11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Lesbijski performans. Osoby. Jak wygląda lesbijka*?

19 stycznia 2018 r. godz. 19:00

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

SISTRUM & STÓŁ POWSZECHNY rozpoczynaja cykl Przestrzeń Kultury Lesbijskiej*, który potrwa od stycznia do czerwca 2018 r.

Mało osób zna sztukę i artystki LES, a jest to świat osobliwy, ciekawy i warto się w niego zagłębić... i czerpać.
Lesbijska* perspektywa i sztuka jest obszarem niezbadanym i często pomijanym - duża część naszego społeczeństwa w ogóle nie wie o jego istnieniu. Zmieniamy tę sytuację. Performensem i rozmową. Zapraszamy na wydarzenia, podczas których będziemy odkrywać tajemnice lesbijskiego* świata, który warto poznać i który może być inspiracją dla wszystkich.

19.01 Lesbijski Performans. Osoby. Jak wygląda lesbijka*?
z cyklu Przestrzeń Kultury Lesbijskiej*
Gościnie: Aissa Ai, Monika Rak, Ilona Urban, Magda Wielgołaska, Voyk

Stereotypy rządzą światem. Oczywiście lesbijki* też doczekały się swoich wizerunkowych wzorów. Od lat tkwią w binarnym schemacie butch-femme, który trzyma w heteronormatywnej sztancy. Choć są już bardziej pośrednie figury, jak choćby tomboy.

Stereotypy upraszczają rzeczywistość, uwalniają od głębszej refleksji, pozwalają kontrolować zbiorowe myślenie. W przypadku osób homoseksualnych stereotyp zakłada też łatwą i szybką identyfikacje tych, którzy/które stanowią zagrożenie dla tradycyjnego patriarchalnego porządku społecznego.

Można złościć się na te schematy, można się z nich śmiać, ale można też potraktować jak rodzaje ról i je performować.
Na klubowych scenach doskonale robią to drag kingi. To wersja artystyczna, ale lesbijki* niemal na co dzień performują swój wizerunek, a co za tym idzie - tożsamość. Gdy butch traktowana jest jak mężczyzna, gdy nie wierzy się, że femme jest lesbijką*, gdy do 30-letniego tomboya mówi się jak do dziecka...

Pierwsze spotkanie zaczynamy performansem-mozaiką wykorzystującym stereotypy. Spróbujemy świadomie wejść w role, a potem je rozbić lub potwierdzić. Zapraszamy.
FAN PAGE
https://www.facebook.com/stowarzyszeniesistrum/?ref=bookmarks

*****
KOLEJNE SPOTKANIE. 16.02. LESBIJSKI KOMIKS. Wykład Beaty Sosnowskiej.

Powrót

Zobacz też