11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Instytucja publiczna: przestrzeń autonomii? Debata przed FPK.

10 października 2017 r. godz. 11:00

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

DEBATA: "Instytucja publiczna: przestrzeń autonomii czy narzędzie polityki kulturalnej?".

➤ 10 października, godz. 11:00 - 15:00
➤ Muzeum Sztuki w Łodzi, ms², sala audiowizualna

WSTĘP WOLNY!

Czym jest autonomia publicznej instytucji kultury? Jakie jest jej umocowanie w prawno-ustrojowym porządku współczesnych demokracji? Jaka jest relacja między autonomią instytucji a mandatem władzy publicznej do uprawiania za pomocą dostępnych jej narzędzi – w tym instytucji właśnie – własnej polityki kulturalnej? Na czym polega pragmatyczny wymiar autonomii? W jaki sposób jest ona praktykowana na co dzień? Co jej zagraża? Na ile stanowi samoistną wartość? Dlaczego powinno się jej bronić? Pojawiające się w ostatnim czasie napięcia między władzą publiczną a podległymi jej instytucjami sprawiają, że odpowiedź na te pytania staje się coraz bardziej paląca. Spróbują jej udzielić uczestniczący w panelu praktycy i wybitni badacze doktryn prawnych, konstytucjonaliści, politolodzy i socjologowie. Kontekst dla ich dyskusji stanowić będą trwające przygotowania do zmiany ustaw regulujących zasady funkcjonowania instytucji kultury, a także planowane na połowę listopada w Warszawie Forum Przyszłości Kultury, którego celem jest m. in. wypracowanie nowych modeli działalności kulturalnej.

Program wydarzenia:
- otwarcie spotkania: Jarosław Suchan, Dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi
- dyskusja z udziałem: Kamili Lewandowskiej, Agnieszki Odorowicz, Jana Sowy, Jerzego Stępnia, Tomasza Thun-Janowskiego.
Prowadzenie: Edwin Bendyk

Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne.

Agnieszka Odorowicz – ekonomistka, w latach 2004–2005 wiceminister kultury w drugim rządzie Marka Belki, dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w latach 2005–2015.

Kamila Lewandowska – doktor ekonomii, adiunkt i kierownik Pracowni Badawczej na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Realizuje projekty naukowe dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego (m.in. badanie organizatorów teatrów w 2015), Narodowego Centrum Kultury (platforma Kultura się Liczy!), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan Sowa – socjolog i kulturoznawca. Wykładowca akademicki i autor takich książek jak: „Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Widma przeszłości, wizje przyszłości” (2015), „Fantomowe ciało króla. Peryferyjna zmagania z nowoczesną formą” (2011), „Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna” (2008).

Jerzy Stępień – prawnik i polityk, senator I i II kadencji (1989–1993), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (1997–1999), sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, a w latach 2006–2008 prezes TK.

Tomasz Thun-Janowski – dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. Wieloletni zastępca dyrektora naczelnego TR Warszawa oraz szef wydziału komunikacji Instytutu Adama Mickiewicza.

➤ to kolejne spotkanie z cyklu debat odbywających się w całej Polsce przed Forum Przyszłości Kultury, które zaplanowane jest na 18 i 19 listopada w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

➤ Wydarzenie jest organizowane przez Muzeum Sztuki w Łodzi w partnerstwie z Forum Przyszłości Kultury oraz tygodnikiem „Polityka”.

Powrót

Zobacz też