Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)
Już w najbliższą sobotę 10 czerwca o 15.00 zapraszamy na inauguracje nowego cyklu spotkań w Ogrodzie Powszechnym: "Ciało w ogrodzie".
Pierwszą rozmówczynią cyklu będzie słynna polska artystka Katarzyna Kozyra. Rzeźbiarka, fotografka, autorka performansów, filmów, instalacji wideo oraz akcji artystycznych.
Porozmawiamy o ciele w sztuce, o jego artystycznych wymiarach i politycznym znaczeniu. O performatyce ciała i jego kontekstach kulturowych. O tabu ciała, jego symbolice i jego rolach: metafizycznej i biologicznej oraz o ich odbiciu w sztuce. Jak sztuka (a)seksualizuje ciało, uprzedmiotawia/upodmiotawia i jaką w tym rolę odgrywa przemocy.
"Twórczość Katarzyny Kozyry dotyka istotnych problemów indywidualnej i społecznej egzystencji – płci, kobiecości oraz chorób i śmierci. Niektórym dziełom artystka nadaje autobiograficzny charakter. Olimpia jest jedną z najważniejszych kreacji tego typu. Kozyra dokumentuje w niej swe zmagania z chorobą nowotworową, przełamując tabu związane z intymnością kuracji i jej dotkliwymi skutkami, ale podejmuje też temat nieodwracalności wyniszczenia i degradacji ciała, stanowiących skutek naturalnego procesu starzenia." (Anna Budzałek, Wacława Milewska. Galeria Sztuki Polskiej XX wieku. Muzeum Narodowe w Krakowie)
" <Łaźnia męska> " demaskuje kulturowe kody związane z cielesnością, nagością i seksualnością. Na wystawie, na której pokazana została słynna "Łaźnia męska" towarzyszyła atmosfera skandalu i szargania dobrego imienia ojczyzny." (Alicja Baranowska, Onet Kultura)
Katarzyna Kozyra: Laureatka m.in. nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Warszawa 2011) i Paszportu „Polityki” (Warszawa 1997). Stypendystka DAAD (Berlin 2003) oraz Fundacji Kościuszkowskiej (Nowy Jork 2000). W 1999 roku otrzymała honorowe wyróżnienie na 48. Biennale Sztuki w Wenecji za instalację wideo „Łaźnia męska” prezentowaną w Polskim Pawilonie. W 2011 roku uzyskała stopień doktora na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2013 roku „Huffington Post” zaliczył Katarzynę Kozyrę do grona dziesięciu najważniejszych artystek nowego milenium. W 2014 roku została laureatką czwartej edycji Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie za pomysł filmu eksperymentalnego „Projekt X”. (fragment z bio Katarzyny Kozyry z jej strony internetowej http://katarzynakozyra.pl/)
Rozmowę poprowadzi Łukasz Wójcicki, bloger, performer teatru Komuna/Warszawa, tancerz i atleta pracujący z ciałem, edukator genderowy (Głosy Przeciw Przemocy), krytyk queerowo-feministyczny, anarchista
https://lukaszwojcicki.noblogs.org/