Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20)
W sobotę 25 marca o 15.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu rozmów o męskości. Tym razem porozmawiamy o kryzysie męskości. Czy to fakt, czy może liberalno-lewicowe życzenie? A może to prawicowo-populistyczna propaganda? Co dziś oznacza ten kryzys? I czy w ogóle zasadne jest formułowanie męskości w kategorii kryzysu? Do czego służy dziś kryzys męskości? Czy ktoś ma w tym jakiś interes? Mężczyźni? Kobiety? A może osoby queer? Czy to globalne zjawisko, czy kolejna fanaberia klasy średniej z dużych miast?
Postaramy się wspólnie odpowiedzieć na te i inne pytania. Jeśli jesteś cis mężczyzną, albo osobą z doświadczeniem bycia mężczyzną, albo osobą identyfikującą się jako "mężczyzna", która doświadczyła i/lub doświadcza w swoim odczuciu tzw "kryzysu męskości", tym bardziej zapraszamy i zachęcamy do podzielenia się swoim doświadczeniem w kryzysie. Zapewniamy bezpieczną przestrzeń i szklankę wody :)
#porozmawiajmyomeskosci
Co dwa tygodnie w sobotnie popołudnia spotykamy się w Stole Powszechnym, aby we wspólnym gronie podyskutować na temat męskości i bycia mężczyzną: czym to jest dla nas, co oznacza, jak buduje naszą tożsamość i jak wpływa na rozumienie świata.
Jako punkt wyjścia do naszych dyskusji służą nam co tydzień inne teksty kultury, w których pojawia się męskość, maskulinizm, patriarchat czy społeczne role mężczyzny. Sięgamy do przeróżnych tekstów: od biblijnych i konfucjańskich przez socjologiczne i akademickie do tekstów kapel punkowych i publicystyki.
Próbujemy wspólnie się zastanowić nad dzisiejszym znaczeniem słowa „mężczyzna”, nad zjawiskiem tzw. „kryzysu męskości” i nad ostatnio coraz bardziej popularnym zwrotem: „nowy wzorzec męskości”. Rozmawiamy również o męskich przywilejach, o stereotypach i uprzedzeniach dotyczących płci.
Na każdym spotkaniu proponujemy Wam tekst lub kilka tekstów do przeczytania, które będą przyczynkiem do naszej rozmowy.
Nie oznacza to jednak, że jeśli osoba nie przeczytała materiałów, to nie może przyjść. Nie, wszystkie osoby są mile widziane.
Zapraszamy mężczyzn, kobiety, osoby queer i osoby z doświadczeniem bycia mężczyzną, bez względu na wiek, sprawność, tożsamość, orientację czy pochodzenie.
Spotkania realizowane przez fundację Strefa WolnoSłowa we współpracy ze Stowarzyszeniem Głosy Przeciw Przemocy.