11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Świeżutka oliwa przyjechała !

16 lutego 2016 r. godz. 13:30

Lubczyk i Spółka ul. Ateńska 10

Kochani !!! Jest !!! Przyjechała tak długo wyczekiwana. Świeżuteńka ,pyszniutka , aromatyczna Oliwa .

Zapraszamy Państwa do spróbowania naszych wyjątkowych peloponezkich pyszności .

Kilka słów o samej oliwie, która urzeka brakiem gryzącego posmaku i bogatym, delikatnie owocowym aromatem.

Oliwa pochodzi z rodzinnego gospodarstwa jednej z nas - Moniki - położonego w Argolidzie, pn.-wsch. części Peloponezu. Monika tam wyszła za mąż za Jorgosa i powili piękną córkę . Mieszka tam od ponad dwudziestu lat i czynnie bierze udział w uprawie oliwek i ich tłoczeniu.

Słońce,suchy klimat i piaszczyste gleby tego regionu są idealnymi warunkami do uprawy drzew oliwnych ,
a pozyskana z nich oliwa jest wyjątkowo bogata w wartości odżywcze,ma łagodny smak i intensywny aromat.

Jest to oliwa extra virgin,nie!filtrowana , nie!rafinowana , nie!pasteryzowana . Oliwki zbierane są ręcznie i bezpośrednio , w czasie nie dłuższym niż 10 godz z pola trafiają do tłoczni co decyduje o doskonalej jakości oliwy (im krótszy czas od zbioru do tłoczenia, tym lepsza jakość). Jest ona kompozycją uprawianych w regionie gatunków: koroneiko, ladolia, manaki.

W naszej ofercie mamy też oliwę czystej odmiany koroneiko która jest ostrzejsza w smaku i doskonale nadaje się do sałatek.

Inne produkty które Państwu oferujemy są starannie przez Monikę wyselekcjonowane . Wszystkie pochodzą od sąsiadów , znajomych mieszkających w okolicy . I tak oliwki pochodzą z naszego gaju ale marynowane czy pieczone są przez ich wielbiciela i znawcę naszego przyjaciela który też ma na imię Jorgos ;) dlatego mają tak wyjątkową mięsistość i smak . Mamy je w sześciu przepysznych wariantach smakowych .Wszystkie maja pestki . Prawdziwe greckie po prostu inne być nie mogą .

Od Antoniosa mamy miody z kwiatów które w Polsce nie występują . Zatem i właściwości odżywcze zupełnie inne od naszych. Wszystkie mają certyfikaty ekologiczne .

Na ten moment mamy dzikie oregano ręcznie zbierane w czystych ekologicznie górach Peloponezu . Późną wiosną przyjadą do nas inne zioła takie jak tymianek , liście laurowe czy rozmaryn .

Przetwory , marmolady, dżemy i owoce czy warzywa w słodkim syropie robione są przez małe rodzinne manufaktury z wieloletnimi tradycjami i recepturami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Owoce zbierane są przez gospodynie z małych przydomowych ogródków .

Za wszystkie produkty ręczymy że są wykonane bardzo uczciwie. Bez konserwantów , polepszaczy , przyspieszaczy czy innych nie potrzebnych specyfików .

Zapraszamy

Magda Uścińska tel : 505 00 55 44
Monika Trentowska tel : 782 489 869

Powrót

Zobacz też