11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Mistrzowie Polskiego Jazzu: Marek Bliziński

28 listopada 2019 r. godz. 19:00-20:00

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23


PROM Kultury Saska Kępa i Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ (wydawca JazzPRESS i RadioJAZZ.FM) zapraszają na kolejne ilustrowane muzyką na żywo spotkanie z cyklu Mistrzowie Polskiego Jazzu.

28 listopada 2019
Wstęp wolny!

Wojciech Karolak - pianista jazzowy
Paweł Pańta - kontrabasista jazzowy
Paweł Brodowski - redaktor naczelny Jazz Forum
Rafał Garszczyński – dziennikarz muzyczny, prowadzenie spotkania.

MAREK BLIZIŃSKI - gitarzysta i kompozytor. Stylistycznie należał do głównego nurtu jazzu, był kontynuatorem tradycji gitary elektrycznej, wywodzącej się od Charlie Christiana i reprezentowanej potem przez takich muzyków, jak: Kenny Burrell, Wes Montgomery, Jim Hall, Pat Metheny i John Scofield. Album „Wave” stanowi w zasadzie jedyny jego autorski projekt. Dyskografię uzupełnia kilka stricte jazzowych albumów nagranych z Januszem Muniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Fani mogą do tego dołożyć archiwalia zespołu Czterech i ciekawe nagrania zespołu Bemibek oraz solówki zagrane na płytach Ewy Bem i Maryli Rodowicz. Jego podręcznik „Gitara jazzowa” do dziś jest poszukiwaną przez początkujących gitarzystów i uznaną publikacją.

Goście spotkania:
WOJCIECH KAROLAK - wirtuoz organów Hammonda, a także pianista, kompozytor i aranżer. Chociaż Hammond stał się przez lata jego znakiem firmowym to ma na koncie także nagrania pianistyczne. Legenda polskiego jazzu, człowiek o wielkim poczuciu humoru i dystansu do świata.

PAWEŁ PAŃTA - kontrabasista jazzowy i klasyczny. Laureat nagrody Grammy za płytę "Night in Calisia" nagraną przez Włodek Pawlik Trio i Orkiestrę Filharmonii Kaliskiej. Jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich basistów. Brał udział w nagraniach niezliczonej ilości płyt, występuje w wielu składach, również jako muzyk klasyczny w orkiestrach, ale także - jako jeden z niewielu kontrabasistów - gra koncerty solowe.

PAWEŁ BRODOWSKI - redaktor naczelny miesięcznika Jazz Forum, gitarzysta basowy zespołu Czterech (1966 - 1967), pierwszej autorskiej grupy Marka Blizińskiego.

Prowadzenie spotkania:
Rafał Garszczyński - dziennikarz muzyczny, publicysta i bloger. Autor audycji "Simple Songs" w RadioJAZZ.FM, a także stałych cykli (Płyta Tygodnia oraz Kanon Jazzu i Kanon Polskiego Jazzu).

....................................
W ramach cyklu Mistrzowie Polskiego Jazzu od 2018 r odbyły się:
- 4 września 2018 (Krzysztof Komeda)
- 2 października 2018 (Tomasz Stańko)
- 13 listopada 2018 (Andrzej Trzaskowski)
- 13 grudnia 2018 (Andrzej Kurylewicz)
- 24 stycznia 2019 (Zbigniew Seifert)
- 20 lutego 2019 (Jarosław Śmietana)
- 13 marca 2019 (Jerzy Milian)
- 23 kwietnia 2019 (Tomasz Szukalski)
- 30 maja 2019 (Janusz Skowron)
- 27 czerwca 2019 (Sławomir Kulpowicz)
- 12 września (Mieczysław Kosz)
- 31 października 2019 (Wanda Warska)

W planach kolejne spotkania!

Powrót

Zobacz też