11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Obywatelskie czytanie publiczne: "Macierewicz i jego tajemnice"

16 września 2017 r. godz. 16:00

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

Radykalna Akcja Solidarna, Stół Powszechny i Liga Młodzieży Wolnościowej zapraszają na spontaniczne, publiczne czytanie obywatelskie książki Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice".

W czytaniu wezmą udział znane i lubiane postaci życia publicznego z mediów, z kultury, sztuki i organizacji pozarządowych i ruchów obywatelskich:

Jacek Poniedziałek - aktor Teatru Nowego
Beata Chmiel - Obywatele Kultury
Roman Kurkiewicz - niezależny publicysta
Ewa Skibińska - aktorka Teatru Powszechnego
Roman Pawłowski - Gazeta Wyborcza
Klementyna Suchanow - Strajk Kobiet
Maria Świetlik - aktywistka na rzecz praw człowieka
Łukasz Wójcicki - Radykalna Akcja Solidarna

Tomaszowi Piątkowi grożą zarzuty o zniewagę i stosowanie groźby bezprawnej wobec Ministra Obrony Narodowej za wydanie książki o Macierewiczu. Wygląda na to, że pan minister jest bardzo niezadowolony z treści, jaka znalazła się w książce i postanowił zakneblować dziennikarza na 3 lata. Tyle Tomaszowi Piątkowi grozi jeśli zostanie uznany za winnego na podstawie artykułów 224, 226 i 231a kk za „stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych” i „za zniewagę funkcjonariusza publicznego”.

Amnesty International Polska wystosowała petycję do Prokuratora Generalnego "do odmowy wszczęcia lub umorzenia postępowania przeciwko Tomaszowi Piątkowi". Na stronie petycji możemy przeczytać aktualizację z 22 sierpnia 2017:
"Prokuratura Krajowa zareagowała na Pilną Akcję. Rzeczniczka Prasowa Prokuratury Krajowej, Ewa Bialik, poinformowała nas w dniu 22 sierpnia 2017 r., że: zawiadomienie Ministra Obrony Narodowej o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zostało przesłane, zgodnie z właściwością rzeczową i miejscową, do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Postępowanie to pozostaje w stadium in rem, czyli nie toczy się przeciwko żadnej osobie. Rzeczniczka Prasowa Prokuratury Krajowej wyjaśniła również, że: Prokuratura Krajowa nie przekazała mediom informacji, zgodnie z którymi Panu Tomaszowi Piątkowi zostaną przedstawione zarzuty na podstawie artykułów 224, 226 i 231a kodeksu karnego." Link do petycji Amnesty Int.:
https://amnesty.org.pl/akcje/powstrzymaj-atak-na-wolnosc-slowa/?smclient=706640ea-839b-47b7-9796-e44f34e5ee19

Prokuratura Krajowa się wycofuje, ale to, że mnister Obrony Narodowej razem z Prokuratorem Generalnym próbują uciszyć dziennkarza i opinię publiczną jest faktem. Nie możemy pozwolić na dławienie wolnego słowa! Nie możemy dopuścić do sytuacji, że rząd będzie nam mówił, co mamy publikować, a co nie! I tak już za dużo sobie pozwalają!

Książki na czytanie dostarcza wydawca - wydawnictwo ARBITROR
https://arbitror.pl/

Powrót

Zobacz też