11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Wystawa Agnieszki Sobczyńskiej ,,Cały ten jazz!'' 100na100

19 maja 2018 r. godz. 20:00 - 23:30

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23

Agnieszka Sobczyńska - na stałe mieszka w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki członek Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Artystycznie specjalizuje się w projektach dotyczących filatelistyki i plakatu. Zajmuje się także projektowaniem graficznym, identyfikacjami wizualnymi firm, projektami dla wydawnictw muzycznych i książkowych. Z Pocztą Polską współpracuje od 1998 roku projektując znaczki pocztowe, koperty pierwszego dnia obiegu, datowniki, kartki pocztowe z nadrukowanym znaczkiem. Jest autorką cyklu znaczków związanego z najnowszą historią Polski. W 2010 roku wydawnictwo ,,4 czerwca 1989r. Rocznica pamiętnych wyborów’’, wg jej projektu otrzymało nagrodę ZŁOTEGO GRYFU.

W 2011 jako współautor i dyrektor kreatywny otrzymała także nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Reklamy KREATURA za wydawnictwo: ,,30. rocznica powstania NSZZ ‘’Solidarność’’.

Do jej najbardziej prestiżowych projektów należy: logo i identyfikacja wizualna Sejmu RP, oprawa graficzna Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej dla Sejmu RP i Senatu. Od kilku lat współtworzy materiały upamiętniające jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich - Jerzego Wasowskiego, a album płytowy ,,Wasowski odnaleziony’ ‘ to perełka na rynku polskim.

Jest współautorką cyklu ,,Cały ten jazz!’’, tworząc plakaty prezentujące sylwetki najwybitniejszych twórców polskiej sceny oraz wschodzące gwiazdy jazzu.

Więcej na www.studiomaga.pl.

WYSTAWA:

,,Cały ten jazz!'' 100 na 100 - o projektowaniu

Zdarzało się, że spędzałam cały tydzień nad plakatem, bo każdy z nich to muzyka słuchana w bardzo dużej ilości. Potem wracałam z wystawy Henryka Tomaszewskiego i wszystko wyrzucałam do kosza, bo mistrz posługiwał się takimi skrótami myślowymi, że pracę musiałam zaczynać od nowa. Było mi głupio, że za dużo „gadam” w komunikacie wizualnym plakatu. Kiedyś w Częstochowie, na wystawie Jacka Łydżby artysta powiedział: „Świetne te Twoje plakaty, włożyłaś kij w mrowisko, bo są nawiązujące do Świerzego, starej szkoły plakatu, ale są takie twoje!”. Są MOJE.

Daję się ponieść muzyce... :) ale i rozbudowuje intelekt, poszukiwuje nowych rozwiązań i nade wszystko staram się podkreślać własny, indywidualny język projektowy.

Pytaja mnie jak to się stało, że zaprojektowałaś już 100 plakatów jazzowych? Rozpoczęłam współpracę z RadiemJAZZ i JazzPRESSem, poznałam Jerzego Szczerbakowa i tak ruszyła praca nad cyklem, którego pomysłodawcą jest Jerzy. Ja współtworzę go jako projektant. Założenia były proste: dwa wydarzenia w miesiącu: koncert LIVE! i MEET!, czyli spotkanie - wywiad z muzykiem, z elementami koncertu solo. Pierwszy wykonawca i od razu z najwyższej półki: Zbigniew Namysłowski Quintet. Schody zaczęły się na etapie przygotowania materiałów graficznych. Dostałam jakieś niezbyt przekonujące zdjęcia i od razu wiedziałam, że muszę to zaprojektować od początku. I tak powstało już sto plakatów portretujących najlepszych polskich wykonawców jazzowych. Lech Majewski mówi o plakacie: „Plakat musi krzyczeć”, dla mnie „Plakat musi też grać!”.

Nasze spotkania w cyklu ,,Cały ten jazz!’’

Każde jest ważne i bardzo ciekawe, wyjątkowi goście za każdym razem serwują ucztę muzyczną. Cieszę się, kiedy widzę na twarzach zadowolenie z wizerunku na plakacie. Zdarzają się sytuacje, takie jak ta - plakat zaczyna swoje życie w Internecie i dostaję maila od wokalistki Niki Lubowicz. (Narysowałam ją w olbrzymim kapeluszu, w którym od wewnętrznej strony szaleje kosmos.) Napisała: „Agnieszko, jestem zachwycona, bardzo ciekawy pomysł. A mój mąż - fizyk to już w ogóle zachwycony, jak zobaczył ten wszechświat w kapeluszu!” Nie wiedziałam wtedy, że mąż Niki jest fizykiem, i nie sądzę, by był to przypadek. Nic w kosmosie nie jest przypadkiem, tylko my tak mało o nim wiemy.

Patti Smith powiedziała kiedyś:
,,Być artystą oznacza widzieć to, czego nie widzą inni.’’
... jak mi się to udaje zobaczcie Państwo sami.
Zapraszam na moją wystawę ,,Cały ten jazz!’’ 100na100.

……………………………………………………...

Finisaż wystawy w Noc Muzeów/ 19.05.2018

Po raz piąty zapraszamy na najbardziej jazzową Noc Muzeów w Warszawie. W tym roku oprócz wystawy „Cały ten jazz 100 na 100” prezentującej 100 plakatów Agnieszki Sobczyńskiej stworzonych do naszego cyklu, na scenie PROMu odbędzie się „ogólnonarodowy jam session” w wykonaniu artystów, którzy wystąpili już w „Całym tym jazzie”.

Swój udział zapowiedzieli m.in. Zbigniew i Jacek Namyslowski, Mateusz Smoczyński, Henryk Miśkiewicz, Piotr Baron,
Aga Zaryan, Robert Majewski, Michał Tokaj, Artur Dutkiewicz, Mariusz Bogdanowicz, Anna Serafinska,Kuba Więcek i kilku innych.

Solistom towarzyszyć będzie sekcja złożona z muzyków zespołu fenomenalnego pianisty młodego pokolenia Kajetana Borowskiego, któremu towarzyszyć będą Kuba Dworak na kontrabasie i Grzegorz Masłowski na perkusji.

Kiedy: NOC MUZEÓW w PROMie/ 19.05.18
Start: 20:00-23:30
Wstęp wolny!

Powrót

Zobacz też