarówno z tradycji jak i awangardy tanga argentyńskiego na świecie. Sprawnie poruszając się we wszystkich nurtach związanych z tangiem sprawiają, że każdy ich koncert jest sugestywnym i pełnym poezji, tańca i muzyki spotkaniem z archetypami dobra i zła, życia i śmierci, okraszonym brawurowymi popisami instrumentalnymi.

W skład zespołu wchodzą wirtuozi w swoich dziedzinach: Grzegorz Bożewicz – bandoneon i akordeon, Piotr Malicki – gitara akustyczna i elektryczna, oraz Hadrian Filip Tabęcki – fortepian i aranżacje.

Repertuar wyznaczony jest jedynie granicami wyobraźni – od klasycznego tanga w nowych aranżacjach po tangowe remake’i utworów popularnych i specjalne autorskie kompozycje. Zespół na stałe współpracuje z najlepszymi w Polsce tancerzami tanga argentyńskiego (para mistrzowska Anna Iberszer i Piotr Woźniak) a także z wybitnymi postaciami piosenki z całego świata (Andres Martorell – Urugwaj, Olga Avigail – Izrael, Chris Schittulli – Francja, Katarzyna Jamróz, Olga Szomańska – Polska).

Założony w 2015 roku zespół na stałe współpracuje z orkiestrami w całej Polsce (AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Elbląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra NFM we Wrocławiu, Sądecka Orkiestra Kameralna, Sinfonietta Cracovia i Śląska Orkiestra Kameralna) wykonując wiele koncertów symfonicznych i kameralnych, dokonując licznych rejestracji audio.

W maju 2017 zespół Tango Attack dokonał z Olgą Avigail rejestracji koncertu w Jerozolimie pod tytułem „Yiddish Tango – Live in Jerusalem” (płyta CD ukazała się jesienią 2017 roku w Izraelu). W październiku 2017 zarejestrowany został program przygotowany we współpracy z Sądecką Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Leszka Mieczkowskiego – „Tango Attack – Live in Cieszyn” (planowana premiera płyty styczeń 2018 trasa koncertowa– marzec 2018 premiera sklepowa).

*Bilety dostępne również na www.ewejsciowki.pl

Powrót

Zobacz też