11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

TOWARZYSKIE OBIADY Z LATAJĄCYM TALERZEM

27 stycznia 2013 r. godz. 14:00

Latający Talerz

Zapraszamy w każdą niedzielę od 14:00 do
Klubokawiarni Towarzyskiej ul. Zwycięzców 49
(na przeciwko Almy).

W najbliższą niedzielę serwujemy:

- Chili con carne - 19.90

- Rumsztyk wołowy z cebulką i pieczarkami - 19.90

- Placki ziemniaczane - 10.00

- Zestaw, rumsztyk + placki ziemniaczane - 25 zł

Do każdego dania kieliszek wina gratis!!!
Do wyboru włoskie wina z oferty De Angelis*:

- red wine Rosso Piceno Superiore DOC
- white wine Offida Pecorino DOCG
- white wine Offida Passerina DOCG


*Posiadłość, posiadana i prowadzona przez rodzinę De Angelis, została założona w latach 50-tych przez Alighiero De Angelis oraz Giovannę Ciabattoni w Cossignano - małym mieście w rejonie Piceno.

Pierwsze dziesięć lat wytężonej pracy i poświęcenia przyniosło nagrodę w postaci winnicy w Cossignano oraz 50-cio hektarowego pola winorośli w wiejskich regionach Offidy, Castel di Lama oraz Cossignano.

W 1985 roku, wraz z przybyciem Quinto Fausti, otwarta została nowa winnica w rejonie Castel di Lama, aby zwiększyć renomę posiadłości odchodząc od produkcji masowej i skupiając się na jak najlepszej jakości swoich win klasy DOC. Tym samym posiadłość De Angelis znalazła się na liście elity producentów win w rejonie Marche.

Posiadłość rozpoczęła produkcję przy pomocy trzech tradycyjnych winorośli regionu Marche - Montepulciano, Sangiovese i Trebbiano, aby stworzyć trzy wina klasy DOC – Rosso Piceno, Rosso Piceno Superiore oraz Falerio.

Później do tego grona dołączyły Prato Grand stworzone przy pomocy winogron Chardonnay, Anghelos, flagowe wino posiadłości wytwarzane z Montepulciano oraz Cabernet Sauvignon i Sangiovese.

Wraz z przybyciem trzeciego pokolenia, Elisy, Aligiero i Ravi, wnukami założyciela, posiadłość po raz kolejny potwierdziła swoje zaangażowanie w tradycję i produkcję regionalną przyjmując i opiekując się dwoma starodawnymi winoroślami Pecorino oraz Pessarina i, razem z okolicznymi posiadłościami, stał się zwolennikiem nowej winorośli Offida DOC do produkcji win DOC o wysokiej typologicznej wartości.

Powrót

Zobacz też