11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Mistrzowie Polskiego Jazzu: Tomasz Stańko

2 października 2018 r. godz. 19:00 - 20:30

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23

PROM Kultury Saska Kępa i Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ (wydawca JazzPRESS i RadioJAZZ.FM) zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Mistrzowie Polskiego Jazzu.

TOMASZ STAŃKO
2 października, godz. 19.00
Wstęp wolny!

W spotkaniu udział wezmą:
Tomasz Tłuczkiewicz – dziennikarz muzyczny, propagator jazzu, publicysta
Krzysztof Herdzin – pianista jazzowy
Jerzy Szczerbakow – dziennikarz muzyczny, prowadzenie spotkania

W trakcie spotkania będziemy prezentować unikalne zdjęcia autorstwa Andrzeja Tyszko, Mirosława Makowskiego a także zdjęcia koncertowe.

Tomasz Stańko – jeden z nielicznych polskich muzyków jazzowych rozpoznawanych na całym świecie. Rozpoczynający swoją przygodę z wielkim jazzem w zespole Krzysztofa Komedy jako młody muzyk, w ciągu ponad pół wieku aktywności stał się “pierwszą trąbką” europejskiego jazzu. Wiecznie poszukujący swoich dróg w muzyce, dysponujący własnym niepodrabialnym głosem był czołowym polskim muzykiem nurtu awangardowego jazzu.. Joachim Ernst Berendt pisał o nim, że był pierwszym w Europie trębaczem grającym free. Jako lider wydał ponad 40 albumów, był również autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych. Jego ostatnie płyty wydawane były przez prestiżową wytwórnię ECM,

Tomasz Tłuczkiewicz – długoletni dyrektor festiwalu Jazz Jamboree i prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (w latach 80 tych). Doprowadził do dwóch wizyt Miles Davisa w Polsce. Konferansjer, publicysta, krytyk, tłumacz (przełożył m.in. pierwszą autobiografię Milesa Davisa „Ja, Miles”), guru polskiego środowiska jazzowego.

Krzysztof Herdzin – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista, wykładowca akademicki Ma na swoim koncie m.in. występy z orkiestrą (Błękitna Rapsodia G. Gershwina, Koncert a-moll E. Griega, własne Concertino na fortepian i orkiestrę); nagrania muzyki kameralnej dla Bayerische Rundfunk w Monachium. Jest autorem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland”, nagrodzonej Oscarem w 2005 r.
Jako jeden z nielicznych artystów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, filmowej, a także pop. Obecnie prowadzi jazzowe trio akustyczne (Herdzin/ Kubiszyn/ Konrad) i własny Big Band. Wziął udział w nagraniu ponad 200 płyt

Cykl Mistrzowie Polskiego Jazzu to ilustrowane muzyką na żywo spotkanie poświęcone dorobkowi wielkich polskich jazzmanów. Pierwsze spotkanie odbyło się 4 września i było poświęcone Krzysztofowi Komedzie. W planach kolejne spotkania.

Fot. Jarek Wierzbicki

Powrót

Zobacz też