11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

„Samobójca” / „Mendel Białostocki”

5 stycznia 2019 r. godz. 16:00 - 18:00

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23

Spektakle teatralne z udziałem uczniów XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. T. Czackiego. „Samobójca” to śmieszno-gorzka komedia o mentalności obywateli sowieckiej Rosji. „Mendel Białostocki” jest muzyczną i wizualną opowieścią o Żydach białostockich. Nagrody GRAND PRIX 31. Festiwalu Teatralnego LO im. T.Czackiego.

„Ponoć o Nich się nie mówi, opowiemy więc Ich historię, nie wypowiadając ani słowa. Zabierzemy Was do miasta, nad którym unosi się zapach placków, a każdy zaułek wypełniony jest dźwiękami skrzypiec, oraz do ludzi, a raczej tego, co po nich pozostało. Witamy w Bialymstoku.”
5 stycznia 2019 (tj. sobota) ściany PROMu Kultury Saska Kępa (ul. Brukselska 23) wypełnią się po sam brzeg tchnieniami żydowskich oddechów, oraz ostatnimi śladami, jakie zostały po Nich na białostockich ulicach.

Spektakl wystawi klasa, która zdobyła nagrodę za najlepsze efekty specjalne, najlepszą muzykę, najlepszą reżyserię, nagrodę publiczności oraz Grand Prix (nagrodę za najlepszy spektakl) podczas tegorocznej – 31 edycji Festiwalu Teatralnego odbywającego się w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego. To ostatnie wspólne dzieło klasy, zwieńczenie trzech lat spędzonych w jednej sali, podsumowanie emocji i relacji, jakie powstały w ścianach Czackiego. Zmaterializowanie syntezy wrażliwości wszystkich uczestników.
„Mendel Białostocki” to opowieść o miłości, czułości, dziecięcej wrażliwości, lecz także o wielkim, niewytłumaczonym odrzuceniu. Spektakl inspirowany jest nowelą Marii Konopnickiej pt.: „Mendel Gdański”, wzbogacony o żydowską muzykę na żywo. Punkt zaczepienia znajdzie oko, ucho, lecz przede wszystkim wrażliwe, ludzkie serce.

Reżyseria: Anna Dąbrowska
W roli głównej: Tadeusz Pętlak jako Mendel
Scenografia: Agata Subda, Marta Piekarska
Scenariusz: Anna Dąbrowska, inspirowany „Mendlem Gdańskim” Marii Konopnickiej
Kostiumy: Agata Subda, Marta Piekarska
Muzyka: Anna Dąbrowska
Zespół muzyczny: Julia Lejman, Julia Ciesielska, Konrad Rybak, Mikołąj Witkowski, Anna Dąbrowska
W pozostałych rolach: Dominika Kosińska, Maria Kosińska, Anna Jankiewicz, Melania Gregorczyk, Igor Sypniewski, Jacek Augustyn, Jan Luśnia

Powrót

Zobacz też