11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Debata Forum Przyszłości Kultury

10 września 2017 r. godz. 18:00

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)

Szanowni,
zgodnie z zasadą - najpierw masa, potem rzeźba - rzeźbimy dalej!

Po lipcowych spacerach i Łańcuchach Światła, oraz sierpniowych piknikach, przyszła pora na wrzesień, czyli przenosimy się pod dach Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej by kontynuować nasze spotkania wokół tematów fundamentalnych.

10 września, godz. 18.00
Scena Robocza, Poznań

Kultura Niepodległa: ruch ruchów czy zmowa elity?

Do dyskusji, którą będzie moderował Edwin Bendyk, wprowadzą: Elżbieta Korolczuk, Przemysław Czapliński, Michał Merczyński i Franciszek Sterczewski.

Podczas Kongresu Kultury 2016 Przemysław Czapliński rzucił hasło „Królestwo za narracje!”. Narracje, które łączyłyby wielość różnorodnych inicjatyw społecznych i kulturalnych oraz bogactwo tożsamości indywidualnych i zbiorowych w rodzaj całości, rzeczy wspólnej. Po prostu opowieści o Rzeczypospolitej, dającej możliwość bycia razem i jednocześnie nieuniemożliwiającej bycia osobno. Iwona Kurz podsumowując Kongres Kultury, zaproponowała, by jako źródło inspiracji wykorzystać zbliżające się rocznice ważne dla polskiego społeczeństwa: 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, 100. rocznicę awangardy, w końcu zbliżającą się 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To właśnie do tej rocznicy odwołuje się proklamowany 24 sierpnia ruch Kultura Niepodległa, którego sygnatariusze wzywają do uspołecznienia obchodów Święta Niepodległości i zorganizowania ich w sposób obywatelski. Porozmawiajmy więc, czy niepodległość jest dobrym tematem, a ruch taki, jak Kultura Niepodległa dobrym mechanizmem, by odzyskać zdolność do mówienia o sobie w sposób, o jaki apelowano podczas Kongresu Kultury. Zastanówmy się, w jaki sposób komunikować z sobą i utrzymywać energie różnorodnych spontanicznych zrywów społecznych, których spektakularnym przykładem jest poznański Łańcuch Światła.

W dniach 18 i 19 listopada w Teatr Powszechny w Warszawie odbędzie się Forum Przyszłości Kultury. Warszawskie spotkanie poprzedzą debaty o kulturze, społeczeństwie i przyszłości organizowane w całej Polsce.

Chcemy by rozmowa przebiegała w warunkach sympatycznych,
dlatego kto może niech przyniesie ciastka, bądź wypieki.
Z kolei herbatka będzie na czekała na wszystkich obywateli miasta Poznań.

Zaproś znajomych, oraz zabierz rodzinę!

Idziemy dalej. Do zobaczenia!

wstęp wolny

współorganizatorami wydarzenia są Teatr Powszechny,
oraz Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej

Powrót

Zobacz też