Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)
W czwartek 20 lipca o godzinie 19.00 zapraszamy do Ogrodu Powszechnego na ostatnie spotkanie w ramach cyklu "Fizyka w ogrodzie", którego tematem będzie mechanika kwantowa. Gościem Jana Chwedeńczuka będzie dr hab. Jacek Szczytko.
Mechanika kwantowa, to z jednej strony, zagadkowa teoria, dopuszczająca możliwość występowania egzotycznych zjawisk, takich jak splątanie czy superpozycja. Z drugiej strony, teoria kwantów zrewolucjonizowała nasze życie codzienne, dając wszechobecne tranzystory, diody czy lasery. Opowiemy o tym, jakie jest znaczenie mechaniki kwantowej dla współczesnej techniki. Zarysujemy perspektywy rozwoju: opowiemy o nano-cząstkach, grafenie i nano-robotach. Zastanowimy się też, czy mechanika kwantowa pozwoli na zbudowanie świadomych maszyn.
Dr hab. Jacek Szczytko uzyskał doktorat na Wydziale Fizyki UW. Przez 3 lata pracował w Ecole Polytechnique Federale w Lozannie. Po powrocie do Warszawy zajmuje się nanotechnologią, opiekując się laboratoriami magnetometrii i magnetooptyki. Jego pasją jest technika, zwłaszcza zastosowania mechaniki kwantowej i nanotechnologii w życiu codziennym.
-------------------------------------------------
Od 25 maja w co drugi czwartek zapraszamy na nowy cykl spotkań „Fizyka w Ogrodzie Powszechnym”, który poprowadzi Jan Chwedeńczuk. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, naukowcami i pracownikami Wydziału Fizyki UW, przyjrzymy się współczesnej wiedzy o fizyce w skali mikro i makro - bozon Higgsa, kondensat polarytonowy, fale grawitacyjne czy grupy kwantowe wytłumaczymy prostym i przystępnym językiem. Przedstawimy zarys teorii oraz metod empirycznych, jakimi posługują się badacze w swoich dociekaniach. Opowiemy, jak wyglądała droga do najważniejszych odkryć ostatnich lat oraz zastanowimy się nad ich możliwymi konsekwencjami.
Prowadzący:
Dr hab. Jan Chwedeńczuk – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się badaniem podstaw mechaniki kwantowej, lokalnym realizmem i metrologią kwantową.
Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 r.