11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

„Strach zżerać duszę”, reż. Agnieszka Jakimiak l premiera 19.12

19 grudnia 2017 r. godz. 19:30

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

STRACH ZŻERAĆ DUSZĘ
na podstawie filmu Rainera Wernera Fassbindera
reż. Agnieszka Jakimiak

➤ premiera: 19 grudnia, godz. 21:30
➤ inne pokazy:
- 19.12 o godz. 19:30
- 20 grudnia o godz. 19:30
- 21 grudnia o godz. 19:30 oraz 21:30 (pokaz o 21:30 dla widzów z 10.12, z godz. 18:00)
➤ bilety on-line: http://www.powszechny.com/rezerwacja/termin.html?id=266

➤ 10 grudnia o 20.00, zapraszamy do Komuny//Warszawa (ul. Lubelska 30/32) na debatę „Kogo oni się boją?” z udziałem Katarzyny Tubylewicz, Aliny Czyżewskiej, Matthiasa Frensego i Sashy Kölzowa (wydarzenie otwarte)!
http://www.powszechny.com/kogo-oni-sie-boja.html

dramaturgia, scenografia, światła, wideo: Mateusz Atman
przekład: Iwona Nowacka
choreografia: Agata Maszkiewicz
muzyka: Łukasz Jędrzejczak
asystentka reżyserki i scenografa: Emilia Korsak
kuratorka: Marta Keil
produkcja: Kuba Olszak

obsada: Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Grzegorz Artman,
Julian Świeżewski

➤ Rainer Werner Fassbinder nakręcił film o starszej sprzątaczce z Niemiec, która zakochuje się z wzajemnością w Marokańczyku młodszym od niej o 30 lat. „Stara baba” i „arabski pies” - tak mówią o sobie główni bohaterowie. Wydaje się, że ich związek nie podoba się nikomu, wielu jednak czerpie z niego korzyści. „Strach zżerać duszę” z 1974 roku to opowieść o społeczeństwie, które boi się wszystkiego, co inne, ale ekonomiczna wola przetrwania każe mu zawłaszczać to, co obce i dopasowywać do własnych narracji.

Niektóre historie opowiada się trudniej niż inne, szczególnie we współczesnej Polsce. Nie każdą opowieść umiemy sobie wyobrazić i nie każdą możemy zrozumieć, zwłaszcza jeśli ma się rozgrywać w kraju monolitycznym pod względem narodowości i wyznania. Nie opowiemy miłosnej historii Emmi i Alego, ponieważ historia o relacji silniejszej niż społeczny terror nie jest naszą historią. W latach siedemdziesiątych film Fassbindera pozwalał zrozumieć niemiecką rzeczywistość gospodarczą, społeczną i ekonomiczną. W XXI wieku w Polsce „Strach zżerać duszę” pokazuje, dlaczego nie możemy i nie chcemy pojąć naszej rzeczywistości.

➤ Nasza historia to historia o społeczeństwie, które panicznie boi się dostrzec, że w jego ramach nie wszyscy podlegają tym samym prawom i regułom. Nasza historia opowiada o plotkach, pomówieniach, pochopnych oskarżeniach i fałszywych wspólnotach. To opowieść o fantazmatach i wyobrażeniach władających społeczną rzeczywistością, w której - jak głosi motto filmu Fassbindera – „szczęście nie zawsze jest radosne”.

Spektakl jest realizowany w ramach projektu „Czwarta Generacja”, którego kuratorkami są Agnieszka Jakimiak, Marta Keil i Iwona Nowacka. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Goethe-Institut Warschau.
partnerzy: Schauspielhaus Bochum oraz Ringlokschuppen Ruhr w Mülheim

➤ Strona spektaklu:
http://www.powszechny.com/spektakle/strach-zzerac-dusze,s1407.html

Powrót

Zobacz też