11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Uwaga, granica! Tożsamość czy przynależność? - Debata przed #FPK

24 października 2017 r. godz. 18:00

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

DEBATA PRZED FORUM PRZYSZŁOŚCI KULTURY:
„Uwaga, granica! Tożsamość czy przynależność, czyli o tym, czy istnieje kultura narodowa”.

➤ 24 października (wtorek), godz. 18:00
➤ Trafostacja Sztuki, ul. Świętego Ducha 4, Szczecin
➤ uczestnicy: prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński), dr Aleksandra Łukasiewicz-Alcaraz (Akademia Sztuki w Szczecinie), Stanisław Ruksza (Trafostacja Sztuki), Olena Janicka (Akademia Sztuki w Szczecienie), Oleksandra Kovtun (uczennica), Marcin Różański (nauczyciel z XVI LO) i Karolina Breguła (Akademia Sztuki)
prowadzenie: Edwin Bendyk ("POLITYKA")

Polacy są jednym z najbardziej jednolitych etnicznie społeczeństw w Europie. Czy to oznacza, że równie homogeniczna jest polska kultura? Czy też przeciwnie, kultura w Polsce przechowała pamięć wielokulturowości I i II Rzeczypospolitej? Czy istnieje zatem polska tożsamość i co byłoby jej istotą: owa jednolitość, czy też raczej kulturowa złożoność, której doskonałym przykładem byli choćby Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, Adam Mickiewicz i Czesław Miłosz?

Czy migracje i napływ przedstawicieli innych kultur oraz religii są dla polskości i szerzej, europejskości zagrożeniem, czy przeciwnie – źródłem energii służącej nieustannej odnowie kultury i jej rozwojowi? Czym jest polskość dla przybyszów, którzy wybierają Polskę na miejsce krótszego lub dłuższego pobytu: szansą czy zagrożeniem? Dlaczego ich kultura jest tak słabo obecna w polskich instytucjach kultury i przestrzeni publicznej? Listę pytań można rozwijać, odpowiedzi na nie stają się coraz pilniejsze.

Odpowiedzi tych nie będziemy szukać, odwołując się do naukowych teorii i abstrakcyjnych pojęć, lecz - tak jak zarekomendowali uczestnicy debaty „Uwaga, granica!” w Białymstoku i tak jak uczył przed ponad 200 laty Tadeusz Kościuszko - w centrum naszych szczecińskich rozważań będzie konkret; konkret praktyk społecznych, artystycznych, kulturalnych poszukujących nowych form bycia razem. Dlatego debatę poprzedzą warsztaty ze studentami Akademii Sztuki i mieszkańcami Placu Orła Białego, zainspirowane przez Karolinę Bregułę, a prezentacja wyników otworzy dyskusję.

➤ to kolejne spotkanie z cyklu debat odbywających się w całej Polsce przed Forum Przyszłości Kultury 2017, które zaplanowane jest na 18 i 19 listopada w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

➤ organizatorzy: Teatr Powszechny w Warszawie i Trafostacja Sztuki w Szczecinie, we współpracy z tygodnikiem „POLITYKA”.

Powrót

Zobacz też