11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Atrakcje

Parada francuskich buldogów po raz kolejny przejdzie przez Park

O 17:00 alejkami parku przejdzie trzecia parada francuskich buldogów. Spodziewamy się ponad 100 czworonogów, spośród których publiczność wybierze najładniejszego uczestnika defilady. Nie będzie to jedyna parada, która urozmaici francuskie święto. Na scenie, ale także pomiędzy stoiskami, maszerować będą mażoretki - czyli jeden z najlepszych w Polsce zespołów prezentujących taneczne układy defiladowe, w typowo francuskiej stylistyce.

Targ śniadaniowy tym razem po francusku

Targ śniadaniowy zorganizuje strefę kulinarną, w której każdy będzie mógł sprawdzić, dlaczego francuska kuchnia została uznana za światowe dziedzictwo ludzkości UNESCO. Nie zabraknie francuskich win, świeżych wypieków, croissantów, pain au chocolat, rozmaitych tart, a nawet ślimaków i owoców morza. Te ostatnie staną się również głównym składnikiem pokazu kulinarnego prowadzonego na scenie przez Charlesa Daigneaulta, sympatycznego kucharza znanego z programu MasterChef. Pokaże on, w jaki sposób „okiełznać” francuską kuchnię i w szybki sposób przygotować kilka tradycyjnych potraw.

Rugby, bule, golf i… rzut beretem na odległość

Francuzi to zapaleni sportowcy, dlatego też na Święcie Francji nie może zabraknąć licznych animacji sportowych, tym bardziej, że Paryż stara się o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Goście będą mogli spróbować swoich sił w tradycyjnych dyscyplinach, jak piłka nożna, czy golf, oraz w typowo francuskich rozrywkach, jak rugby, czy bule. Animatorzy opowiedzą o zasadach, a także zaprezentują podstawowe techniki gry. Na dzieci i dorosłych czekać będą również liczne animacje wokół prezentowanych dyscyplin. Chętni mogą też zmierzyć się w mniej oficjalnej dyscyplinie jaką jest rzut beretem na odległość. Nowością będzie finał konkursu MODETYKA dla młodych projektantów, w którym nagrodzone zostaną kreatywne projekty ubrań wykorzystujących ekologiczne rozwiązania i materiały. O 13:00 odbędzie się pokaz mody, prezentujący finałowe kreacje, a zaraz po nim zostanie wybrany zwycięzca. Nie będzie to jedyny modowy akcent w trakcie Święta. Po południu, o 16:00 i 17:45 odbędą się również pokazy mody dziecięcej przygotowane przez markę Tape à l’oeil.

Przygody Mikołajka oraz bohaterowie „Było sobie życie”

O 15.00 wystartuje gra miejska, której uczestnicy będą musieli wykonać szereg zadań rozlokowanych w różnych punktach parku. Scenariusz tegorocznej gry oparty będzie na przygodach Mikołajka – bohatera popularnej serii książek dla dzieci. Na stoisku Instytutu Francuskiego spotkać będzie można natomiast postacie z kultowego animowanego serialu „Było sobie życie”, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojego powstania. Ponadto w różnych częściach parku powstaną stoiska promujące francuskie regiony, na których odbywać się będą warsztaty i animacje dla dzieci. Odwiedzający będą mogli poznać historię i tradycję danego regionu, odpocząć na plaży z Lazurowego Wybrzeża, czy poczuć artystyczny klimat dzielnicy Montmartre. Nie zabraknie również stoisk francuskich firm, które od wielu lat obecne są w Polsce i poprzez swoją działalność chcą przybliżać Francję Polakom. Tradycyjnie już pojawią się najnowsze modele samochodów, w tym samochód elektryczny, którym odbywać się będą przejażdżki po Saskiej Kępie, a także odbędą się liczne konkursy z nagrodami, czy warsztaty z ogrodnictwa dla dzieci. Zapraszamy w niedzielę 9 lipca od 12:00 do 20:00 do Parku Skaryszewskiego od strony ronda Waszyngtona. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.