11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Masowa emigracja czy wypędzenie? debata 8.02

8 lutego 2018 r. godz. 19:00

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

„Masowa emigracja czy wypędzenie? Czym była antysemicka kampania 1968 roku” – debata

➤ 8 lutego (czwartek), godz. 19:00
➤ foyer główne Teatru Powszechnego w Warszawie
➤ wydarzenie otwarte

uczestnicy: dr Helena Datner (historyczka, socjolożka, członkini Rady Naukowej Żydowskiego Instytutu Historycznego), prof. Monika Płatek (prawniczka i nauczycielka akademicka, prof. UW), Paweł Marcisz (prawnik z zespołu Michała Zadary), Michał Zadara (reżyser teatralny)

prowadzenie: Jacek Żakowski

Czy możliwe jest wyjaśnienie antysemickiej kampanii realizowanej w Polsce w latach 1967-1970? Czy propaganda skierowana przeciwko żydowskim obywatelom Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej była tylko efektem partyjnych rozgrywek, a później wymknęła się spod kontroli, zyskując podatny grunt społeczny? Jak w świetle obowiązującego wówczas prawa rozwiązano tę kwestię? W 50 rocznicę dramatycznych wydarzeń warto spojrzeć na ten temat od strony wiedzy historycznej i czysto prawniczej, a także zastanowić się nad rolą teatru jako agory służącej rozważaniu społecznej winy nieulegającej przedawnieniu.

Debata towarzyszyć będzie próbom do spektaklu „Sprawiedliwość” w reżyserii Michała Zadary, którego premiera odbędzie się 7 marca w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Więcej informacji o spektaklu: www.powszechny.com/spektakle/sprawiedliwosc,s1453.html.

Powrót

Zobacz też