11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Maksym Rzemiński - premiera nowego albumu ,,Maximus”

24 listopada 2018 r. godz. 19:00 - 20:30

Promotion Plus ul. Grecka 3

Koncert z największymi przebojami muzyki filmowej.

Maksym Rzemiński – fortepian
Dawid Runtz – dyrygent
Muzycy Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert poprowadzi Elżbieta Jędrzejewska

Maksym Rzemiński ukończył szkołę muzyczną I i II stopnia w Kielcach w klasie fortepianu prof. Janiny Woźniak. Edukację kontynuował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Marka Koziaka oraz podczas kursu mistrzowskiego na Litwie pod kierunkiem prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Był wielokrotnym stypendystą programów dla wybitnie uzdolnionych. Już jako dziesięciolatek wystąpił z orkiestrą symfoniczną, wykonując koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Laureat I nagrody konkursu ogólnopolskiego w Koninie, II miejsca na ogólnopolskim konkursie pianistycznym w Olsztynie, II miejsca na ogólnopolskim konkursie pianistycznym w Skarżysku-Kamiennej oraz III miejsca w międzynarodowym konkursie chopinowskim w Niemczech. Jego pierwsza solowa płyta – INCEPTION – wydana pod patronatem RMF Classic przez firmę fonograficzną DUX, miała premierę w 2015 roku. Jest to album zawierający autorskie aranżacje z repertuaru muzyki filmowej. W ramach promocji płytowej koncertował jako solista z towarzyszeniem Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka oraz z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. W kwietniu 2015 roku wystąpił w Filharmonii Berlińskiej.
W grudniu 2017 roku Maksym Rzemiński został wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Dawid Runtz od grudnia 2017 roku piastuje stanowisko pierwszego dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie. W 2016 roku ukończył studia dyrygenckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie Maestro Antoniego Wita, debiutując koncertem z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wyjątkowym artystycznym osiągnięciem było ukończenie „Riccardo Muti Italian Opera Academy” w Rawennie, prowadzonej przez światowej sławy dyrygenta Maestro Riccardo Mutiego, obecnego dyrektora Chicago Symphony Orchestra. Współpracował ze znakomitymi polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa. W kwietniu 2018 roku zadyrygował Boston Symphony Orchestra podczas przesłuchań na asystenta tej orkiestry, a także wystąpił podczas 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W 2018 zdobył III nagrodę oraz nagrodę publiczności na 1st Hong Kong International Conducting Competition. W 2016 roku zdobył II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. W 2013 roku został laureatem II nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu oraz nagrody specjalnej.

W roku 2015 otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP, a także stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. W latach 2008–2015 uzyskał stypendium Starosty Powiatu Wejherowskiego. Za osiągnięcia naukowe był wielokrotnym stypendystą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto otrzymał dwukrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (2010, 2017), a także Nagrodę Remusa (2017) oraz Medal Róży (2018). Dawid Runtz jest laureatem Medalu Magna cum laude Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (2018).

W latach 2014–2017 współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie w charakterze dyrygenta-asystenta przy produkcjach wielu dzieł operowych. W 2017 roku jako stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego był asystentem Maestro Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2017 roku ukończył prestiżowe kursy dyrygenckie prowadzone przez Maestro Daniele Gattiego z orkiestrą The Royal Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. W lipcu zadebiutował w Japonii podczas Pacific Music Festival w Sapporo, na zaproszenie dyrektora artystycznego festiwalu, wybitnego rosyjskiego dyrygenta Maestro Walerija Giergijewa. W 2018 roku odbył tournée po Litwie z Orkiestrą Sinfonia Varsovia z okazji obchodów rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. W sierpniu 2018 wziął udział w prestiżowych kursach dyrygenckich w Tanglewood (USA).

Radomska Orkiestra Kameralna działa od stycznia 2007 roku jako instytucja kultury miasta Radomia. W latach 2007–2017 jej dyrektorem naczelnym i artystycznym był Maciej Żółtowski. Od września 2017 roku funkcję tę sprawuje Natalia Rogińska. Orkiestra składa się z 16 etatowych muzyków stanowiących trzon zespołu. Sezon artystyczny wzbogacony jest organizowanymi przez orkiestrę wydarzeniami specjalnymi, takimi jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Pendereckiego ARBORETUM. Orkiestra występowała ze znakomitymi solistami i dyrygentami, m.in. z Lidią Grychtołówną, Piotrem Pławnerem, Tytusem Wojnowiczem, Krzysztofem Pełechem, Krzysztofem Pendereckim, Janem Jakubem Bokunem, Łukaszem Borowiczem, Stephenem Ellery, Wojciechem Rodkiem, Patrickiem Gallois, Michałem Drewnowskim, Emilianem Madeyem, Łukaszem Długoszem, Avri Levitanem i Marko Ylönenem. Repertuar zespołu jest niezwykle różnorodny, zawiera zarówno dzieła z kanonu literatury dla orkiestry smyczkowej, jak i utwory mniej znane, skrupulatnie odszukiwane i przygotowywane specjalnie dla ciekawej nowinek publiczności.

Powrót

Zobacz też