Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)
W najbliższy czwartek w Ogrodzie Powszechnym dr hab. Jan Chwedeńczuk będzie rozmawiał z prof. Tomaszem Bulikiem o wykryciu fal grawitacyjnych. Pierwsze doniesienia o tym zdarzeniu obiegły świat w lutym 2016 roku i potwierdziły przewidywania Alberta Einsteina i jego ogólnej teorii względności. Obserwacja ta rozpoczyna nową erę badań nad najbardziej egzotycznymi zjawiskami we Wszechświecie. Udział w badaniach miał prof. Tomasz Bulik, który opowie o kulisach tego przełomowego odkrycia. Poznamy podstawy teorii względności i naturę fal grawitacyjnych. Z pierwszej ręki dowiemy się, jak działa użyty do ich wykrycia detektor - najprecyzyjniejsze urządzenie pomiarowe na Ziemi. Dowiemy się, jakimi narzędziami posługuje się współczesna astrofizyka oraz spróbujemy zgłębić, jakie znaczenie ma wykrycie fal grawitacyjnych dla kosmologii i naszego zrozumienia Wszechświata.
Prof. Tomasz Bulik- ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorat z astrofizyki obronił w 1993 roku na The Pennsyvania State University. Habilitację otrzymał w 2001 roku w dziedzinie Astrofizyka Teoretyczna
zaś tytuł profesorski w 2009 roku. Obecnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie.
Od 25 maja w co drugi czwartek o godzinie 19.00 zapraszamy na nowy cykl spotkań „Fizyka w Ogrodzie Powszechnym”, który poprowadzi Jan Chwedeńczuk. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi, naukowcami i pracownikami Wydziału Fizyki UW, przyjrzymy się współczesnej wiedzy o fizyce w skali mikro i makro - bozon Higgsa, kondensat polarytonowy, fale grawitacyjne czy grupy kwantowe wytłumaczymy prostym i przystępnym językiem. Przedstawimy zarys teorii oraz metod empirycznych, jakimi posługują się badacze w swoich dociekaniach. Opowiemy, jak wyglądała droga do najważniejszych odkryć ostatnich lat oraz zastanowimy się nad ich możliwymi konsekwencjami.
Prowadzący:
dr hab. Jan Chwedeńczuk – pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Fizyki Teoretycznej. Zajmuje się badaniem podstaw mechaniki kwantowej, lokalnym realizmem i metrologią kwantową.