11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Słuchowisko i występ taneczny na Pradze l #MiastoSzczęśliwe2

23 września 2017 r. godz. 15:00

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

Słuchowisko „Praski sklepik z horrorami” Bartka Zaskórskiego oraz występ taneczny „Uwolnić ulice” autorstwa Piotra Wysockiego już w najbliższy weekend, 23 i 24 września, w ramach II edycji Festiwalu #MiastoSzczęśliwe! Wydarzenia otwarte, zapraszamy!

Praski sklepik z horrorami - słuchowisko
➤ autor: Bartosz Zaskórski/Mchy i Porosty
➤ 23 września, godz.: 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30 (6 prezentacji)
➤ 24 września, godz.: 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30 (10 prezentacji)
➤ K105K, Kwiaciarnia Eksperymentalna, ul. Brzeska 9
➤ wydarzenie otwarte, liczba miejsc ograniczona

Słuchowisko opowiadające o legendzie warszawskiej Pragi, w której splatają się ze sobą: wydarzenia historyczne, zasłyszane historie mieszkańców, plotki, teksty piosenek oraz wątki całkowicie zmyślone i nieprawdopodobne. Legenda przybierze formę opowieści grozy, w której dzika roślinność rosnąca w zaułkach ulic Brzeskiej i Ząbkowskiej odkryje swoją krwiożerczą naturę. Tytuł nawiązuje, nie bez powodu, do pewnego musicalu o wyjątkowo żarłocznej roślinie.

„Praski sklepik z horrorami” będzie nawiązywać do wcześniejszych dokonań Zaskórskiego: słuchowisk „Wsie" oraz „I wtedy okazało się, że umarłem", prezentowanych w CSW Zamek Ujazdowski. Narracji będzie towarzyszyć muzyka Zaskórskiego - składająca się z przetworzonych nagrań terenowych zrealizowanych na Pradze oraz splatających się z historią dziwnych i strasznych dźwięków o trudniej do ustalenia proweniencji.

W słuchowisku będzie można usłyszeć mieszkańców Pragi, natomiast legendę miejską napisaną przez Zaskórskiego przeczyta Marcin Kowalczyk. Wykorzystano także nagrania z Muzeum Warszawskiej Pragi.

Uwolnić Ulice – występ taneczno-muzyczny i wideoklip
➤ autor: Piotr Wysocki
➤ 23 września, godz. 16.00
➤ ul. Targowa pomiędzy Al. Solidarności a Ulicą Ząbkowską
- wyjście ze stacji metra Dworzec Wileński w okolicy wypożyczalni rowerów Veturilo, ul. Targowa 74
- przejście podziemne w rejonie ulic Ząbkowskiej, Targowej i Okrzei
➤ wydarzenie otwarte

Na jeden dzień ulica Targowa zmieni codzienny rytm życia w nieskrępowaną ekspresję twórczą. Artyści uliczni, zaproszeni z całej Warszawy i nie tylko, stworzą otwartą formułę muzycznego działania, skierowaną do lokalnej społeczności. Zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia wykorzystującego przestrzeń miejską. Ulica stanie się miejscem swobodnych gestów, dialogu i kreatywnego spotkania.

Projekt zakłada wsparcie dla mieszkających na warszawskiej Pradze imigrantów z Kaukazu przez zaproszenie ich do współpracy - wzięcia udziału w występie taneczno-muzycznym i stworzenia wideoklipu, który powstanie jesienią. Zaangażowanie w tworzenie dzieła, a nie tylko „bycie obserwowanym”, może być przykładem dobrej praktyki integracji z cudzoziemcami polegającej na wzajemnej wymianie doświadczeń. Projekt skierowany jest do młodzieży pochodzącej głównie z Czeczeni i Inguszetii, osób zamieszkujących warszawską Pragę, które przez działania muzyczne opowiedzą o swojej kulturze.

➤ Piotr Wysocki – (ur. 1976) artysta sztuk wizualnych, autor filmów, producent. Jest absolwentem ASP w Warszawie. Studiował w pracowniach prof. Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa oraz prof. Grzegorza Kowalskiego na Wydziale Rzeźby. W 9. Konkursie Gepperta w 2009 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia. W tym samym roku był nominowany do „Paszportu Polityki”. W 2011 roku znalazł się w gronie siedmiu nominowanych do prestiżowej nagrody „Spojrzenia” Fundacji Deutsche Bank. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

➤ Bartosz Zaskórski – (ur. 1987) absolwent ASP w Katowicach. Zajmuje się rysunkiem narracyjnym, projektuje książki, pisze i nagrywa słuchowiska, tworzy obiekty. Doktorant w pracowni Dariusza Vasiny oraz Jakuba Woynarowskiego na ASP w Krakowie. Jako muzyk działa pod nazwą „Mchy i porosty”. W 2017 ukazała się jego debiutancka płyta nakładem Recognition Records oraz winylowa EP nakładem Brutażu.


➤ Druga edycja Festiwalu Miasto Szczęśliwe organizowana przez Teatr Powszechny wpisuje się w plany Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy. Swoją nazwą Festiwal nawiązuje do głośnej książki Charlesa Montgomery’ego, w której zajmuje się on tym, jak miasto, jego organizacja i infrastruktura, wpływają na jakość i styl życia mieszkańców. Festiwal Miasto Szczęśliwe to nowy model dialogu ludzi sztuki i społeczności lokalnej. Inicjatywa wynika z chęci pogłębienia współpracy publicznych instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz rozmaitych grup artystycznych i mieszkańców Pragi. W ramach działalności Teatru powstał szeroki program działań artystyczno-społecznych, który będzie realizowany do października 2017 roku i skupi się na przybliżaniu niepowtarzalnego charakteru dzielnicy, wyzwań stojących przed mieszkańcami oraz historii i wielokulturowości Pragi.

Więcej o Festiwalu:
http://www.powszechny.com/miasto-szczesliwe.html

Powrót

Zobacz też