11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

A jeśli Jarosław Kaczyński ma rację? - Debata przed #FPK

11 października 2017 r. godz. 18:00

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

DEBATA PRZED FORUM PRZYSZŁOŚCI KULTURY:
„A jeśli Jarosław Kaczyński ma rację? Zrozumieć rewolucję kulturową PiS”.

➤ 11 października (środa), godz. 18:00
➤ Teatr Powszechny w Warszawie, ul. Zamoyskiego 20
➤ do dyskusji moderowanej przez Edwina Bendyka wprowadzą Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego) i Tomasz Szkudlarek (Uniwersytet Gdański).

Jarosław Kaczyński mówi wprost o rewolucji kulturowej i konieczności budowy wspólnoty narodowej, do czego służyć ma aktywna polityka kulturalna państwa odwołująca się do konkretnych wartości. Za deklaracjami ideowymi idą decyzje kadrowe, programowe i finansowe. Nowy kanon lektur szkolnych, oferta mediów publicznych, zapowiedź przebudowy wystawy w Muzeum II Wojny Światowej, próby cenzury festiwali teatralnych pokazują, że rząd PiS traktuje kulturę jako jedno z kluczowych pól walki politycznej. Jaki jest jej cel? Czy składane deklaracje i podejmowane decyzje wyrażają spójną wizję kultury i projekt jej realizacji, czy może są częścią populistycznej odpowiedzi na roszczenia elektoratu i służą głównie konsolidacji systemu władzy?

➤ to kolejne spotkanie z cyklu debat odbywających się w całej Polsce przed Forum Przyszłości Kultury 2017, które zaplanowane jest na 18 i 19 listopada w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

➤ organizatorzy: Teatr Powszechny w Warszawie we współpracy z tygodnikiem „POLITYKA”.

Powrót

Zobacz też