11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Otwarcie wystawy Aleksandry Kołątaj

11 grudnia 2017 r. godz. 19:00

do widzenia do jutra ul. Królowej Aldony 17

Zapraszamy Państwa 11.12.2017r.do nas na pięterko na godz. 19.00 na otwarcie wystawy akwarel Aleksandry Kołątaj.

Aleksandra Kołątaj ukończyła Liceum Plastyczne w 1987r. w Warszawie. Zainteresowania artystyczne kontynuowała, zdając w tym samym roku na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie studiowała na dwóch kierunkach. Przez dwa lata uczestniczyła w zajęciach w pracowni ilustratorstwa prof.Janusza Stannego oraz typografii na Wydziale Grafiki. W 1996r. obroniła dyplom na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki i odtąd pracuje w Bibliotece Narodowej, gdzie przeprowadza konserwacje rękopisów, druków i starodruków z oprawami skórzanymi oraz grafik, map i rysunków z różnych czasów ze zbiorów B.N.
Oprócz pracy zawodowej realizuje projekty artystyczne z zastosowaniem rozmaitych technik i materiałów. Wykonała między innymi na zamówienia różnych muzeów kopie rękopiśmienne tekstów zabytkowych wraz z oprawami.
Maluje miniaturowe portrety ze zdjęć na kości oraz z zamiłowaniem zajmuje się kaligrafią i miniatorstwem na pergaminie. Ma na swoim koncie również wiele kopii olejnych malarstwa sztalugowego dawnych mistrzów. Są to głównie martwe natury, pejzaże i kwiaty wysyłane przez pośredników na rynek francuski.
Od 1999r. współpracowała z Wydawnictwem Egmont, przygotowując malarskie rekonstrukcje do ilustracji artykułów na tematy archeologiczne, architektoniczne i historyczne.
Zilustrowała też książkę dla dzieci pt: "Najpiękniejsze baśnie" dla Wydawnictwa SBM w 2007r. , a wcześniej publikowałą pocztówki z widokami Warszawy w technice akwareli na zamówienie Poczty Polskiej.
Już od lat szkolnych w wolnym czasie, zwłaszcza na wyjazdach wakacyjnych maluje w plenerze akwarelami. Wykonuje z natury impresje pejzażowe, widoki motywów architektonicznych oraz portrety kwiatów. Malarstwo Aleksandry Kołątaj cechuje głębia emocjonalnego przeżycia, dyscyplina formalna, subtelność i intuicja artystyczna. Jej dzieła charakteryzują się swobodą, czułością i prawdą.
Wystawiała swoje prace indywidualnie w 2011r. w Bibliotece Miejskiej w Legionowie oraz w 2017r. w ZPAP w Warszawie. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

Powrót

Zobacz też