11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Mistrzowie Polskiego Jazzu: Andrzej Kurylewicz

13 grudnia 2018 r. godz. 19:00 - 20:30

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23

PROM Kultury Saska Kępa i Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ (wydawca JazzPRESS i RadioJAZZ.FM) zapraszają na czwarte ilustrowane muzyką na żywo spotkanie z cyklu Mistrzowie Polskiego Jazzu.
Bohaterem wieczoru będzie ANDRZEJ KURYLEWICZ!

Goście wieczoru:
Gabriela Kurylewicz - wiersze, fortepian, córka Andrzeja Kurylewicza i Wandy Warskiej
Paweł Pańta - kontrabas, muzyk Andrzej Kurylewicz Trio
Piotr Latoszyński - fortepian
Jerzy Szczerbakow - dziennikarz muzyczny, prowadzenie spotkania

13 grudnia, godz. 19.00
Wstęp wolny!

Andrzej Kurylewicz (1932-2007) - kompozytor, pianista, trębacz, puzonista i dyrygent. Kompozytor muzyki współczesnej, klasycznej, jazzowej, teatralnej, filmowej i baletowej. Studiował fortepian u Henryka Sztompki i kompozycję u Stanisława Wiechowicza, w 1954 r. usunięty z uczelni za wykonywanie muzyki jazzowej i odmowę wstąpienia do komunistycznej partii. Zatrudniony przez Władysława Szpilmana w Rozgłośni Krakowskiej PR założył własny Sekstet Organowy Polskiego Radia. W 1957 roku zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Stuttgarcie. W l. 1964-6 dyrektor Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji. Ostatni raz na Jazz Jamboree wystąpił ze swoją znakomitą Formacją Muzyki Współczesnej w roku 1970 (tworząc muzykę z pogranicza nowoczesnego jazzu i awangardy europejskiej). Od 1971 roku odszedł od jazzu, poświęcając czas kompozycji muzyki poważnej, teatralnej i filmowej. Od roku 1964 z żoną, Wanda Warską, a potem z także z córką, Gabrielą, prowadził własną, słynną Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów. Autor 64 opusów muzyki poważnej, kilkudziesięciu cyklów pieśni oraz muzyki do ponad setki filmów i spektakli teatralnych. W świecie bardzo wysoko ceniony za jazz, piosenki dla Wandy Warskiej i muzykę poważną, zwłaszcza kameralną. W 2001 roku uhonorowany Bundesverdienstkreutz 1. Klasse Republiki Federalnej Niemiec. Kompozytor wybitnie oryginalny i wszechstronny. W Polsce znany wciąż najbardziej z muzyki do filmów Polskie Drogi, Lalka i Nad Niemnem.

Gabriela Kurylewicz - córka Andrzeja Kurylewicza i Wandy Warskiej, poetka, tłumacz, doktor filozofii. Założycielka i prezes Fundacji Forma – Teatru, Instytutu Sztuki i Badań Filozoficznych. Dyrektor Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów – Pracowni Muzyki, Poezji i Filozofii. Autorka oryginalnych książek filozoficznych oraz sześciu tomów wierszy. Właścicielka i wydawca dzieł Andrzeja Kurylewicza. Autorka festiwalu Dni Muzyki A. Kurylewicza. Zajmuje się poszukiwaniem najlepszych związków poezji i muzyki. 23 XI br. miała debiut kompozytorski, Kameraliści NOSPR wykonali jej dwa utwory: Chwilkę na skrzypce i altówkę oraz Violesque per viola solo. Wykonawczyni utworów fortepianowych ojca.

Paweł Pańta - kontrabasista jazzowy i klasyczny, grał na stałe i nagrywał w słynnym Andrzej Kurylewicz Trio. Występował m.in. w zespołach Zbyszka Namysłowskiego, Włodka Pawlika. Obecnie członek zespołów Włodka Pawlika (z którym otrzymał nagrodę GRAMMY za płytę Night in Calisia), Gary'ego Guthmana oraz Filipa Wojciechowskiego. Ma w swoim dorobku wiele płyt jazzowych. Jako muzyk klasyczny był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester pod batutą Claudio Abbado. Współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad 100 koncertów. Współpracuje wiernie z Piwnicą Kurylewiczów. Jest niezrównanym wykonawcą Moods na kontrabas solo Andrzeja Kurylewicza.

Piotr Latoszyński - pianista, ukończył z wyróżnieniem Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie w klasie Wiesława Piękosia. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii trio fortepianowe. W 2006 roku wygrał Konkurs im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach, a w 2007 roku Konkurs im. Miłosza Magina w Paryżu, otrzymując dodatkowo nagrodę prasy. Wykonawca wirtuozowskich utworów fortepianowych Andrzeja Kurylewicza.

....................................
Cykl Mistrzowie Polskiego Jazzu to ilustrowane muzyką na żywo spotkania poświęcone dorobkowi wielkich polskich jazzmanów.
W ramach cyklu odbyły się:

- 4 września (Krzysztof Komeda)
- 2 października (Tomasz Stańko)
- 13 listopada (Andrzej Trzaskowski)

W planach, w 2019 roku spotkanie poświęcone m.in. Zbigniewowi Seifertowi (styczeń), Jarosławowi Śmietanie (luty) oraz Michałowi Kulentemu (marzec).

Powrót

Zobacz też