Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)
Szanowni,
zgodnie z zasadą - najpierw masa, potem rzeźba - rzeźbimy dalej!
Po lipcowych spacerach i Łańcuchach Światła, oraz sierpniowych piknikach, przyszła pora na wrzesień, czyli przenosimy się pod dach Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej by kontynuować nasze spotkania wokół tematów fundamentalnych.
10 września, godz. 18.00
Scena Robocza, Poznań
Kultura Niepodległa: ruch ruchów czy zmowa elity?
Do dyskusji, którą będzie moderował Edwin Bendyk, wprowadzą: Elżbieta Korolczuk, Przemysław Czapliński, Michał Merczyński i Franciszek Sterczewski.
Podczas Kongresu Kultury 2016 Przemysław Czapliński rzucił hasło „Królestwo za narracje!”. Narracje, które łączyłyby wielość różnorodnych inicjatyw społecznych i kulturalnych oraz bogactwo tożsamości indywidualnych i zbiorowych w rodzaj całości, rzeczy wspólnej. Po prostu opowieści o Rzeczypospolitej, dającej możliwość bycia razem i jednocześnie nieuniemożliwiającej bycia osobno. Iwona Kurz podsumowując Kongres Kultury, zaproponowała, by jako źródło inspiracji wykorzystać zbliżające się rocznice ważne dla polskiego społeczeństwa: 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, 100. rocznicę awangardy, w końcu zbliżającą się 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To właśnie do tej rocznicy odwołuje się proklamowany 24 sierpnia ruch Kultura Niepodległa, którego sygnatariusze wzywają do uspołecznienia obchodów Święta Niepodległości i zorganizowania ich w sposób obywatelski. Porozmawiajmy więc, czy niepodległość jest dobrym tematem, a ruch taki, jak Kultura Niepodległa dobrym mechanizmem, by odzyskać zdolność do mówienia o sobie w sposób, o jaki apelowano podczas Kongresu Kultury. Zastanówmy się, w jaki sposób komunikować z sobą i utrzymywać energie różnorodnych spontanicznych zrywów społecznych, których spektakularnym przykładem jest poznański Łańcuch Światła.
W dniach 18 i 19 listopada w Teatr Powszechny w Warszawie odbędzie się Forum Przyszłości Kultury. Warszawskie spotkanie poprzedzą debaty o kulturze, społeczeństwie i przyszłości organizowane w całej Polsce.
Chcemy by rozmowa przebiegała w warunkach sympatycznych,
dlatego kto może niech przyniesie ciastka, bądź wypieki.
Z kolei herbatka będzie na czekała na wszystkich obywateli miasta Poznań.
Zaproś znajomych, oraz zabierz rodzinę!
Idziemy dalej. Do zobaczenia!
wstęp wolny
współorganizatorami wydarzenia są Teatr Powszechny,
oraz Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej