11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Polityka w Ogrodzie / spotkania / vol. 3

21 września 2017 r. godz. 19:00

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

Porozmawiamy z Sebastianem Słowińskim, aktywistą Obywateli RP, o angażowaniu ludzi w protesty i blokady, o równościowym zarządzaniu, obywatelskim nieposłuszeństwie i planach na jesień.

POLITYKA W OGRODZIE to cykl spotkań wokół oddolnie tworzonej polityki - na ulicy, w puszczy, w internecie. Rozmawiamy o różnorodnych formach samoorganizacji i mobilizacji ludzi do pokojowego oporu wobec represyjnych mechanizmów władzy państwa i kapitału.

Spotkania prowadzi Tomasz Gromadka z Fundacji Strefa WolnoSłowa prowadzącej Stół Powszechny. Do tej pory gościliśmy już Martę Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz aktywistki i aktywistów Obozu Dla Puszczy.

Sebastian Słowiński (1998 r.) - antyfaszysta, student warszawskiego MISH-u. Związany z oddolnymi inicjatywami politycznymi, takimi jak Uniwersytet Zaangażowany oraz Queer Solidarnie. Od 2016 roku uczestniczy w akacjach obywatelskiego nieposłuszeństwa. Członek Obywateli RP.

Obywatele RP to ruch obywateli działający w obronie podstawowych praw demokratycznego ustroju Rzeczpospolitej Polskiej. W kwietniu 2017 r. powołaliśmy Fundację Wolni Obywatele RP, której celem jest wspieranie ruchu Obywatele RP.
Deklaracja Obywatelska:
Jesteśmy grupą obywateli aktywnie uczestniczących w demokratycznym ruchu protestu przeciw bezprawnym działaniom dzisiejszej władzy i łamaniu konstytucji, którą uważamy za podstawę demokratycznego dorobku niepodległej i wolnej III RP. Łączy nas chęć wyraźnego określenia celów ruchu, opracowania jego strategii w kategoriach politycznych i społecznych, wreszcie podjęcia przez ruch zdecydowanych działań na rzecz polskiej demokracji. Opór wobec demontażu instytucji polskiego państwa prawa dokonywanego przez rządzące PiS, jak również wobec niszczenia obywatelskich postaw demokratycznych, które odbywa się równocześnie przy udziale elektoratu tej partii, jest dzisiaj w Polsce pilnym zadaniem. Jest zadaniem realnym i pilnie potrzebnym jeszcze przed upływem kadencji obecnych władz. Możemy tę władzę pozbawić mandatu, skutecznie kwestionując jej legalność. Możemy też – co wydaje się trudniejsze, ale również możliwe i z wielu względów cenniejsze – wymusić na obecnie rządzącej większości praworządne działanie i bezwzględne przestrzeganie Konstytucji RP. Możemy także zbudować w Polsce poczucie obywatelskiej odpowiedzialności i podmiotowości, poczucie sprawstwa.

Powrót

Zobacz też