11 aktualna temperatura 7 °C
ciśnienie 1018 hPa pm2.5 7 μg/m3
Wspaniałe powietrze! wilgotność 45% pm10 8 μg/m3

Rzeźbiarze Saskiej Kępy wczoraj i dziś - ciekawostki

Na wystawę "Rzeźbiarze Saskiej Kępy wczoraj i dziś" przybyła pani Halina Ostrowska córka Antoniego Szyllera - jednego z pierwszych mieszkańców Saskiej Kępy (przy ulicy Wał Miedzeszyński 756 [dawniej nr 10]). Słysząc od swego wnuka, że na wystawie jest tylko jedna praca Józefa Trenarowskiego przywiozła ze sobą dwie "głowy". jego autorstwa i wypożyczyła na wystawę. Obejrzała także plansze wystawy plenerowej o znakomitych architektach działających na Kępie w okresie międzywojennym. Dla ojca pani Haliny dom zbudował Józef Szanajca - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej architektury modernistycznej.

Poniżej prezentujemy zdjęcia pani Haliny z wnukiem Igorem Ostrowskim oraz planszą poświęconą Jozefowi Szanajcy. Na zbliżeniu widoczny jest dom, a przed nim trochę ukryta w cieniu postać - to właśnie młodziutka (teraz ponad 90 lat) pani Halina Ostrowska (wtedy jeszcze Szyller). Na kolejnym zdjęciu pani Halina pokazuje laską okna swojego pokoju w domu, który już nie istnieje.

Wystawę Rzeźbiarzy Saskiej Kępy odwiedziła Pani Czesława (95 lat), siostra zmarłego w 1998 roku rzeźbiarza - Stefana Momota

Informacje i zdjęcia przygotowała Magdalena Czerwosz

* Dom Szyllerów, mimo protestów znawców architektury, zburzono w 2002 roku w związku z budową Trasy Siekierkowskiej i poszerzeniem ul. Wał Miedzeszyński.